Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej wraz z filiami w Leśnej oraz Twardorzeczce składa serdeczne podziękowania
wszystkim Czytelnikom za dary książkowe przekazane na rzecz biblioteki, dzięki czemu nasz księgozbiór zostaje wzbogacany
i uzupełniany o wiele ciekawych, atrakcyjnych pozycji.

ROBOTYKA LEGO

3 kwietnia odbyły się w naszej bibliotece pierwsze zajęcia w ramach cyklu "Robotyka Lego - nauka programowania", prowadzone przez Stowarzyszenie dla rozwoju Drogowskaz. Dziękujemy prowadzącym oraz uczestnikom za bardzo ciekawe popołudnie😊
Jednocześnie przypominamy, że w następny wtorek (10 kwietnia) - nie ma zajęć. Na najbliższe spotkanie zapraszamy 17 kwietnia😊
Do zobaczenia!


SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGATĄ KOŁAKOWSKĄ

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na kolejne w tym roku spotkanie autorskie. Tym razem naszym gościem będzie Agata Kołakowska. Pisarka odwiedzi naszą bibliotekę 10 kwietnia o godzinie 17:00.
Agata Kołakowska (ur. 1984) - wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów współpracowała z Polskim Radiem Wrocław. Od kiedy tylko pamięta, nosiła się z myślą napisania książki dla kobiet, która doda im otuchy i odwagi w wyrażaniu siebie. Lubi koty, piątkowe wieczory i białe wytrawne wino.

Jest autorką książek:
"Pięć minut Raisy" (2017)
"Kolejny rozdział" (2017)
"Igraszki z losem" (2016)
"Niewypowiedziane słowa" (2016)
"We dnie, w nocy" (2015)
"Zaciszny Zakątek" (2015)
"Wszystko, co minęło" (2014)
"Płótno" (2013)
"Niechciana prawda" (2012)
"Siódmy rok" (2012)
"Przyjaciółki" (2011)
"Patrycja" (2009)

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Zapraszamy!

PRACA BIBLIOTEKI W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM


- siedziba główna w Lipowej: W dniu 30 marca (Wielki Piątek) biblioteka będzie nieczynna.
- filie biblioteki: W dniu 29 marca (Wielki Czwartek) filia biblioteki w Twardorzeczce czynna do godziny 15:00.

W poniedziałek, 2 kwietnia biblioteki nieczynne.

W pozostałe dni biblioteki czynne normalnie.

Informujemy, że jutro, tj. 27.03.2018r. filia naszej biblioteki w Leśnej będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

WIELKANOCNE PISANKI ZE SZNURKA


W piątek popołudniu w filii naszej biblioteki w Leśnej zrobiło się bardzo świątecznie:) Wszystko za sprawą wielkanocnych warsztatów, które poprowadziła Pani Agnieszka, bibliotekarz z Leśnej. Dzieci wykonały piękne ozdobne pisanki ze sznurka jutowego oraz kolorowe koszyki. Swoje rękodzieło każdy z uczestników zabrał ze sobą, aby również w domach wprowadzić już świąteczny nastrój:)

MIŚ RATOWNIK W BIBLIOTECE


21 marca odbyły się w naszej bibliotece warsztaty z udzielania pierwszej pomocy dla... przedszkolaków:)
Instruktorzy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ratownicy medyczni z Fundacja K2 w przystępny dla najmłodszych sposób pokazali dzieciom co zrobić w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. Dzieci nauczyły się jak wezwać pomoc i sprawdzić przytomność, w praktyce nauczyły się stosowania plastrów oraz bandaży, nauczyły się jak wybierać numer alarmowy i rozmawiać z dyspozytorem oraz miały okazję ćwiczyć na profesjonalnych fantomach, dostosowanych do tej grupy wiekowej. Dzieci obejrzały także bajeczki dotyczące pierwszej pomocy. Na koniec każdy z uczestników otrzymał odznakę Misia Ratownika, Dyplom Małego Ratownika oraz bandaż do dalszych ćwiczeń:)

 

ROBOTYKA LEGO

Już od kwietnia ruszamy z nowym cyklem zajęć!
3 kwietnia w naszej bibliotece odbędą się pierwsze zajęcia „Robotyka Lego – nauka programowania, pierwsze kroki”, które poprowadzi Stowarzyszenie dla rozwoju DROGOWSKAZ z Łodygowic. Zajęcia dedykowane są dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat.
Przyjmujemy zapisy do 2 grup – na godzinę 15:00 oraz na godzinę 16:35. Spotkania będą odbywały się raz w tygodniu (cykl zajęć składa się z 8 spotkań).
Na zajęcia obowiązują zapisy w siedzibie biblioteki, pod nr (33) 867 16 74 lub mailowo na bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

ZWIERZĄTKA Z SIANA


20 marca popołudniu w naszej bibliotece dobrze bawiły się nie tylko dzieci;) Warsztaty rodzinne na pewno można uznać za udane:) Zresztą efekty mówią same za siebie:)

 

BIBLOTEKA ZAKWALIFIKOWANA DO II ETAPU KONKURSU


Bardzo miło nam poinformować, że nasza biblioteka dostała się do II etapu konkursu "Książkowe Emporium", którego organizatorem jest Barbara Maria Morawiec (Lustro Biblioteki) oraz Wydawnictwo Zielona Sowa https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png:)
Śledźcie uważnie nasz profil - już niedługo pojawi się informacja o ciekawych warsztatach, które zorganizowane zostaną dla naszych najmłodszych czytelników:)
http://lustrobiblioteki.pl/2018/03/odkrywamy-ksiazkowe-emporium-wyniki-etapu-i/

PIERWSZE WIELKANOCNE WARSZTATY JUŻ ZA NAMI


W piątek, 16 marca dzieci i młodzież z naszej gminy uczestniczyły w zajęciach w filii naszej biblioteki w Leśnej. Stworzyły piękne baranki, w których na końcu zajęć posiały rzeżuchę - idealną na wielkanocny stół:)
Dziękujemy Pani Asi z biblioteki w Lipowej za poprowadzenie zajęć oraz wszystkim uczestnikom za przybycie:)
Jednocześnie zachęcamy do zapisów na zajęcia, które odbędą się w najbliższy piątek, 23.03 o 15:30. Uczestnicy wykonają piękne wielkanocne pisanki ze sznurka. Zostało kilka ostatnich miejsc, kto pierwszy ten lepszy:)
Jednocześnie informujemy, że na pozostałe warsztaty mamy już kompletne listy.

ŚNIEŻNY PORANEK MUMINKA


13 marca gościliśmy w bibliotece naszych najmłodszych Czytelników. Po raz drugi w tym roku zostały zorganizowane zajęcia "Magiczny świat bajek", podczas których odbywa się głośne czytanie połączone z warsztatami manualnymi. Wczoraj dzieci wysłuchały bajki "Śnieżny poranek Muminka", po czym własnoręcznie stworzyły Dolinę Muminków, do czego użyły... pasty do zębów:)) Efekty tez zabawy możecie obejrzeć poniżej:)
Już teraz zapraszamy do śledzenia naszej strony www oraz profilu na fb, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o zajęciach odbywających się w naszej bibliotece.

WARSZTATY Z OKAZJI DNIA KOBIET


8 marca z okazji Dnia Kobiet spotkały się w naszej bibliotece Panie, które zainteresowane były poznaniem tajników precyzyjnego ozdabiania świątecznych wypieków. Poniżej efekty ich pracy:)

WARSZTATY Z OKAZJI DNIA KOBIET


8 marca z okazji Dnia Kobiet spotkały się w naszej bibliotece Panie, które zainteresowane były poznaniem tajników precyzyjnego ozdabiania świątecznych wypieków. Poniżej efekty ich pracy:)

GŁOŚNE CZYTANIE BAJEK W PRZEDSZKOLU W LEŚNEJ


W piątek nasza biblioteka zawitała u przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Leśnej
Pani Agnieszka, bibliotekarz z filii biblioteki w Leśnej odwiedziła naszych najmłodszych Czytelników i przeniosła ich w magiczny świat bajek. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawych historii o krasnoludkach.
Kontynuacja głośnego czytania już w najbliższy piątek:)

KSIĄŻKA TYGODNIA


Od poprzedniego tygodnia portal Beskidlive.pl prowadzi na swojej stronie nową zakładkę "Książka Tygodnia". W tym tygodniu to właśnie nasza biblioteka ma przyjemność polecić Państwu książkę, doskonałą na zimowe wieczory:) Zachęcamy do wypożyczania oraz obserwowania strony portalu, na którym co tydzień znajdziecie Państwo ciekawe pozycje.

http://beskidlive.pl/aktualnosci/ksiazka-tygodnia/680-co-czytamy-w-weekend

SPOTKANIE AUTORSKIE Z HALINĄ SOCHĄ


Wieczór 22 lutego upłynął w naszej bibliotece pod znakiem aniołów:)
Właśnie wtedy mieliśmy przyjemność gościć u siebie autorkę książek "Anielska przystań" oraz "Anielska terapia", Panią Halinę Sochę. Na spotkaniu obecna była także Pani Elżbieta Kosiec z pracowni artystycznej „Ela Art”, której ręcznie wykonane anioły ubarwiły naszą bibliotekę.
Rozmowa dotyczyła zarówno książek Pani Haliny, jej życiowej pasji, ale także była motywacją do podejmowania wyzwań. Atmosfera, jak często powtarza autorka była "sielsko - anielska".
Po spotkaniu każdy zainteresowany mógł osobiście porozmawiać z naszymi gośćmi, a także zakupić książki Pani Haliny oraz otrzymać od niej podpis wraz z pięknym i motywującym przesłaniem.
Wszystkich, którzy nie mogli przybyć na spotkanie zapraszamy do oglądania wystawy "Aniołów Świat", która do połowy marca będzie dostępna w godzinach pracy biblioteki.
Zachęcamy także do wypożyczania książek Pani Haliny, które dostępne są już w naszym księgozbiorze.

MAGICZNY ŚWIAT BAJEK


Zapraszamy do zapisów na drugie już w tym roku zajęcia z cyklu "Magiczny świat bajek", przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek, 27 lutego, o godzinie 14:30.

Drodzy Czytelnicy


Filie naszej biblioteki w Leśnej oraz w Twardorzeczce będą nieczynne do 19 lutego. Za utrudnienia przepraszamy.
Jednocześnie zachęcamy do wypożyczania książek w naszej głównej siedzibie w Lipowej. Przypominamy także o możliwości telefonicznego zamówienia książek z dowozem (dotyczy seniorów oraz osób chorych i niepełnosprawnych).

23 STYCZEŃ - DZIEŃ PISMA RĘCZNEGO


23 stycznia obchodziliśmy Dzień Pisma Ręcznego, ustanowiony przez the Writing Instrument Manufactures Association (WIMA). A dlaczego właśnie ten dzień? 23 stycznia 1737 roku urodził się John Hancock, amerykański kupiec i polityk, słynny ze swojego dużego i ozdobnego podpisu. Był jednym z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Jego podpis wyraźnie odróżnia się na tle pozostałych inicjałów.
A oto kilka istotnych walorów, płynących z ręcznego pisania:
- wspomaga pamięć
- uczy samokontroli i dyscypliny
- wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego.
- to nie tylko kreślenie liter na papierze, to czynność która sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia.
- przedszkolaki, które ćwiczą ręczne pisanie, w późniejszych latach lepiej radzą sobie z czytaniem i zadaniami matematycznymi.
Może warto chwycić za długopis i kartkę i zacząć więcej pisać ręcznie, a nie za pomocą klawiatury?

Wystawa „Miś mój najlepszy przyjaciel” w Twardorzeczce.


Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, obchodzonego 25 listopada, nasza biblioteka ogłosiła konkurs literacko-plastyczny: „Miś mój najlepszy przyjaciel”. Wszystkie nadesłane prace można było oglądać przez cały grudzień w naszej głównej siedzibie w Lipowej. Teraz prace uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Twardorzeczce można oglądać w budynku placówki, gdzie znajduje się także filia naszej biblioteki. Zapraszamy!

NOWA WYSTAWA


Od piątku, 19 stycznia zapraszamy Państwa serdecznie do oglądania nowej wystawy. Tym razem w naszej bibliotece znalazły się prace Patrycji Pichy z Cieszyna. Wystawę pt. "Uczucia" można będzie oglądać do 16 lutego, w godzinach pracy biblioteki.
Patrycja Picha od urodzenia związana jest z Cieszynem, gdzie w 2007 roku zdobyła z wyróżnieniem magistra sztuki z rzeźby i fotografii. Na studiach jej ulubionym materiałem rzeźbiarskim była glina ceramiczna, a główną inspiracją natura, po studiach zaczęła rzeźbić w drewnie i tak zostało do dziś.
Od pomysłu do powstania dzieła pokonuje długą drogę, wymagającą często wnikliwych analiz, jedności serca i umysłu. Z kolei w fotografii niezmiennie interesuje ją miasto i ślad człowieka.
Aktualnie w pracach rzeźbiarskich w drewnie najbardziej odnajduje się w motywach anielsko-kobiecych oraz ażurowych abstrakcjach. Zajmuje się też malarstwem, w którym przelewa na płótno to co aktualnie czuje, ubierając to w abstrakcję, stąd ostatnia wystawa zatytułowana „Uczucia”.
Od 2011 uczestniczy i współorganizuje Międzynarodowe Plenery Rzeźbiarskie DAR w Ustroniu. W parku kuracyjnym można odnaleźć sześć rzeźb jej autorstwa (2011 Rusałka, 2012 Sercem uheklowane, 2013 Kochające zające, 2014 Ulotne chwile-motyle, 2015 Bałwan Gałgan, 2017 Im bardziej poznaję ludzi tym bardziej kocham zwierzęta).
W 2017 wspólnie z rzeźbiarzem z Anglii Tommym Craggs wykonała charytatywnie stajenkę dla Fundacji św. Antoniego w Ustroniu.
Wystawy:
2005 – Katowice, Art Shop Cafe Tohunga
2006 – III Rybnicki Festiwal Fotografii
2006 – Wisła, Galeria u Dziadka, wystawa indywidualna
2007 – Najlepsze Dyplomy 2007, Uniwersytet Śląski, Filia w Cieszynie
2008 – „Pierwszy oddech”- wystawa zbiorowa, Galeria Kropka, Czeski Cieszyn
2017 – „Uczucia” – wystawa indywidualna, Wisła, JanosikArt
Serdecznie zapraszamy!

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA


18 stycznia obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka!:)
Z tej okazji już od wtorku w naszej bibliotece najmłodsi Czytelnicy mogą zaopatrzyć się w bajki, których głównym bohaterem jest ten znany wszystkim amator miodu, a także zatrzymać się u nas na dłużej - ułożyć Kubusiowe puzzle oraz pokolorować ulubionych bohaterów bajki.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzimy 18 stycznia, ponieważ tego dnia urodził się autor (1882 rok) - Alan Alexander Milne.
Zapraszamy!:)

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI


Przypominamy, że w najbliższy czwartek, 18 stycznia o godzinie 16:00 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Rozmawiać będziemy na temat pozycji Toni Morrison "Odruch serca".
Zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy!


Już w najbliższą niedzielę Dzień Babci, dzień później świętować będą dziadkowie:) Z tej okazji zapraszamy wszystkie dzieci na bezpłatne warsztaty plastyczne, podczas których wykonamy oryginalne, kolorowe róże. Będą doskonałym prezentem dla naszych ukochanych dziadków.
Warsztaty odbędą się już w najbliższą środę, 17 stycznia, o godzinie 15:00, w naszej bibliotece w Lipowej. Obowiązują zapisy.

MACIEJ ORŁOŚ W BIBLIOTECE W LIPOWEJ!


8 stycznia  nasza biblioteka gościła niezwykłą postać, znanego chyba wszystkim polskiego dziennikarza Pana Macieja Orłosia. Pan Maciej, co wiedziało już na pewno mniej osób, jest również aktorem, a także... pisze książki. I właśnie dzięki temu zajęciu mogliśmy spotkać się z nim w naszej bibliotece. Jak zauważył nasz gość, razem spotkały się wczoraj trzy pokolenia. Na spotkanie przyszli zarówno dorośli, młodzież, jak i małe dzieci, do których adresowane są książki o Kubie i Meli, czyli bardzo współczesnym rodzeństwie:)
Po spotkaniu każdy z uczestników mógł otrzymać podpis autora oraz osobiście z nim porozmawiać, a także wykonać pamiątkowe zdjęcie. Pan Maciej wpisał się także do naszej bibliotecznej kroniki, która dostępna jest w naszej siedzibie dla wszystkich Mieszkańców:)
Dziękujemy bardzo za liczne przybycie. Na spotkaniu bardzo miło było nam także zobaczyć Panią Agatę Strzałkę, która również w tym roku w naszej bibliotece promowała swoją książkę:) Dziękujemy także reprezentantce Szkolnej Gazetki Gimnazjum w Twardorzeczce "Agrafka" (Zespół Szkolno - Przedszkolny w Twardorzeczce) Kindze Zuziak, za udział w spotkaniu oraz przeprowadzenie bardzo ciekawego i profesjonalnego wywiadu z naszym gościem. Bardzo chętnie umieścimy go także na naszej stronie:)
Zapraszamy na kolejne wydarzenia w naszej bibliotece w roku 2018!

PRACA BIBLIOTEKI W LIPOWEJ ORAZ FILII W LEŚNEJ I TWARDORZECZCE

Drodzy Czytelnicy,

W poniedziałek, 8 stycznia, filie naszej biblioteki w Leśnej i Twardorzeczce będą nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.

 

SPOTKANIE Z MACIEJEM ORŁOSIEM W BIBLIOTECE W LIPOWEJ


W poniedziałek, 8 stycznia, o godz. 17 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się spotkanie autorskie z Maciejem Orłosiem. Ten popularny dziennikarz, aktor, przyjedzie do Lipowej porozmawiać m.in. o swoich książkach dla dzieci pt. „Kuba i Mela”.
W styczniu Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaczyna nowy sezon spotkań autorskich. Pierwszym gościem będzie postać, której przedstawiać nikomu nie trzeba. Maciej Orłoś, bo o nim mowa mniej znany jest jako autor książek dla dzieci, a właśnie w takiej roli będzie można go spotkać w Lipowej. Jego „Kuba i Mela”, do której ilustrację zrobił Henryk Sawka, to pełna humoru, bardzo prawdziwa opowieść o życiu i przygodach pewnego nietuzinkowego rodzeństwa. Jedenastoletni Kuba i siedmioletnia Mela przeżywają to wszystko, co przeżywają inne dzieciaki w ich wieku. Szkoła, wakacje, codzienność w zgranej, acz niekoniecznie do końca zgodnej rodzinie.
Książka podzielona jest na szereg krótkich epizodów opowiadanych z punktu widzenia jej bohaterów. W publikacji znalazło się miejsce na anegdoty między innymi o:
- rodzinnej wyprawie na wakacje,
- perypetiach z telefonem na lekcji matematyki,
- zakończonej spektakularnym fiaskiem próbie nauczenia z tatusia gry w popularną karciankę,
- bezcennych i zupełnie nieprzydatnych poradach ojca rodziny odnośnie zasad recytowania „Pawła i Gawła”.
Kuba i Mela (prywatnie dzieci Macieja Orłosia) to inteligentne i niekiedy bardzo złośliwe bestie, które pilnie obserwują zachowania dorosłych. Z ich opowieści wyłania się porażająco zabawny obraz starszego pokolenia, które nie jest w stanie pojąć praw i zasad rządzących życiem ich dzieci.
Pełna ciepła i niewymuszonego humoru książka skierowana jest nie tylko do najmłodszych czytelników. Wspólna głośna lektura „Kuby i Meli” rozbawi zarówno dzieci, jak i umęczonych codzienną harówką rodziców. Opatrzone tekstami w dymkach znakomite rysunki Henryka Sawki są doskonałym, ironicznym uzupełnieniem historii przedstawionych w książce.

KOLĘDOWANIE Z REGIONALNYM ZESPOŁEM PIEŚNI I TAŃCA LIPOWIANIE


Święta już za nami, ale czas kolędowania w naszych terenach dopiero na dobre się zaczyna:)
W piątek, przed świętami Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie, zrobił i nam ogromną niespodziankę:) Oprócz pięknego kolędowania, zespół pochwalił się także swoją nową płytą. Gratulujemy i dziękujemy za tak niezwykłe odwiedziny!:)

PRACA BIBLIOTEKI W LIPOWEJ ORAZ FILII W LEŚNEJ I TWARDORZECZCE W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM


Drodzy Czytelnicy,
w okresie świątecznym i przedświątecznym obowiązują następujące godziny pracy biblioteki:
Lipowa - biblioteka czynna normalnie (oprócz 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia - biblioteka nieczynna)
Leśna i Twardorzeczka - filie nieczynne 22 grudnia (piątek) oraz w dni świąteczne - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. W pozostałe dni filie czynne normalnie.
Zapraszamy do biblioteki po książki na święta:)

KOLEJNA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO


15 grudnia odbyły się kolejne już z naszych cyklicznych spotkań, konwersacje z języka angielskiego. Na zajęciach poruszony został ciekawy temat - hobby. Kontynuowana przez dwa kolejne spotkania tematyka, pozwoliła każdemu uczestnikowi zaprezentować swoje zainteresowania. Z okazji zbliżających się świąt, "studenci" mogli także usłyszeć, jak obchodzone są święta w różnych częściach świata. Podczas pracy w grupie, każdy mógł się zastanowić, co kojarzy mu się bezpośrednio ze świętami.
Wszystkich uczestników zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 22 grudnia, jak zwykle o 17:00.

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W LEŚNEJ


14 grudnia w filii naszej biblioteki w Leśnej odbyły się warsztaty świąteczne, w których udział wzięły dzieci z przedszkola w Leśnej. Uczestnicy przygotowali ozdoby, które ubarwiły naszą biblioteczną choinkę:)
Dziękujemy wszystkim dzieciom za zaangażowanie i wkład w dekoracje naszej biblioteki:)

Wizyta norweskiego bibliotekarza


W dniu 07.12.2017r. filie Biblioteki Publicznej w Leśnej i w Twardorzeczce odwiedził niespodziewany gość z dalekiej północy- pan Peter - norweski bibliotekarz z Namsos, sprawiając nam tym miłą niespodziankę. Podczas wizyty rozmawialiśmy na temat nowości i bestsellerów na rynkach wydawniczych w Polsce i Norwegii. W bibliotece w Leśnej, wspólnie z czytelnikami obecnymi w placówce, przez kilkadziesiąt minut oglądaliśmy film o Norwegii przywieziony przez naszego gościa. Film pt. „Bergensbanen” pokazuje Norwegię i jej piękne krajobrazy położone między Oslo a Bergen z okna kabiny maszynisty pociągu.
Na pamiątkę spotkania nasz gość wpisał się do Kroniki Biblioteki w Leśnej oraz obiecał, że podczas swojej następnej wizyty w Polsce ponownie nas odwiedzi oraz postara spotkać się z młodzieżą z naszej gminy - przedstawi funkcjonowanie biblioteki w Norwegii, a także opowie jak wygląda czytelnictwo na dalekiej północy Norwegii, gdzie książki do czytelników dowożone są przez bibliobusy - mobilne autobusy wyposażone w książki i czasopisma.

WSPÓLNE DEKOROWANIE BIBLIOTECZNEJ CHOINKI


13 grudnia odbyły się w naszej bibliotece warsztaty świąteczne dla dzieci z Gminy Lipowa, które poprowadziła Pani Władysława Klinowska, Kawaler Orderu Uśmiechu, związana ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Ziemi Żywieckiej. Dzieci wykonały świąteczne aniołki, którymi następnie przyozdobiły naszą biblioteczną choinkę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pomoc w świątecznym dekorowaniu biblioteki:) Zapachniało żywą choinką, zapachniało świętami:) Dzięki Wam już nie możemy się ich doczekać:)

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI


14 grudnia odbyło się w naszej bibliotece ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Omówiliśmy na nim książkę "Szczęśliwy dom" Krystyny Mirek.
Spotkanie miało charakter świąteczny, dlatego nie zabrakło także wzajemnych życzeń.
Na spotkaniu podjęta została także decyzja o zmianie godzin naszych spotkań. Od stycznia będziemy się spotykać o godzinie 16:00. Daty spotkań pozostają bez zmian - będzie to zawsze każdy trzeci czwartek miesiąca. Nowy Rok to dobry czas na realizacje nowych rzeczy:) dlatego na nasze pierwsze spotkanie w 2018 roku zapraszamy także serdecznie wszystkich pasjonatów książek, którzy chcieliby dołączyć. Wszyscy obecni klubowicze serdecznie zapraszają:)
Spotykamy się 18 stycznia o godzinie 16:00 w siedzibie naszej biblioteki w Lipowej. Na najbliższym spotkaniu będziemy rozmawiać na temat książki Toni Morrison "Odruch serca".

ZAPRASZAMY PO ODBIÓR NAGRÓD


Z okazji Dnia Pluszowego Misia, który co roku obchodzony jest 25 listopada, nasza biblioteka ogłosiła konkurs plastyczno - literacki "Miś mój najlepszy przyjaciel". Wszystkie prace okazały się bardzo oryginalne i pięknie wykonane, dlatego postanowiliśmy nie przyznawać miejsc. Wszystkich uczestników zapraszamy po odbiór dyplomów i upominków do naszej biblioteki.
Dodatkową nagrodą jest wystawa pokonkursowa, na której znalazły się wszystkie prace. Zapraszamy do oglądania w godzinach pracy biblioteki.
Wszystkim dzieciom gratulujemy zdolności plastycznych i dziękujemy za tak dużą aktywność.

FOLKLORYSTYCZNE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE


7 grudnia wraz z uczniami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Leśnej uczestniczyliśmy w świątecznych warsztatach, które odbyły się Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu. Zajęcia zorganizował Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu przy współudziale Miejskiego i Gminnych Ośrodków Kultury oraz Muzeum Miejskiego w Żywcu. Warsztaty były kolejnym z cyklu działań pn. „Boże Narodzenie w Beskidach”, którego głównym celem jest zachowanie od zapomnienia zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W tych zimowych warsztatach folklorystycznych uczestniczą mieszkańcy gmin powiatu żywieckiego, a treścią zajęć są dekoracje świąteczne w tym łańcuchy, zabawki oraz plastyka obrzędowa. Na dzisiejszych warsztatach dzieci wraz z opiekunami nauczyli się wykonywania tradycyjnego rekwizytu obrzędowego - „światu” z opłatka oraz tradycyjnych łańcuchów na choinkę. Część praktyczna poprzedzona została krótkim wykładem na temat zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, przygotowanym przez Panią Barbarę Rosiek – etnografa z Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Bardzo dziękujemy Starostwu za zorganizowanie warsztatów, a także uczniom szkoły w Leśnej, którzy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Podziękowania należą się także Mikołajowi, który obdarował nas słodkimi upominkami:)

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE


Grudzień w naszej bibliotece upływa pod znakiem warsztatów. Jesteśmy właśnie po warsztatach mikołajkowych, które 5 grudnia odbyły się w Piekarni Cukierni Galuszka, a przed nami kolejne spotkania:) Zapraszamy do zapisów - ilość miejsc ograniczona.
Warsztaty dla dzieci poprowadzi Pani Władysława Klinowska, Kawaler Orderu Uśmiechu z Żywca, natomiast warsztaty dla dorosłych CudaWianki. Pracownia florystyczna Pauliny i Moniki Pietraszko.

WARSZTATY MIKOŁAJKOWE


5 grudnia wraz z naszymi najmłodszymi czytelnikami wyruszyliśmy odwiedzić naszych sąsiadów- Piekarnię Cukiernię Galuszka Odbyły się tam mikołajkowe warsztaty dla dzieci i młodzieży:) Uczestnicy przygotowali całą masę słodkich wypieków, więc uśmiechy nie znikały z ich twarzy:)Bardzo dziękujemy za tak ciekawe i urozmaicone warsztaty właścicielom piekarni! Bardzo się cieszymy, że mogliśmy zobaczyć jak Państwo pracujecie na co dzień. Dzieci były pod wielkim wrażeniem:)
Dziękujemy także naszemu wójtowi Janowi Górze za słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci:)

NIEZWYKŁA MOC ZWYKŁEGO CZYTANIA


W piątek, 1 grudnia, na zaproszenie Warsztatów Terapii Zajęciowej Gilowice/Milówka, do którego należą także mieszkańcy naszej gminy, uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanych w Gilowicach. Podczas uroczystości wzięliśmy udział w cyklicznych spotkaniach z książką "Niezwykła moc zwykłego czytania". Pani Sylwia Pietyra, reprezentująca naszą bibliotekę, odczytała fragment książki "Mały Książę" Antoine de Saint - Exuper'ego.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie dyrekcji, pracownikom oraz uczestnikom warsztatów oraz gratulujemy pięknych występów!:)

TRZECIA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO Z ENGLISH WITH A BLONDE


Kolejne konwersacje językowe za nami. Tym razem tematyka dotyczyła pracy i biznesu. Uczestnicy prowadzili dyskusje na temat swojej wymarzonej pracy i czynnikach, które powinna ona spełniać. A  o co chodzi z ogromnym, kolorowym balonem z koszem z firmy „Balons in the sky” – to wiedzą tylko uczniowie English with a Blonde ;)

SPOTKANIE Z MARCINEM OGDOWSKIM


30 listopada gościliśmy w naszej bibliotece Marcina Ogdowskiego -
pisarza, dziennikarza, nazwanego pierwszym blogerem wojennym. Z Panem Marcinem rozmawialiśmy o jego wyjazdach, reportażach oraz książkach jego autorstwa. Pan Marcin jest autorem książki reporterskiej "zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji" oraz trzech wojennych powieści: "Ostatni świadek", "(Nie)potrzebni" oraz "Uwikłani". Jest także współautorem albumu "Polski Afganistan" oraz cyklu reportaży wydanych w książce "W naszej pamięci. Irak. Afganistan - 2003 - 2014". W latach 2009 - 2014 prowadził wielokrotnie nagradzanego bloga "zAfganistanu.pl", dziś bloguje na bezkamuflazu.pl.
W ramach spotkania odbył się pokaz zdjęć z misji w Afganistanie.
Po spotkaniu można było zdobyć podpis autora.

WARSZTATY MIKOŁAJKOWE - WOLNE MIEJSCA!


Szanowni Państwo,
z racji na bardzo duże zainteresowanie warsztatami mikołajkowymi w Piekarni Cukierni Galuszka tworzymy drugą grupę na zajęcia. Warsztaty odbędą się również 5 grudnia, druga grupa rozpocznie o godzinie 16:15. Pierwszeństwo miały oczywiście osoby z listy rezerwowej, pozostało jednak jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapraszamy do zapisów w bibliotece, telefonicznie lub mailowo.

FILIA BIBLIOTEKI W LEŚNEJ

Od tygodnia w filii naszej biblioteki w Leśnej, podobnie jak w naszej głównej siedzibie, skorzystać można z komputera dla Czytelników. Istnieje możliwość drukowania, a także skorzystania z Internetu.
Zapraszamy!

LEKCJA BIBLIOTECZNA W LIPOWEJ

28 listopada w naszej bibliotece odbyły się zajęcia w ramach lekcji bibliotecznej z uczniami z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Słotwinie. Bardzo dziękujemy za przybycie i aktywność!

DRUGA LEKCJA JĘZYKA ANGIELSKIEGO


W piątek, 24 listopada, odbyła się w naszej bibliotece druga lekcja z języka angielskiego. Tym razem prowadzone były dyskusje na temat podróżowania. Kursanci zastanawiali się także, jakie niezbędne rzeczy powinny znaleźć się w walizce. Każdy uczestnik tych zajęć podzielił się swoimi podróżniczymi doświadczeniami pozytywnymi, jak i tymi mniej przyjemnymi. Mogli także posłuchać ciekawego zestawienia (oczywiście w języku angielskim ) polecanych miejscowości na spędzenie niedrogich wakacji.
Dziękujemy English With A Blonde;)

Warsztaty z wykonywania bransoletek z muliny.

W środę, 22 listopada odbyły się w naszej bibliotece warsztaty z wykonywania bransoletek z muliny. Zajęcia poprowadziła nasza bibliotekarka, Pani Joanna Miklusiak. Dzieci bardzo dobrze się bawiły- zobaczcie sami;)

PIERWSZE ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W BIBLIOTECE W LIPOWEJ


W piątek, 17 listopada w naszej bibliotece odbyły się pierwsze zajęcia z języka angielskiego, które prowadzi Pani Wioletta Bekas. Lekcje prowadzone są w systemie konwersacyjnym, dzięki czemu każdy ma możliwość swobodnej wypowiedzi. Rozmowy odbywają są zarówno w mniejszych, czteroosobowych grupach, jak i na forum.
We can do it!

WYSTAWA RYSUNKÓW AGNIESZKI UCHYŁY


20 listopada naszą bibliotekę odwiedzili radośni goście. Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lipowej obejrzeli wystawę Agnieszki Uchyły z Cieszyna, której rysunki wystawione będą u nas do końca listopada.
Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne wydarzenia.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARCINEM OGDOWSKIM


Zapraszamy do naszej biblioteki na kolejne w tym roku spotkanie autorskie. W tym miesiącu (30 listopada o godzinie 17:00) gościć będziemy Pana Marcina Ogdowskiego, pisarza, dziennikarza, nazwanego pierwszym blogerem wojennym. Pan Marcin jest autorem książki reporterskiej "zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji" oraz trzech wojennych powieści: "Ostatni świadek", "(Nie)potrzebni" oraz "Uwikłani". Jest także współautorem albumu "Polski Afganistan" oraz cyklu reportaży wydanych w książce "W naszej pamięci. Irak. Afganistan - 2003 - 2014". W latach 2009 - 2014 prowadził wielokrotnie nagradzanego bloga "zAfganistanu.pl", dziś bloguje na bezkamuflazu.pl.
W ramach spotkania pokaz zdjęć z misji w Afganistanie.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

MIKOŁAJKOWE WARSZTATY Z PIECZENIA CHLEBA I SŁODKICH CIASTECZEK


Mikołajkowe warsztaty w piekarni!
Zapraszamy do zapisywania się w naszej bibliotece na bezpłatne, mikołajkowe warsztaty z pieczenia chleba i słodkich świątecznych przysmaków. Warsztaty odbędą się we wtorek, 5 grudnia o godz. 14:30 w Piekarni "Gałuszka" w Lipowej. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Zbiórka o godzinie 14:25 w bibliotece.
Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorami warsztatów jest Gmina Lipowa, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej oraz Piekarnia Cukiernia „Gałuszka”.

SPOTKANIA LIETRACKO - PODRÓŻNICZE


14 listopad minął w naszej bibliotece pod znakiem podróży:)
Główną siedzibę w Lipowej oraz filię naszej biblioteki w Twardorzeczce odwiedził Piotr Kowalczyk - geograf, geolog, podróżnik, który zajmuje się także fotografią.
O godzinie 9:00 uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Twardorzeczce uczestniczyli w spotkaniu "Indie - egzotyczny kraj kontrastów". Indie to wielki kraj, jeszcze większych kontrastów, na który składa się ponad miliard ludzi, miejsc i tradycji, od Himalajów, przez pustynię, do tropikalnej dżungli. Prelekcja składała się ze zdjęć z podróży do "innego świata".
W kolejnym spotkaniu, tym razem w siedzibie głównej biblioteki, uczestniczyły dzieci z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Słotwinie. Spotkanie to obok ciekawostek z podróży wzbogacone zostało o informacje literackie. Tematem było bowiem "W pustyni i w puszczy - śladami Stasia i Nel". Pan Piotr przeprowadził dzieci po miejscach, którymi podążali główni bohaterowie powieści Sienkiewicza. Była to bowiem relacja z jego wyprawy inspirowanej powieścią - zdjęcia pochodziły z Egiptu, Sudanu, Etiopii i Kenii.
Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi za przyjazd do Gminy Lipowa, nauczycielom za pomoc w organizacji spotkań oraz dzieciom i młodzieży za zainteresowanie przygotowanymi tematami:)

WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY  Z WYKONYWANIA BRANSOLETEK Z MULINY

W środę, 22 listopada o godzinie 16:00 zapraszamy dzieci oraz młodzież do Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej na kolejne bezpłatne warsztaty w ramach akcji "Rozwijamy talenty". Tym razem uczestnicy nauczą się wykonywać bransoletki z muliny.
Bransoletki te cieszyły się swego czasu ogromną popularnością, choć i teraz nie można powiedzieć, że moda na nie zupełnie minęła. Niewątpliwie wpływ na to ma łatwości ich wykonania oraz ogromna ilość wzorów, dzięki czemu każdy może stworzyć swoją niepowtarzalną biżuterię. Bransoletki z muliny, zwane także bransoletkami przyjaźni czy bransoletkami meksykankami, wykonywane są techniką makramy. Jest to niezwykle prosta metoda tworzenia ozdób, biżuterii, toreb, kwietników bez użycia igieł, drutów czy szydełka. Technika ta polega wyłącznie na wiązaniu kolorowych sznurków, dzięki czemu można uzyskać ciekawe, barwne wzory. Popularne jest także wplatanie między poszczególne węzły koralików, co dodatkowo podkreśla walory estetyczne biżuterii. Makrama znana już była w starożytności. W latach 70-tych moda na bransoletki meksykanki pojawiła się w Stanach Zjednoczonych. Do Europy dotarła w latach 90-tych, gdzie zadomowiła się na bardzo długi okres czasu. Do wykonania takiej biżuterii potrzebne są zaledwie nożyczki, taśma klejąca lub agrafka i oczywiście kolorowe sznureczki. Dobra zabawa gwarantowana!
Na warsztaty obowiązują zapisy: w siedzibie biblioteki, pod numerem (33) 867 16 74 oraz mailowo na bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl.
Zapraszamy!:)

WAŻNA INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW KURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO


Szanowni Państwo,
Pani Wioletta Bekas, prowadząca kurs języka angielskiego w naszej bibliotece utworzyła na facebooku profil English With A Blonde, na którym zamieszczane będą aktualne informacje dotyczące zajęć oraz materiały i ciekawostki. Zachęcamy do polubienia strony oraz aktywności - zwłaszcza komentowania - oczywiście w języku angielskim!:)

KARTKI OKOLICZNOŚCIOWE- WARSZTATY


W poniedziałek w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży ze scrapbookingu, w ramach projektu „Rozwijamy talenty”. Scrapbooking to jedna z metod ręcznego zdobienia albumów, zeszytów czy kartek. Tym razem tematem przewodnim były kartki okolicznościowe. Dzieci i młodzież wykazały się dużą kreatywnością i pomysłowością przy tworzeniu swoich własnych projektów. Pod okiem specjalisty, Pani Bernadety Kani, uczestnicy mogli poznać zasady projektowania kartek oraz zapoznać się z szerokim wyborem materiałów, które następnie każdy mógł wykorzystać w realizacji swojego pomysłu. Tej precyzyjnej robótce towarzyszył ogrom zabawy, uśmiechu i skupienia. Efekty pracy dzieci i młodzieży można obejrzeć na zamieszczonych zdjęciach.

WARSZTATY SCRAPBOOKINGOWE DLA MŁODZIEŻY


Zapraszamy serdecznie na kolejne warsztaty w ramach projektu "Rozwijamy talenty". Tym razem w naszej bibliotece odbędą się warsztaty scrapbookingowe dla młodzieży. Każdy z uczestników pozna techniki wykonywania kartek, które następnie wykorzysta do stworzenia własnej pracy. Wykonane kartki każdy z uczestników będzie mógł zabrać do domu.
Z racji na precyzyjną pracę zapraszamy przede wszystkim starszą młodzież.
Na warsztaty obowiązują zapisy. Można ich dokonać osobiście w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej, telefonicznie pod numerem (33) 867 16 74 lub mailowo: bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl.

AGATA STRZAŁKA GOŚCIEM NASZEJ BIBLIOTEKI


Popołudnie i wieczór 19 października w naszej bibliotece upłynęły w literackim klimacie:) O godzinie 16:00 spotkali się nasi klubowicze DKK, którzy rozmawiali na temat książki "Wotum nieufności" Remigiusza Mroza. O godzinie 17:00 odbyło się z kolei otwarte spotkanie autorskie z Agatą Strzałką, autorką książki "Jeszcze nie zwariowałam {chyba}". Oprócz rozmowy na temat samej książki,podjęliśmy także temat rynku wydawniczego w Polsce, debiutu literackiego i tego jak postępować, kiedy chce się wydać książkę. Długo dyskutowaliśmy także nad tematem zawartym w treści książki - wyjazdów zarobkowych za granicę, które są już w naszym kraju bardzo powszechne. Jak się okazuje, aż 200 tys. Polaków wyjeżdża obecnie do krajów zachodnich,do pracy w opiece nad seniorami. Na spotkaniu nie zabrakło również dużej dawki śmiechu - w takiej konwencji utrzymana jest przecież książka Pani Agaty - gdzie momenty wzruszające przeplecione zostały dużą dawką humoru oraz ironii.
Bardzo dziękujemy Pani Agacie za odwiedzenie naszej biblioteki i trzymamy kciuki za powodzenie kolejnej książki, którą mamy nadzieję już niedługo zobaczymy na półkach w księgarniach:)

ZMIANY GODZIN PRACY BIBLIOTEKI

Drodzy Czytelnicy,
od października nastąpiła zmiana godzin otwarcia filii Gminnej Biblioteki Publicznej.
Od tego miesiąca filia w Leśnej otwarta będzie w godzinach:
PON 8:30-12:30
Wt 8:30-12:30
ŚR 8:30-12:30
CZW 8:30 - 12:30
PT 13:00-17:00

Filia w Twardorzeczce:
PON 13:00 - 17:00
CZW 13:00 - 17:00
PT 10:30-12:30
Od 27 października wracają także popołudniowe godziny otwarcia główniej siedziby biblioteki w Lipowej. Od ostatniego piątku października Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej w każdy piątek otwarta będzie w godzinach 8:00 - 18:00.
Zapraszamy!:)

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGATĄ STRZAŁKĄ


Przypominamy, że już w najbliższy czwartek w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Agatą Strzałką. Serdecznie zapraszamy na godzinę 17:00:)
Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki Pani Agaty.
Spotkanie otwarte, wstęp bezpłatny. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Lipowa i nie tylko

ZREALIZOWANO ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

Drodzy Czytelnicy,
bardzo miło nam poinformować, że nasza biblioteka otrzymała właśnie dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych, w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet I - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.
Na ten cel otrzymaliśmy kwotę 9750 zł.
Zatem już niedługo zapraszamy po kolejne nowości!:)

WYSTAWA PRAC MIESZKAŃCA LIPOWEJ


Zapraszamy na kolejną wystawę do naszej biblioteki:) Tym razem oglądać można prace Pana Mieczysława Skoczylasa, który jest mieszkańcem naszej gminy. Jego pasja to rękodzieło. Tworzy w domowym zaciszu unikatową metodą. Łączy rzeźbę z malarstwem. Tworzy obrazy oraz ich ramy z rzeczy, które daje mu natura czyli: drewno, kamień, bursztyn, części roślin itp. Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MICHAŁEM OLSZEWSKIM


18 września w naszej bibliotece odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie autorskie. Tym razem gościliśmy znanego dziennikarza, publicystę i pisarza Michała Olszewskiego. Spotkanie związane było z promocją najnowszej książki autora - "#upał".
Michał Olszewski pracował jako reporter i szef działu reportażu "Tygodnika Powszechnego", a od 2014 objął stanowisko redaktora naczelnego krakowskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Zadebiutował w 2003 roku zbiorem opowiadań „Do Amsterdamu”, który otrzymał pierwszą nagrodę w III edycji konkursu "Znak-Proza". W 2005 ukazała się jego druga książka „Chwalcie łąki umajone”, a w kwietniu 2009 „Low-tech". W 2010 wydał "Zapiski na biletach" - opowieść o podróżach po Polsce oraz "Eco-book o eko-Bogu", zapis rozmów o ekologii prze­prow­adzo­nych­ z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim. Książka "Zapiski na biletach" była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii proza. W 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki „Najlepsze buty na świecie”.
Podczas spotkania rozmawialiśmy głównie o ogromnych zmianach, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat - głównie zmianach tech­nolo­gicz­nych­, które przyczyniły się z kolei do ogromnych zmian w społeczeństwie. Była mowa o mediach społ­eczn­ości­owyc­h, facebooku, twiterze... i o ogromnym tempie w jakim żyjemy... Świetna lekcja dla nas wszystkich, która przybyłym na spotkanie na pewno pozostanie na długo w pamięci.
Dziękujemy Panu Michałowi za przyjazd do naszej biblioteki oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniu.
Do zobaczenia w październiku!:)

WARSZTATY Z GRZYBOZNAWCĄ


W piątek, 22 września odbyły się w naszej bibliotece warsztaty rodzinne z grzyboznawcą Justynem Kołkiem. Wzięły w nich udział zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. Zaczęliśmy od podstaw - co to są grzyby, jaką rolę pełnią w środowisku, następnie przeszliśmy do rodzajów grzybów, omówiliśmy grzyby jadalne, trujące, ciekawe, aby na końcu porozmawiać o profilaktyce. Nie zabrakło także oglądania eksponatów, których prowadzący ma piękną kolekcje:) Zajęcia ciekawe i przede wszystkich bardzo potrzebne- zwłaszcza o tej porze roku. Dziękujemy Panu Justynowi oraz wszystkim uczestnikom!:)

SPOTKANIE DLA KGW W NASZEJ BIBLIOTECE


Już jutro, 26 września o godzinie 16:00 odbędzie się w naszej bibliotece spotkanie dla Pań działających w KGW na terenie naszej gminy. Spotkanie będzie dotyczyć ogólnopolskiego kwartalnika "mojaWieś", wcześniej mojeKGW.pl. To bezpłatny magazyn w pełni poświęcony kołom gospodyń wiejskich, kółkom rolniczym i innym organizacjom działającym wokół polskiej tradycji i kultury wiejskiej. Dodatkowo na spotkaniu będzie obecna wizażystka i kosmetyczka. Panie pomogą osobom przybyłym na spotkanie dobrać odpowiedni dla nich kolor odzieży, makijażu.
Poprowadzone zostaną także warsztaty z makijażu, przewidziana jest także degustacja potraw.
Zapowiada się bardzo ciekawie:)
Zapraszamy!:)

SPOTKANIE AUTORSKIE Z AGATĄ STRZAŁKĄ


Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na spotkanie autorskie z Agatą Strzałką, które odbędzie się 19 października o godzinie 17:00. Agata Strzałka jest mieszkanką Żywiecczyzny - pochodzi z Krzyżowej. Zadebiutowała książką „Jeszcze nie zwariowałam (chyba)”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Borgis. Autorka podejmuje w niej temat bardzo aktualny w dzisiejszych czasach – pracy za granicą. Pani Agata zna ten temat z własnego doświadczenia – do dnia dzisiejszego wyjeżdża do Niemiec opiekować się seniorami. Autorka z humorem i dużą dozą ironii opisuje przygody początkującej emigrantki.

WARSZTATY Z GRZYBOZNAWCĄ


Zapraszamy serdecznie na pierwsze po wakacjach warsztaty!
W piątek, 22 września o godzinie 16:00 zapraszamy serdecznie do naszej biblioteki na rodzinne warsztaty w ramach akcji „Rozwijamy talenty”. Ze względu na porę roku, która sprzyja grzybobraniom, spotkamy się ze znanym grzybiarzem i grzyboznawcą – Justynem Kołkiem. Razem z dziećmi zapraszamy dorosłych – rodziców, dziadków, rodzeństwo. Temat zainteresuje wszystkie pokoleniaJ
Pan Justyn Kołek, mieszkaniec Międzybrodzia Bialskiego od dziecka interesował się grzybami, a uczył się o nich od najbliższych – dziadka oraz rodziców. W 2005 roku wstąpił w struktury Stowarzyszenia „Darz Grzyb”. Dwukrotnie był członkiem jury na Mistrzostwach Europy w zbieraniu grzybów, które są organizowane w Węglińcu niedaleko Zgorzelca.
Jego historia z mediami rozpoczęła się dokładnie 16 października 1999r., kiedy w Międzybrodziu Bialskim znalazł borowika szlachetnego o wadze 2, 22 kg. Był wielkim okazem i całkowicie zdrowym. Obecnie Pan Justyn bardzo często udziela porad w stacjach radiowych, m.in. w Radio Katowice, jak również w kilkunastu gazetach i dziennikach.
Podczas spotkania porozmawiamy m.in. na temat roli grzybów, poznamy jak rozpoznawać grzyby jadalne od trujących, gdzie ich szukać, omówimy grzyby ciekawe, chronione, a w drugiej części porozmawiamy o profilaktyce – co robić i gdzie szukać pomocy w razie zatrucia. Na spotkaniu będzie można na żywo obejrzeć najciekawsze okazy.
Na warsztaty obowiązują zapisy – zapisywać można się w siedzibie biblioteki w Lipowej, telefonicznie pod numerem (33) 867 16 74 oraz mailowo na bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl.

WYSTAWA O PILECKIM


Od piątku, 8 września w naszej bibliotece oglądać można wystawę "Rotmistrz Witold Pilecki 1901 - 1948". Wystawa przygotowana została przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Warszawie. Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów Zofii Pileckiej - Optułowicz, Andrzeja Pileckiego, Krzysztofa Pileckiego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau, Jakuba Stykowskiego, Zygmunta Walkowskiego oraz Jacka Pawłowicza.
Wystawie towarzyszą też książki o Witoldzie Pileckim, ze zbiorów naszej biblioteki. Zachęcamy do wypożyczania.
Na wystawę zapraszamy do 21 września, w godzinach pracy biblioteki.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MICHAŁEM OLSZEWSKIM


Po wakacyjnej przerwie zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie autorskie:) Tym razem naszym gościem będzie Michał Olszewski, dziennikarz, pisarz i publicysta.
Michał Olszewski urodził się w 1977 roku w Ełku.
Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2007-2012 pracował jako reporter i szef działu reportażu "Tygodnika Powszechnego". Od 2014 objął stanowisko redaktora naczelnego krakowskiego oddziału "Gazety Wyborczej".
Zadebiutował w 2003 roku zbiorem opowiadań „Do Amsterdamu”, który otrzymał pierwszą nagrodę w III edycji konkursu "Znak-Proza". W 2005 ukazała się jego druga książka „Chwalcie łąki umajone”, a w kwietniu 2009 „Low-tech". W 2010 wydał "Zapiski na biletach" - opowieść o podróżach po Polsce oraz "Eco-book o eko-Bogu", zapis rozmów o ekologii przeprowadzonych z franciszkaninem o. Stanisławem Jaromim. Książka "Zapiski na biletach" była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2011 w kategorii proza. W 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki „Najlepsze buty na świecie”.
W 2017 nakładem wydawnictwa „Znak” ukazała się jego najnowsza książka, „ #Upał”.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie naszej biblioteki, 18 września o godzinie 17:00.
Wstęp bezpłatny.

UWAGA


Szanowni Państwo, w dniach 05.09 (wtorek) oraz 07.09 (czwartek) biblioteka w Lipowej będzie nieczynna. Za utrudnienia bardzo przepraszamy.
W środę oraz w piątek biblioteka otwarta normalnie - w godzinach od 8 do 16.

 

PRACE Z WARSZTATÓW CERAMICZNYCH DO ODBIORU W BIBLIOTECE


Wszystkich, którzy uczestniczyli w wakacyjnych warsztatach ceramicznych w naszej bibliotece informujemy, że są już do odbioru wypalone przedmioty:) Zapraszamy do biblioteki po swoje prace:)

II EDYCJA WARSZTATÓW Z WYKONYWANIA BIŻUTERII


24 sierpnia popołudniu nasza biblioteka po raz kolejny zapełniła się dziećmi i młodzieżą z naszej gminy oraz osobami, które spędzają w Lipowej wakacje:) W związku z bardzo dużym zainteresowaniem warsztatami z wykonywania biżuterii i bardzo długą listą rezerwową postanowiliśmy bowiem zorganizować drugie zajęcia. Podobnie, jak było to w pierwszej edycji, zajęcia poprowadziła Pani Kinga Brzegowy, która na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi na Warsztatach Terapii Zajęciowej. Dzieci oraz młodzież poznały podstawowe techniki wykonywania biżuterii oraz własnoręcznie wykonywały kolczyki i bransoletki, które zabrały do domu. Powstała biżuteria dla uczestników, a także na prezenty dla mam i bliskich:) Dziękujemy Pani Kindze za bardzo ciekawe i kolorowe warsztaty (co widać na zdjęciach:)) oraz wszystkim uczestnikom za odwiedzenie naszej biblioteki i zaangażowanie w pracę:)
Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na fb oraz strony www, gdzie pojawiają się informacje o spotkaniach i warsztatach. Również po wakacjach zapraszamy na różnorodne wydarzenia, które będą odbywać się w naszej bibliotece:)

<<>>