W tym dziale będziemy umieszczać nowości książkowe zakupione i polecane przez naszą bibliotekę i krótkie ich recenzje. Prosimy również czytelników o propozycje książek, które ich zdaniem warto zakupić, a zostanie to uwzględnione przy kolejnych zakupach.

 

EVANS RICHARD PAUL – „OBIETNICA POD JEMIOŁĄ”


Obietnica pod jemiołą - Evans Richard PaulPrzebaczenie może naprawić o wiele więcej, niż myślimy.
Gdyby można było wymazać jeden dzień ze swojego życia, Elise wiedziałaby doskonale, który wybrać.
Błąd popełniony w przeszłości sprawił, że dziewczyna zamyka się w swoim cierpieniu. Do chwili, kiedy tajemniczy nieznajomy składa jej niezwykłą obietnicę… Elise ze zdumieniem odkrywa, iż Nicolas ma własny klucz do jej serca.
Za ciemną stroną księżyca może kryć się światło.
Choć czasem wydaje się, że to miłość jest źródłem wszystkich lęków, nie ma takiego błędu, którego nie może przezwyciężyć siła przebaczenia.


„Obietnica pod jemiołą”  to nowa powieść Richarda Paula Evansa, uznana przez czytelników za jedną z najbardziej przejmujących w jego dorobku. Autor bestsellerowych „Obiecaj mi”, „Stokrotek w śniegu” i ”Szukając Noel” przypomina, że pojawiliśmy się na ziemi po to, aby nauczyć się kochać.

 

BONIECKI ADAM – „ABONENT CHWILOWO NIEOSIĄGALNY”


Abonent chwilowo nieosiągalny - ks. Adam BonieckiKsiądz Adam Boniecki bardzo osobiście o pięknych ludziach swojego życia.
Wielcy ludzie Kościoła, poeci, filozofowie, opozycjoniści, ale też, na równych prawach, postacie szerzej nieznane, które niezwykle podziwiał. Osoby, których spotkanie na swojej drodze życia ksiądz Adam Boniecki uważa za osobisty zaszczyt. Bez nich światu ubyło elegancji.
Jan Paweł II czytający pod stołem krytyczny artykuł Kisiela o sobie. Młody Czesław Miłosz, który wiedział, że dla Polski ważniejsze jest jego pisanie niż walka z bronią w ręku. Małżeństwo Turowiczów, pod których dach trafił ksiądz Adam, chociaż szukali studenta na kwaterę. To tylko kilka z pięknych, często wzruszających, a czasem radosnych wspomnień, którymi dzieli się z nami Autor.


Inspirująca, pełna zadumy książka o przyjaźni, szacunku i przemijaniu.

 

ALEKSIJEWICZ SWIETŁANA – „CZARNOBYLSKA MODLITWA. KRONIKA PRZYSZŁOŚCI”

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości - Aleksijewicz Swietłana”Białoruś… Dla świata jesteśmy terra incognita – krainą nieznaną, niezbadaną. „Biała Rosja” – mniej więcej tak brzmi po angielsku nazwa naszego kraju. Wszyscy wiedzą, co to Czarnobyl, ale kojarzą go wyłącznie z Ukrainą i Rosją. Powinniśmy jeszcze opowiedzieć o sobie…

„Narodnaja gazieta”, 27 kwietnia 1996 roku

26 kwietnia 1986 roku o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Awaria czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku”.
(ze wstępu książki)
"Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu, ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi, którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi. Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem, nad którym radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie."
Małgorzata Nocuń, „Nowa Europa Wschodnia”

"Przez kilkanaście lat znakomita reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najbardziej dotknęła Białoruś), lecz także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie; bardziej przerażonej możliwą reakcją zwierzchnika niż promieniowaniem jądrowym; bezlitośnie wykorzystywanej przez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon, ale też miłości człowieka do ziemi, na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla; pomnik, przed którym powinien pokłonić się każdy z nas."


Krystyna Kurczab – Redlich

 

WILCZYŃSKA KAROLINA – „STACJA JAGODNO. T 2. MARZENIA SZYTE NA MIARĘ”


Stacja Jagodno. Tom 2. Marzenia szyte na miarę - Wilczyńska KarolinaCiepła, mądra opowieść osadzona w niepowtarzalnej scenerii Jagodna w Górach Świętokrzyskich.
W najnowszej powieści Karoliny Wilczyńskiej powracają bohaterki znane z „Zaplątanej miłości”, ale na ich drodze pojawią się nowe, intrygujące postaci. Co łączy doktor Ewę z babcią Różą? Kto mieszka w tajemniczym dworku? Czy Tamara odnajdzie miłość? Urokliwe Jagodno skrywa wiele rodzinnych sekretów sięgających czasów II wojny światowej…


„Marzenia szyte na miarę” to porywająca powieść o miłości, trudnych relacjach rodzinnych i próbie przełamywania własnych słabości. Każda czytelniczka będzie mogła w niej odnaleźć cząstkę siebie.

 

VELOSO ANA – „POD GWIAZDAMI RIO”


Pod gwiazdami Rio - Veloso AnaPłomienna jak słońce Brazylii – zmysłowa, słodko – gorzka i pełna namiętności – kontynuacja powieści "Zapach kwiatów kawy”.
Rio de Janeiro złotych lat dwudziestych. Ana Carolina jest piękna, bogata i w pełni cieszy się życiem. Z okazji dwudziestych pierwszych urodzin rodzice wysyłają ją w wielką podróż po Europie. Z dala od rodziny niepokorna piękność pozwala sobie na małe eskapady, jakie w jej rodzinnej Brazylii byłyby niemożliwe.
Pewnego wieczoru trafia do paryskiego kabaretu, gdzie flirtuje z mężczyzną, którego widok zapiera jej dech w piersi. Nieznajomy przedstawia się jako Antoine, ona zaś jako Caro – żadne nie zdradza drugiemu nic więcej na swój temat.


Mijają trzy lata i kiedy Ana Carolina szykuje się w Rio do ślubu ze swoją młodzieńczą miłością Luízem, poznaje Antónia, kolegę narzeczonego. W kobiecie budzi się wielka namiętność, gdy okazuje się, że António to w istocie jej Antoine…

 

TYLER ANNE – „NA SZPULCE NIEBIESKIEJ NICI”


Na szpulce niebieskiej nici - Tyler AnnePowieść nominowana do Nagrody Bookera 2015.
Każda rodzina myśli, że jest wyjątkowa. I może ma rację.
To był piękny, wietrzny, żółtozielony poranek…” – w ten sposób Abby Whitshank zawsze zaczyna opowieść o tym, jak ona i Red zakochali się w sobie pewnego lipcowego dnia  1959 roku. Jednak tym razem zgromadzona w Baltimore rodzina nie słucha tak uważnie jak dawniej. Ich myśli zaprząta ważna kwestia: kto i jak powinien zaopiekować się coraz starszymi i coraz bardziej schorowanymi rodzicami. Wspólne troski i radości, rywalizacja, sekrety i pozornie nieistotne wydarzenia, które stają się fundamentem postrzegania świata i siebie.


Anne Tyler, laureatka Nagrody Pulitzera, tworzy dowcipny i przenikliwy obraz trzech pokoleń. Przy kuchennym stole Whitshanków do głosu dochodzą nadzieje i lęki dobrze znane każdemu czytelnikowi.

 

BEDNARUK WALDEMAR – „KURIER ZE STAMBUŁU”


Kurier ze Stambułu - Bednaruk WaldemarOpowiedziana z epickim rozmachem, poprowadzona przez czołowe dwory monarsze ówczesnego świata, historia powracającego do kraju młodego konfederata barskiego. Miłość, zdrada, niebezpieczeństwo i nagła śmierć przeplatają się na kartach powieści tak sprawnie, iż doprawdy trudno się od niej oderwać – nie sięgaj po nią, jeśli rano musisz iść do pracy!

SEE LISA – “CHIŃSKIE LALKI”


Chińskie lalki - See LisaGdy historia i przeznaczenie wiążą losy trzech młodych kobiet…
San Francisco, rok 1938.
Trwają przygotowania do otwarcia wielkich targów i choć z oddali dobiegają odgłosy nadciągającej nad Europę wojny, miasto kipi życiem. Trzy młode kobiety z bardzo różnych środowisk spotykają się przypadkiem w ekskluzywnym nocnym klubie Forbidden City.
Przyjaźń, która nawiązuje się między nimi od pierwszej chwili, jest oparciem w niepewnych czasach. Gdy ich wstydliwe tajemnice wychodzą na jaw, a niewidzialne nici wiążą je ze sobą jeszcze mocniej, dziewczęta odnajdują w sobie siłę i hart ducha niezbędne, by odważyć się spełnić swoje marzenia.


Jednak po ataku Japończyków na Pearl Harbor Amerykę ogarniają podejrzliwość i paranoja, które mogą złamać życie bohaterek, a wstrząsająca zdrada nieodwracalnie zmienia wszystko…

 

BONDA KATARZYNA, LACH BOGDAN – „ZBRODNIA NIEDOSKONAŁA”


Zbrodnia niedoskonała - Bonda Katarzyna, Lach BogdanNajwiększe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera.
Zbrodnia niedoskonała to książka oparta na autentycznych sprawach, przydatna zarówno dla profesjonalistów, jak i dla szerszego grona czytelników.
Pytanie: „Czy istnieje zbrodnia doskonała” zadają sobie od wieków kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, policjanci, a nawet autorzy powieści kryminalnych.
Katarzyna Bonda i Bogdan Lach udowadniają, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Każda sprawa, nawet ta sprzed lat, ma szansę znaleźć swój finał w sądzie. A jeśli na początku śledztwa zaangażuje się do niej profilera, wyjaśnienie jest niemal gwarantowane.
Bogdan Lach jest jednym z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Razem z dziennikarką Katarzyną Bondą stworzyli fascynującą opowieść o poszukiwaniu śladów niedoskonałości zbrodni. Szczegółowe opisy przypadków, w których polski profiler sporządzał portrety psychologiczne nieznanych zabójców, znakomicie ilustrują prezentowaną przez niego wiedzę teoretyczną.


Mamy nadzieję, że poznawanie procesu tworzenia profilu, śledzenie toku myślenia eksperta podczas analizy dowodów i tropów zainteresuje wielu czytelników. Zapraszamy do lektury.

 

MODIGNANI SVEVA CASATI – „TAJEMNICA RODU SOGLIANO”


Tajemnica rodu Sogliano - Modignani Sveva CasatiAntyczna willa rodu Sogliano, skryta w cieniu drzemiącego Wezuwiusza, przez całe stulecia była świadkiem rosnącej potęgi i fortuny klanu handlarzy koralu – złota południowych mórz, kruszcu zdobiącego klejnoty koronne najpotężniejszych dynastii.
Pasja, honor i wierność rodowym tradycjom, przekazywane z ojca na syna, z matki na córkę, przydały chwały nazwisku Sogliano, czyniąc klan jednym z najbardziej wpływowych w swoim fachu. Za zimną maską kupieckiego profesjonalizmu kryją się jednak szaleńcze namiętności i słabości członków klanu, przez lata osnute mgłą tajemnicy. Teraz, po śmierci głowy rodziny – Edoarda Sogliana, jego ukochana żona Orsola będzie musiała stawić czoło demonom przeszłości męża i swoim własnym, niedokończonym historiom, których echo, towarzyszące jej przez całe życie, powróci w najtrudniejszym momencie żałoby. Zwłaszcza że w niezmąconą małżeńską idyllę jak grom z jasnego nieba wdziera się wiadomość o nieślubnym potomku krystalicznego jak łza Edoarda.


Czy misterna struktura zależności wewnątrz familii, pozbawiona głównego filaru, nie runie nagle niczym domek z kart?

 

KLEJZEROWICZ ANNA – „DOM NASZEJ PANI”


Dom naszej pani - Klejzerowicz AnnaMiłość, sztuka, pieniądze i śmierć.
Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz na tropie jednej z największych zagadek starożytności.
Prolog: Lata dwudzieste. Hiszpańskie wybrzeże, statek na redzie, noc. Tajna akcja – na niemiecki statek handlowy kuter rybacki dowozi w pośpiechu tajemnicze skrzynie…
Gdański dziennikarz i detektyw, Emil Żądło, wyrusza tropem archeologicznego spisku, który sięga początku XX wieku. Kolejny raz staje w obliczu niewytłumaczalnych morderstw i bezradności policji. I choć kryminalna zagadka dotyczy jednej z największych tajemnic starożytności, to musi zmierzyć się ze współczesną bezwzględną zbrodnią. Portowe miasto, masoneria, opętany morderca. Czy niepokorny i niezwykle dociekliwy detektyw, jakim jest Emil Żądło zdoła wyjść cało z opresji i z powodzeniem zakończyć dochodzenie?
"Po raz kolejny wraz z Emilem Żądło zostajemy wciągnięci w mroczne tajemnice historii i krwawe żądze ludzkie. Gorąca lektura między wiarą, szaleństwem i zbrodnią".
Leszek Koźmiński, „Kryminalna Piła”


"Klejzerowicz w rewelacyjnej formie! Emil Żądło kontra seryjny morderca. Nie sposób się oderwać od lektury!"
Joanna Opiat-Bojarska, pisarka

 

ARLIDGE M.J. – „POWIEDZ PANNO GDZIE TY ŚPISZ”


Powiedz panno, gdzie ty śpisz - Arlidge M.J.W dzielnicy czerwonych latarni ginie mężczyzna. Zabójca jest bezlitosny. Pozbawia swoją ofiarę serca, które parę godzin później zostaje dostarczone rodzinie przez kuriera. Następne dni przynoszą kolejne ofiary. Giną zawsze mężczyźni.


Helen Grace myślała, że po swoim ostatnim śledztwie przeżyła już wszystko, co najgorsze. Nie sądziła, że wkrótce znów będzie musiała stawić czoło seryjnemu mordercy oraz własnym traumom i lękom…

 

SOKOŁOWSKI J., GÓRSKI A. – „MASA. O BOSSACH POLSKIEJ MAFII”


Masa o bossach polskiej mafii - Górski ArturWstrząsająca opowieść o bezwzględnych bossach polskiej mafii. Kim byli ludzie, którzy rządzili jedną z największych struktur przestępczych w tej części Europy?
Pershing, Oczko, Rympałek - te gangsterskie pseudonimy budziły strach w Polsce lat 90 i do dziś owiane są legendą. Poznaj kulisy kariery i tajemnice najbardziej znanych mafiosów i tych, którzy tworzyli grupę pruszkowską, ale nigdy nie wspięli się na jej szczyt. Skrytobójstwo, zamachy bombowe, uprowadzenia – to była ich codzienność.
Jakimi metodami utrzymywali się na mafijnym szczycie? Kto był ich sprzymierzeńcem, a kto zaciekłym wrogiem?


I jak wygląda ich życie dzisiaj?

 

FOENKINOS DAVID – „CHARLOTTE”


Charlotte - Foenkinos DavidNagroda Goncourtów: Polski Wybór 2014!
„Charlotte” to przejmujący portret wyjątkowej kobiety, wspomnienie tragicznego losu, a zarazem opowieść o poszukiwaniu. Poszukiwaniu śladów artystki przez pisarza, którego fascynacja przerodziła się w obsesję.
To książka o Charlotte Salomon, artystce malarce,  która w wieku dwudziestu sześciu lat, będąc w ciąży, straciła życie w obozie koncentracyjnym. Wychowała się w Berlinie w rodzinie naznaczonej tragedią samobójczych śmierci. Kiedy do władzy doszli naziści, jej rodzina doświadcza coraz większego wykluczenia z kolejnych sfer życia. Charlotte wyemigruje do Francji, zostawiając w kraju ukochanego…
Jej krótkie życie pełne było namiętności, emocji i dramatów, które zawarła w malarsko nowatorskim dziele „Życie? Czy teatr?”


„Jej życie stało się moją obsesją. Przemierzałem miejsca, oglądałem barwy w marzeniach i w rzeczywistości”. – David Foenkinos.

 

KOPROWSKI MAREK A. – „KOBIETY KRESOWE”


Kobiety kresowe - Koprowski Marek A. Matki, patriotki, bohaterki - portrety kobiet nierozerwalnie związane z burzliwą historią Polski.
Oto wspomnienia siedmiu niezwykłych pań zamieszkujących Kresy dawnej II Rzeczpospolitej, a obecnie tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Ich dramatyczne losy, wpisane w gwałtowne dzieje Kresów, obrazują wielki hart ducha i głęboko wpojony patriotyzm.
Kobiety kresowe starały się zawsze pielęgnować pamięć i łączność z ojczyzną. Za to, że nigdy nie wyparły się polskości i wiary, wielokrotnie spotykały je szykany i prześladowania. Wytrwały jednak na przekór wszelkim przeciwnościom.

„Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii”.


‘Do Rzeczy’

 

MILLER ANDREW – „OCZYSZCZENIE”


Oczyszczenie - Miller AndrewJeśli podobało się Wam „Pachnidło” Patricka Suskinda, ta książka Was zachwyci.
Jest 1785 rok, rewolucja francuska wisi w powietrzu. Najstarszy cmentarz Paryża jest przepełniony, ziemia wyrzuca na wierzch grzebane w niej ciała, a opary zatruwają miasto i odurzają jego mieszkańców. Młody inżynier Jean-Baptiste Baratte dostaje od króla zadanie oczyszczenia nekropolii. Na Cmentarzu Niewiniątek odkrywa, że czasem rozkład toruje drogę dla nowego początkowi...


Andrew Miller odmalowuje Paryż światłocieniem, w głęboko sensualnej, niejednoznacznej prozie. W „Oczyszczeniu” każda postać nosi w sobie tajemnicę, a pod powłoką miejskiego brudu kryje się zaskakująca prawda o człowieku i historii.

 

o. BAR JOACHIM ROMAN, o. WYSOCZAŃSKI JAROSŁAW – „ZNAK MIŁOŚCI W PERU”


http://www.bratnizew.pl/thumb.php?file=./okladki/okladka488.jpg&w=195&h=300O życiu dwóch misjonarzy franciszkańskich i ich męczeństwie.
„W dniu 9 sierpnia 1991 r. w miejscowości Pariacoto w diecezji Chimbote w Peru (Ameryka Południowa) zostali zamordowani dwaj kapłani – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek – z zakonu braci mniejszych konwentualnych (franciszkanów), pracujący tam jako misjonarze duszpasterze. Miejscowa ludność, kapłani i biskupi tamtejsi uważają ich za męczenników”.


(ze wstępu)

 

CUSSLER CLIVE – „PIĄTY KODEKS MAJÓW”


Piąty kodeks Majów - Cussler CliveNajnowszy światowy bestseller wielkiego mistrza przygody z cyklu FARGO.


W odsłoniętej przez trzęsienie ziemi świątyni Majów Sam i Remi Fargo, małżeństwo amerykańskich milionerów, poszukiwaczy przygód i skarbów, znajdują szkielet człowieka, kurczowo ściskającego starodawny, zapieczętowany dzban na wodę. Z naczynia wydobywają nietknięty rękopis. To piąty – po czterech znanych dotąd – kodeks Majów. Najobszerniejszy spośród wszystkich odnalezionych i najbardziej niezwykły. Informacje, jakie zawiera, są kluczem do wielu tajemnic i odkryć. Ale kodeks przyciąga również zbrodnię i występek…

 

ŁĄTKA JERZY S. – „TAJEMNICE HAREMÓW”


Tajemnice haremów - Łątka Jerzy S. Harem był w każdym muzułmańskim domu, lecz jeden z nich — harem padyszacha w pałacu Topkapy — wywoływał najwięcej emocji. Pełna przepychu, wręcz baśniowego bogactwa, a zarazem okrutnie wyrafinowana rzeczywistość przez wieki podniecała wyobraźnię nie tylko Europejczyków. Najpiękniejsze dziewczęta, ich okaleczeni strażnicy-eunuchowie i jeden zdrowy mężczyzna — pan ich życia i śmierci, a zarazem władca potężnego imperium, żyli, podporządkowani okrutnym nieraz regułom namiętności i zbrodni.

Zapraszamy do fascynującej podróży po świecie haremów, a przede wszystkim po owianym legendami słynnym haremie władców Imperium Osmańskiego, w którym nie brakowało również branek z ziem Rzeczypospolitej. Przewodnikami w tej podróży będą zarówno dawni dziejopisarze i podróżnicy, jak i współcześni historycy.

 

JOHNSON JANE – „ŻONA SUŁTANA”


Żona Sułtana - Johnson JaneOd haremu w Maroku po angielski dwór królewski Karola II – porywająca opowieść o intrygach, lojalności i pożądaniu.
Wyobraź sobie kombinację egzotycznej arabskiej baśni z pasjonującą powieścią historyczną.

Maroko, 1677 rok.


Dwór okrutnego sułtana Mulaja Ismaila to miejsce, w którym bardzo łatwo stracić życie. Wie o tym doskonale niewolnik Nus-Nus, eunuch, skryba prowadzący sułtańską Księgę Łoża. Nieustannie lawiruje między porywczym sułtanem, jego pierwszą żoną mającą niebezpieczną skłonność do trucizn i czarnej magii oraz zepsutym, folgującym swoim zachciankom wielkim wezyrem. Jego niewesoła egzystencja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy do haremu trafia Angielka porwana przez korsarzy. Nus-Nus beznadziejnie się w niej zakochuje. Ona zaś, urodziwszy sułtanowi syna, postanawia uciec...
Autorka, zręcznie łącząc postacie i wydarzenia historyczne z literacką fikcją, maluje niezwykle barwny obraz siedemnastowiecznego dworu muzułmańskiego władcy, z jego złożonymi relacjami i egzotycznymi obyczajami.

 

TUSK KATARZYNA – „ELEMENTARZ STYLU”


Elementarz stylu - Tusk KatarzynaPoszukiwania własnego stylu rozpoczęłam bardzo wcześnie, od kupienia błękitnych połyskliwych legginsów. Miałam wtedy pięć lat. Był to mój pierwszy świadomy nabytek i jeśli miarą trafności wyboru ubrań jest częstotliwość ich noszenia, to błękitne legginsy były najlepszym zakupem w moim życiu. Nosiłam je do wszystkiego. Pamiętam, jak błagałam mamę przed każdym praniem, żeby z legginsami jeszcze poczekała, bo myśl o nawet chwilowym rozstaniu z nimi była nie do zniesienia.
            Metoda prób i błędów kosztowała mnie sporo nerwów, pieniędzy i czasu. Nawet kiedy po wielu miesiącach przygotowań wystartowałam z moim blogiem, wciąż zaliczałam gafy. Dzisiaj, kiedy patrzę na to z dystansu, nie żałuję tych trudnych lekcji, bo wszystko zakończyło się happy endem. Któregoś dnia pomyślałam, że szkoda czasu setek tysięcy moich czytelniczek na żmudne poszukiwania stylu bez planu i drogowskazu. I tak narodziła się idea tej książki. Jej kluczowym przesłaniem jest prosta myśl: dobry styl to nie jest kwestia talentu czy zasobności portfela. Elegancji i szyku możesz się po prostu nauczyć”.


(ze wstępu)

 

 

CANAVAN TRUDI – „ANIOŁ BURZ. PRAWO MILENIUM – KSIĘGA DRUGA”


Prawo milenium. Księga 2. Anioł burz - Canavan TrudiTrudi Canavan oddaje Czytelnikom drugą księgę „Prawa Milenium” – a w niej jeszcze bardziej dramatyczne i ekscytujące losy bohaterów.
Tyen naucza magii mechanicznej w Liftre – powszechnie poważanej szkole. Dociera tam wieść, że Raen, najpotężniejszy mag i władca wszystkich światów, powrócił po długiej nieobecności. Nauczyciele i studenci uciekają, gdyż w Liftre uczono zakazanej przez Raena magii, w przekonaniu że ten nie żyje. W jednej chwili Tyen traci dom i cel… Pozostaje mu jedynie złożona Velli obietnica przywrócenia jej cielesnej postaci.
Raen odzyskuje władzę, a wokół wzbiera bunt, Tyen zaś musi postanowić, do czego jest w stanie się posunąć, by dotrzymać danego Velli słowa.
Po pięciu latach spędzonych wśród tkaczy gobelinów w Schpecie w spokojne życie Rielle wkracza wojna. W obliczu porażki i nieuchronnej okupacji wszyscy ze zdumieniem obserwują, jak wrogie wojska wycofują się, a do bram miasta zbliżają się trzy postacie – w czarnych włosach jednej z nich pobłyskują niebieskie refleksy.  Przeszłość dziewczyny z dalekiego kraju i jej magiczne zdolności to nie wszystkie sekrety, jakie mógłby wyjawić tajemniczy przybysz…

Anioł zamierza wrócić do swojego świata i pragnie zabrać Rielle ze sobą.


Czego zażąda w zamian za niezwykłą propozycję?

 

MOTYKA WŁADYSŁAW – „JÓZEF SZCZOTKA - 1893-1965 - PIEWCA GÓRALSZCZYZNY”


Wspomnienia o nim, co krok przewijały się w rozmowach rodzinnych i towarzyskich. Pierwsze, co uderzało, to absolutna zgodność Milówczan, że był to pogodny i bardzo życzliwy drugim człowiek. Wszyscy podkreślali, że był solidnym i wymagającym nauczycielem, gospodarnym kierownikiem szkoły i może przede wszystkim, wspaniałym wychowawcą, którego nauki do dzisiaj wielu pamięta. Nadal żywa jest też pamięć o jego zespołach góralskich, z którymi rozsławiał Milówkę i Żywiecczyznę szeroko, w całej Polsce.
Paradoksem jest, że w zbiorowej pamięci o góralskiej kulturze Żywiecczyzny rola Józefa Szczotki nie do końca jest doceniona, a jego postać prawie zapomniana. No, może poza Milówką i najbliższą okolicą. A przecież, w przeciwieństwie do wielu zasłużonych badaczy i twórców, związanych z Żywiecczyzną, właśnie Józef Szczotka był rodowitym góralem żywieckim i w mojej ocenie, najwybitniejszym artystą góralskim. Pierwszym góralem Żywiecczyzny!
Książka pod tytułem „Józef Szczotka (1893-1965) – Piewca góralszczyzny” jest pierwszą biograficzną pracą o tym artyście. Opis życia i działalności Józefa Szczotki, wzbogacony jest o wybór jego utworów, które sam napisał, bądź zebrał i opracował. Są to góralskie godki, których był niezrównanym mistrzem, okolicznościowe wiersze, satyry i pieśni. Integralną częścią książki jest płyta CD z zachowanymi nagraniami dźwiękowymi, w wykonaniu Józefa Szczotki i członków jego zespołu, z lat 50-i 60-tych XX wieku”.


(ze wstępu, Władysław Motyka)

 

STEEL DANIELLE – „W UKRYCIU”


W ukryciu - Steel DanielleWszystkiemu można stawić czoła, jeśli tylko jest z nami ukochana osoba...
Marshall jest tajnym agentem. Rozpracowuje gang narkotykowy w Ameryce Południowej. Igra z ogniem i udaje mu się to… do czasu. Zemsta szefa gangu odbiera mu wszystko.
Ariana porzuca karierę dziennikarki i beztroskie życie na Manhattanie i wyjeżdża z ojcem, ambasadorem, do Buenos Aires. Tam dochodzi do zdarzenia, po którym świat wali jej się na głowę.
Drogi Ariany i Marshalla przecinają się w Paryżu. Oboje mają za sobą tragiczne doświadczenia i nad obojgiem wciąż wisi śmiertelne niebezpieczeństwo.


Czy uda im się uwolnić od przeszłości i rozpocząć nowy, szczęśliwy rozdział?

 

MARTIN GEORGE R.R. – „SZALEJĄCY DŻOKERZY”


Szalejący dżokerzy - Martin George R. R.Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty geniusz zła przywołuje moce ciemności!
Ulice Nowego Jorku eksplodowały radością, gdy nadchodził Dzień Dzikiej Karty, obchodzony corocznie 15 września, by wspominać umarłych i cieszyć się życiem. To dzień fajerwerków, ulicznych festynów, parad, dzień picia i walk toczonych w zaułkach. Z każdym mijającym rokiem obchody były coraz bardziej szalone i zakrojone na coraz większą skalę. W roku 1986, gdy nadeszła czterdziesta rocznica pojawienia się wirusa, Dzień Dzikiej Karty zapowiadał się lepiej niż kiedykolwiek dotąd. Media i turyści zauważyli w końcu to święto i ruch w barach oraz restauracjach był większy niż zwykle….


Pod ziemią ukrywa się jednak wypaczony geniusz - Astronom, którego obchodzi tylko jedno: zniszczenie. Spragniony zemsty na wszystkich asach, którzy go pokonali, Astronom zabija kilku z nich przy pomocy swych sług, którymi są Zgon i Ruletka. Asowie i dżokerzy będą się musieli zjednoczyć, by przetrwać...

 

MRÓZ REMIGIUSZ – „KASACJA”


Kasacja - Mróz Remigiusz”Ta książka to jazda bez trzymanki! Sam zdecyduj, czy w to wchodzisz”.
Katarzyna Bonda


Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat…
Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar.

Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału?

Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.

 

LEHANE DENNIS – „WYPIJMY, NIM ZACZNIE SIĘ WOJNA”


http://www.bemowo.e-bp.pl/bemowo/okladki/ISBN/8376/m8376484931.jpgJeden z prominentnych bostońskich polityków proponuje parze błyskotliwych detektywów sporą sumę za odnalezienie Jenny, sprzątaczki, która prawdopodobnie wykradła tajne dokumenty z jego biura i zniknęła. Dlaczego miałaby to zrobić? Jak ważne informacje zawierały papiery, skoro politykowi aż tak bardzo zależy na ich odzyskaniu? Odkrycie prawdy jest nie tylko szokujące, może również okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Czy Kenzie i Gennaro podejmą ryzyko?

 

<< >>