W tym dziale będziemy umieszczać nowości książkowe zakupione i polecane przez naszą bibliotekę i krótkie ich recenzje. Prosimy również czytelników o propozycje książek, które ich zdaniem warto zakupić, a zostanie to uwzględnione przy kolejnych zakupach.

ALEKSIJEWICZ SWIETŁANA – „WOJNA NIE MA W SOBIE NIC Z KOBIETY”


Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - Aleksijewicz SwietłanaSwietłana Aleksijewicz (ur. 1948) – białoruska pisarka i dziennikarka. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. W 2011 roku książka „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Nagrodę im. R. Kapuścińskiego autorka otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazały się także: „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”, „Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy” oraz „Cynkowi chłopcy”.
˜˜˜˜
Wydawałoby się, że o wojnie napisano już wszystko, Aleksijewicz odkrywa jednak nieznane przestrzenie. Mówi o tym, jak patriotyczny, wręcz samobójczy entuzjazm dziewcząt ochotniczek, idących do boju z imieniem Stalina na ustach, spotyka się z okrucieństwem frontu, głodem, nędzą, strachem, tęsknotą. Te młode kobiety mają inną wrażliwość, spostrzegawczość i fizyczność niż towarzysze boju. W relacjach niewiele znajdziemy o ruchach oddziałów, potyczkach i broni, wiele za to obserwacji, które trudno zapomnieć – frontowa kucharka ugotowała kocioł kaszy, ale nie ma kto jeść, ze stu żołnierzy po walce zostało siedmiu”.
Z laudacji Małgorzaty Szejnert,
Przewodniczącej Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
„Wojna nie ma ludzkiej twarzy. Ja patrzę na nią oczami kobiet. Kobieta pamięta co innego, inaczej pamięta. Pamięta kolor, zapach, więcej emocji, a mężczyźni czyny, zadania. Mężczyzn od dziecka przygotowuje się do myśli, że może być wojna. Kobiet się tego nie uczy”.


Swietłana Aleksijewicz w rozmowie z Lidią Ostałowską

 

POTOCKI JAN – „RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE”


Rękopis znaleziony w Saragossie - Potocki JanNowe tłumaczenie ostatniej wersji autorskiej z 1810 roku. Opracowanie Fransois Rosset, Dominique Triaire.
Od ponad półtora stulecia „Rękopis znaleziony w Saragossie” istnieje w polskiej świadomości kulturowej jako niezwykłe i fascynujące arcydzieło. Powstały w 1964 roku film Wojciecha Hasa, jedna z wybitniejszych realizacji polskiej kinematografii XX w., dodał tej reputacji nowego, unowocześnionego splendoru. Rękopis to dzieło wprost kultowe, które odgrywało i wciąż odgrywa istotną rolę w kształtowaniu wyobraźni i estetycznych wzorców wielu artystów, nie tylko literatów, lecz także plastyków, dramaturgów, aktorów, scenografów i reżyserów – nawet muzyków.
Ciekawe, że ten sukces opiera się na tekście, który jest wynikiem różnych manipulacji edytorskich i translatorskich, na tekście dość oddalonym od tego, co autor w rzeczywistości napisał. Dopiero niedawno w wyniku nowo odkrytych oryginalnych źródeł tej powieści udało się w sposób wiarygodny odtworzyć zawiłą historię jej powstawania.
Okazuje się, że między 1791 a 1814 rokiem Jan Potocki cały czas pracował nad Rękopisem, nadając mu coraz to inny kształt. Próbował różnych wzorów, by z niesłychanie bogatego i różnorodnego materiału fabularnego zbudować spójną całość. W rezultacie można powiedzieć, że pełny obraz Rękopisu oddają wspólnie dwie wersje: jedna datowana na rok 1804, druga na 1810. Ta ostatnia jest wersją jedyną pełną i skończoną, choć nie należy z tego wysnuwać wniosku, że miałaby anulować poprzednie próby.
Po wydaniu w 2006 i 2008 roku obu wersji Rękopisu w oryginalnej postaci – tzn. w języku francuskim – konieczne okazało się zapewnienie polskiemu odbiory dostępu do dzieła w nowym przekładzie i w postaci zgodnej z literackim zamysłem Jana Potockiego.


Niniejsze wydanie przedstawia wersję powieści z 1810 r. Wkrótce ukaże się wersja z 1804 r. w postaci e-booka.

 

SCHMITT ERIC EMMANUEL – „SEKTA EGOISTÓW”


Sekta egoistów - Schmitt Eric-Emmanuel"Żaden człowiek nie jest samotną wyspą; każdy stanowi ułamek kontynentu, część lądu".
John Donne
Kiedy Gérard natrafia w starej książce na wzmiankę o tajemniczym założycielu Sekty Egoistów, jest przekonany, że właśnie wpadł na trop niezwykłej zagadki. Kim byli owi egoiści, którzy wierzyli, że każdy człowiek powinien skupić się tylko na poznaniu samego siebie?
Kolejne ślady prowadzą Gérarda przez całą Europę, a początkowe niewinne zainteresowanie tematem szybko przeradza się w obsesję. Z dnia na dzień mężczyzna coraz bardziej zagłębia się w poszukiwania,, ignorując wszystko i wszystkich.
Jednak czy naprawdę można żyć tylko dla siebie, zapominając o innych?


W swojej pierwszej, nieopublikowanej dotąd w Polsce powieści, Eric-Emmanuel Schmitt stawia ważkie pytanie o to, co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze: osobiste szczęście czy budowanie więzi z otaczającymi nas ludźmi.

 

RYBAŁTOWSKA BARBARA – „CO TO ZA CZASY”


Co to za czasy. Część 7 - Rybałtowska BarbaraNapisana ujmującym, ciepłym językiem saga rodzinna, opowiadająca historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX wieku. Wbrew pułapkom losu tworzą kochającą rodzinę, patrzą na świat z radością życia. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój czas.
„Co to za czasy” – Tom 7 sagi.


Początek nowej rzeczywistości po 1989 roku w Polsce. W odmienionej, często zaskakującej codzienności, życie Kalczyńskich toczy się dalej. Odchodzą i pojawiają się nowi członkowie rodziny, wracają dawni i przychodzą nowi przyjaciele. Zofia staje u progu sędziwej starości, a Kasia ze zdumieniem przyjmuje nowe życiowe role. Zaskakujące wydarzenia lat 90., początku XXI wieku oraz kolejnych lat coraz częściej zmuszają je do zadawania pytania: „co to za czasy?”

 

LEE HARPER – „IDŹ, POSTAW WARTOWNIKA”


Idź, postaw wartownika - Lee Harper”Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem, jest sumienie”.
Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Powrót Jean Louise do domu staje się gorzko-słodkim doświadczeniem, gdy na jaw wychodzi bolesna prawda o jej krewnych, o mieszkańcach miasta, w którym dorastała, o ludziach najbliższych jej sercu.


Wspomnienia z dzieciństwa wracają wysoką falą, lecz teraźniejszość Maycomb wystawia na ciężką próbę wszystkie prawdy i wartości, w które Skaut niezłomnie wierzyła. Szkicując zupełnie nowy portret bohaterów "Zabić drozda", powieść "Idź, postaw wartownika" jest zarazem znakomitym studium młodej kobiety wkraczającej w dorosłe życie w trudnych czasach - czasach bolesnych, ale i niezbędnych przemian, czasach rozliczenia z iluzjami przeszłości. To dziennik podróży, w której jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka.

Powieść "Idź, postaw wartownika" powstała w połowie lat pięćdziesiątych. Wydana dopiero dziś, pozwala nam lepiej zrozumieć i docenić talent Harper Lee. Jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji, humoru i precyzji pisarki; głęboko poruszającym dziełem sztuki, z jednej strony barwnie opisującym czasy wielkich przemian, a z drugiej uświadamiającym czytelnikowi to, jak przemożny wpływ wywarły one na świat współczesny. "Idź, postaw wartownika" nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści "Zabić drozda", ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię.

 

FICNER – OGONOWSKA ANNA – „CZAS POKAŻE”


Czas pokaże - Ficner-Ogonowska AnnaAutorka bestsellerowego „Alibi na szczęście”.
Zapomnij o całym świecie. Zaczytaj się i uwierz, że ta historia może przydarzyć się także Tobie.
Julka nie czeka na miłość. Lubi spokój, a w swoim poukładanym życiu dokładnie zna wszystkie kąty. Ale czy taka naprawdę jest Julka? Kto zna ją najlepiej? Wiecznie narzekająca mama? Ukochana ciocia, z którą rozmowa przynosi ukojenie? Czy może najlepsza przyjaciółka Nela?
Może wydaje Ci się, że i w Twoim życiu nie ma miejsca na niespodzianki? Może masz jasno wytyczony plan i dla świętego spokoju po prostu spełniasz oczekiwania innych, zapominając o sobie? Poznaj historię Julki, a zobaczysz, że czasem wystarczy jedno uderzenie serca i chwila namiętności, by życie rozkwitło pełnią barw.
Julka niespodziewanie spotyka najważniejszego człowieka w swoim życiu. Już wie, że to ten jedyny.  Szybko przekonuje się też, że to właśnie z nim nie może wiązać nadziei na wspólne szczęście. Czy znajdzie dość siły i odwagi, by zawalczyć o miłość? Jakich wyborów dokona? Czy miłość pokona wszystkie burze?
Czas pokaże…

„Wzruszająca i mądra powieść o tym, że wszystko w życiu ma swój sens i zawsze jest czas na miłość. Polecam!”
Agnieszka Więdłocha
„Po przeczytaniu książki Anny Ficner – Ogonowskiej świat wydaje się bardziej przyjaznym miejscem”.


Rafał Królikowski

 

HAWKINS PAULA – „DZIEWCZYNA Z POCIĄGU”


Dziewczyna z pociągu - Hawkins PaulaNie znasz jej, ale ona zna ciebie.
„Znakomity thriller. Nie mogłem się oderwać przez całą noc”.
Stephen King
Najszybciej sprzedający się debiut dla dorosłych w historii brytyjskiego rynku.
Co 6 sekund ktoś w Stanach Zjednoczonych kupuję tę książkę.
Powieść ukaże się w 47 krajach.
Prawa filmowe sprzedano wytwórni Dreamworks.
Codziennie to samo…
Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.
Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.
…Aż do dzisiaj 
Nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.

Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz przekonają się, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu."Pasjonująca, pełna napięcia i nieprzewidywalna. Po prostu nie mogłam jej odłożyć. Nie do przegapienia!"

Tess Gerritsen

"Co za postaci, co za sytuacja, co za książka! To Alfred Hitchcock nowego pokolenia."
Terry Hayes

"Pomysłowa, pełna napięcia i porywająca! Nie mogłam się domyślić do samego końca."

Lisa Gardner

 

HOŁOWNIA SZYMON – „ŚWIĘCI CODZIENNEGO UŻYTKU”


Święci codziennego użytku - Hołownia SzymonZnajdź świętego, do którego nie ma kolejki.
Szymon Hołownia przyjaciół ma głównie w niebie, a ich liczba rośnie w postępie geometrycznym. Nic dziwnego, w końcu kontakty pielęgnowane przez lata przynoszą efekty.

W swojej najnowszej książce autor „Monopolu na zbawienie" dzieli się przepisem na skuteczne korzystanie z pomocy świętych. Każdy z nich ma swoją specjalizację. Z konkretnymi problemem warto zwrócić się do eksperta.
Święty Mojżesz Etiopczyk – szef gangu, który z troski o mięśnie przerzucił się na trening duszy – to idealny patron wszystkich zmagających się z własnym koślawym życiorysem. Geniuszowi organizatorskiemu świętej Teresy z Avila – temperamentnej Hiszpanki, która postanowiła zreformować zakon karmelitanek – możesz powierzyć sprawy niemożliwe do ogarnięcia. Święty Charbel - pustelnik, mimo życia w ekstremalnej ascezie niekomu nie odmawiający uśmiechu - czule zajmie się twoim zdrowiem, czy chodzić będzie o katar, czy sprawę większego kalibru.


Znajdziesz tu ponad pięćdziesiąt życiorysów świętych kobiet i mężczyzn. Jest spora szansa, że wśród nich trafisz na kogoś, kto ma z Tobą wiele wspólnego. Może warto z nim pogadać?

Do książki dołączone są obrazki ze świętymi – modlitwę do każdego z nich możesz mieć zawsze przy sobie!

 

ANDREWS VIRGINIA C. – „PAMIĘTNIK CHRISTOPHERA. TAJEMNICA FOXWORTH HALL”


Dollanganger. Tom 6. Pamiętnik Christophera. Tajemnica Foxworth Hall - Andrews Virginia C.Duch „Kwiatów na poddaszu” prześladuje nowe pokolenia!
Kontynuacja bestsellerowego cyklu o rodzinie Dollangangerów.
Siedemnastoletnia Kristin Masterwood w ruinach rezydencji Foxworth Hall odkrywa pamiętnik Christophera Dollangangera. Okazuje się, że jej zmarłą matkę łączyły z niesławną rodziną Foxworthów więzi pokrewieństwa, a imponująca i tętniąca niegdyś życiem rezydencja była sceną dramatu nieszczęsnego rodzeństwa Dollangangerów.
Christopher miał czternaście lat, kiedy on i jego siostra Kathy oraz bliźniaki Cory i Carrie zostali uwięzieni w Foxworth Hall przez podłą babkę i egoistyczna matkę. Chłopiec podtrzymywał młodsze rodzeństwo na duchu, ale ta tragedia miała wielki wpływ na jego psychikę.
Kristin z rosnącą fascynacją śledzi opisaną w pamiętniku zakazaną miłość brata do siostry, a mroczne tajemnice rodu Dollangangerów stają się obsesją dziewczyny. Przeszłość coraz bardziej zmienia jej nastoletnie życie….


"Pamiętnik Christophera: Tajemnica Foxworth Hall" to pierwsza część nowej trylogii, która opowiada o dalszych losach rodziny Dollangangerów (znanych czytelnikom m.in. z "Kwiatów na poddaszu").

 

MICHALAK KATARZYNA – „AMELIA”


Amelia - Michalak KatarzynaAmelia, dziewczyna bez przeszłości, powraca do miejsca, w którym może odnaleźć prawdę o sobie. Od tego zależy jej spokój, a może także czyjeś życie…
Pewnego słonecznego dnia na progu uroczej, starej kamieniczki w miasteczku o nazwie Zabajka stanęła dziewczyna. Otworzyła szeroko drzwi i uśmiechnęła się do świata. Jaśmin pachniał oszałamiająco, a drzewa zieleniły się intensywnie obmyte porannym deszczem.
Dziewczyna omiotła spojrzeniem senne miasteczko – „Tak, tu będzie mi dobrze” - pomyślała. „Tu zostanę."
Tajemnicza postać o pięknych, czarnych oczach zburzyła spokój mieszkańców Zabajki. Skąd się tutaj wzięła? Jaka jest jej historia? Czy znajdzie się ktoś, kto ją pamięta? List, kurczowo ściskany w drobnych dłoniach, to jedyne, co jej pozostało. Oprócz niego nie ma nic. Nie wie, gdzie jest jej dom, rodzina, przyjaciele…
Nie wie nawet, czy rzeczywiście ma na imię Amelia.
Pełna emocji i wzruszeń opowieść o małym miasteczku, zagubionym wśród sosnowych lasów, o uroczej cukierence, gdzie czas płynie inaczej, i o ludziach, którzy wiedzą jeszcze, co to jest miłość i przyjaźń.
Opowieść o pamięci, która czyni nas tym, kim jesteśmy.


O nadziei, która pozwala wierzyć, że nawet jeśli utracimy przeszłość, to przyszłość wciąż należy do nas.

 

KING STEPHEN – „BAZAR ZŁYCH SNÓW”


Bazar złych snów - King StephenOd czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań „Nocna zmiana”, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W „Bazarze złych snów” zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę.
Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. „Życie po życiu” to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce – jak felietonista z „Nekrologów.


Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” – pisze autor. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły”.

 

KARPIŃSKA ANNA – „ROZWAŻNA CZY ROMANTYCZNA?”


Rozważna czy romantyczna? - Karpińska AnnaPoruszająca opowieść o determinacji w dążeniu do szczęścia, które nie zawsze zależy od naszej woli.
Natalia -  redaktorka jednego z gdańskich wydawnictw, mama małego Krzysia – zaczyna wreszcie układać sobie życie. Wydaje się, że u boku ukochanego Brunona. Kiedy jednak przygotowuje się na spotkanie z nim, dzwoni Andrzej – również ważny w jej życiu. Kiedy Natalia czeka na spóźniających się mężczyzn, niedaleko jej domu dochodzi do groźnego wypadku, w którym ginie kierowca sportowego auta. Wszystko wskazuje, że to Bruno lub Andrzej…


Czy los znów odwróci się od Natalii? A może uchroni ją od kolejnych nieszczęść?

 

RUTHERFURD EDWARD – „NOWY JORK. Powieść”


Nowy Jork - Rutherfurd EdwardAutor bestsellera „Paryż”.
Edward Rutherfurd opisuje niezwykłą historię, która zaczyna się od majestatycznych pustkowi Nowego Świata, a kończy na drapaczach chmur miasta, które nigdy nie zasypia. Opowiada o drobnych szczegółach codzienności, w której życie pędzi z zawrotną szybkością. Jego pióro ożywia przed nami barwną historię czterech stuleci.


Rutherfurd wplata w swoją opowieść losy wymyślonych bohaterów i prawdziwych postaci, towarzyszy im w kolejnych wzlotach i upadkach, tak mocno połączonych z dziejami miasta. Jego książka mówi o tym, jak w ciągu czterystu lat Nowy Jork stał się stolicą świata, przez jednych kochanym, przez innych znienawidzonym do tego stopnia, że chcieli go zniszczyć. W tej epickiej opowieści o Nowym Jorku jak w soczewce skupia się historia Ameryki.

 

WIŚNIEWSKI JANUSZ LEON – „I ODPUŚĆ NAM NASZE….”


I odpuść nam nasze... - Wiśniewski Janusz L.W październiku 1991 Polskę obiegła tragiczna wiadomość: Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem "STU". Jego towarzyszka umiera w chwilę potem w karetce pogotowia. Zabójstwo wybitnego  muzyka jazzowego i jego przyjaciółki stało się inspiracją do stworzenia opowieści o miłości, rozpaczy i zazdrości. Miłości, która może doprowadzić do zbrodni.


Książka Janusza Leona Wiśniewskiego to opowieść o tym, jak silne mogą być emocje i do czego może się posunąć zraniony człowiek.

 

SABALIAUSKAITE KRISTYNA – „SILVA  RERUM”


Silva rerum - Sabaliauskaite KristinaWielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej historii.
Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.
W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł, przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że budzi pożądanie jej brata. 
"Silva rerum" to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju. 
"Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią".


Olga Tokarczuk

 

BRONTЁ CHARLOTTE – „DZIWNE LOSY JANE EYRE”


Dziwne losy Jane Eyre - Bronte CharlotteDziwne losy Jane Eyre” ukazały się po raz pierwszy w październiku 1847 roku i stały się wielkim sukcesem wydawniczym.
Powieść, zaliczana do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, harmonijnie łączy melodramatyczną fabułę z wnikliwą obserwacją psychologiczną oraz nastrojem tajemnicy i grozy.


Osierocona dziewczyna podejmuje pracę nauczycielki w posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera. Zostaje jego narzeczoną, ale Rochester ukrywa przed światem ponury sekret.

Charlotte Brontë opowiada o wielkim uczuciu, które połączyło ludzi z różnych, tak odległych od siebie sfer – w świecie, gdzie konwenanse stanowiły o towarzyskim „być albo nie być”.

 

ZIĘBA JERZY – „UKRYTE TERAPIE. CZEGO CI LEKARZ NIE POWIE”


Okładka książki Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powieJerzy Zięba od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym i nowotworom.
Książka „Ukryte Terapie” powstała po wielu latach analiz badań medycznych czy innych publikacji medycznych, które nawet w środowisku medycznym są zupełnie nieznane.


Autor publikuje artykuły w prasie, jak też prowadzi wykłady dotyczące prostych i skutecznych metod leczenia i zapobiegania chorobom bez stosowania środków sztucznie syntetyzowanych. Jest dyplomowanym hipnoterapeutą klinicznym w Australii i USA.

 

CHAMBERLAIN DIANE – „DAR MORZA”


Dar morza - Chamberlain Diane W dniu swoich jedenastych urodzin Daria znajduje na plaży zadziwiający dar morza: porzuconego noworodka. Tożsamości dziewczynki nie udaje się odkryć i mała zostaje adoptowana przez rodzinę Darii. Ale jej tajemnica nieustannie intryguje otoczenie.
Minęło dwadzieścia lat. Shelly jest wyjątkową, eteryczną dziewczyną, którą Daria nadal ochrania. Kiedy do Kill Devil Hills przyjeżdża Rory Taylor – przyjaciel Darii z dzieciństwa, a obecnie producent telewizyjny – by zrobić program o niezwykłej historii Shelly, w mieszkańcach zachodzi dziwna zmiana.
Im więcej pytań zadaje Rory, tym większy niepokój ogarnia małą społeczność. Na jaw wychodzą ściśle skrywane sekrety i grzechy. A kiedy tajemnica „daru morza” sprzed lat zostaje ujawniona, okazuje się, że nikt z zainteresowanych – ani Shelly, ani Daria, ani nawet Rory – nie jest na to przygotowany.


Czy chciałabyś poznać prawdę?

 

 

PUZYŃSKA KATARZYNA – „UTOPCE”


Utopce - Puzyńska KatarzynaKolejny tom serii o policjantach z Lipowa.
Trzymający w napięciu klasyczny kryminał psychologiczny z mocnym tłem obyczajowym.


Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy ofiarą krwiożerczego wampira padły dwie osoby. Wśród przepastnej puszczy pełnej leśnych duchów łatwo jest uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. Czy gwałtowna śmierć obu ofiar naprawdę jest dziełem upiora? A może to któryś z mieszkańców wsi miał swoje powody, żeby zabić? Trzydzieści lat później sprawę rozwikłać muszą Daniel Podgórski i kontrowersyjna Klementyna Kopp. Perturbacje w życiu prywatnym śledczych utrudniają dotarcie do prawdy. Czy uda im się odkryć tożsamość mordercy? A może tylko obudzą przyczajonego przez lata wampira i nic nie będzie już w stanie powstrzymać nadchodzącego zła?

 

TARTT DONNA – „SZCZYGIEŁ”


Szczygieł - Tartt DonnaNAGRODA PULITZERA 2014
Jak daleko można się posunąć, by oszukać los?
Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Z ruin muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.
Szczygieł będzie towarzyszył Theo w podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelnie niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu.

„Szczygieł” to epicka powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie od nowa, i o bezlitosnych kolejach losu.


„Szczygieł” to największe wydarzenie literackie ostatnich lat - powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku wielu opiniotwórczych mediów. Była bestsellerem w wielu krajach i sprzedała się do tej pory w ponad trzech milionach egzemplarzy.

 

GLUKHOVSKY DMITRY – „METRO 2035”


Metro 2035 - Glukhovsky Dmitry Miejsce człowieka nie jest pod ziemią. Żyjecie w tunelach jak robaki! Tu nie ma dla nas jutra. Metro to cmentarz. Nie będziemy tu ludźmi. Nie stworzymy niczego nowego. Nie rozwiniemy się. Chorujemy tu. Wyradzamy się. Nie ma powietrza. Nie ma miejsca. Jest ciasno.
Trzecia wojna światowa starła ludzkość z powierzchni Ziemi. Planeta opustoszała. Całe miasta obróciły się w proch i pył. Przestał istnieć transport, zamarła komunikacja. Radio milczy na wszystkich częstotliwościach. W Moskwie przeżyli tylko ci, którzy przy wtórze syren alarmowych zdążyli dobiec do bram metra. Tam, na głębokości dziesiątek metrów, na stacjach i w tunelach, ludzie próbują przeczekać koniec cywilizacji. W miejsce utraconego ogromnego świata stworzyli swój własny ułomny światek. Czepiają się życia i ani myślą się poddać. Pewnie marzą o powrocie na powierzchnię – kiedyś, kiedy obniży się poziom radiacji. I nie tracą nadziei na odnalezienie innych ocalałych…
Metro 2035” kontynuuje historię Artema z pierwszego tomu kultowej serii. Na tę książkę miliony czekały przez całe dziesięć lat, a prawa do tłumaczenia wydawnictwa wykupiły na długo przed jej ukończeniem. „Metro 2035” jest przy tym książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovsky’ego, który podbił serca czytelników w Rosji i na całym świecie.
„Zwyczajny i znajomy świat Metra postawiłem na głowie, tak więc tych, którzy czytali Metro 2033 czeka mnóstwo odkryć i niespodzianek. A tym, którzy swój kontakt z Metrem zaczynają od tej właśnie książki, oddaję sensacyjną, emocjonalną, mocną powieść – myślę, że nie pozwoli im się nudzić”. 


Dmitry Glukhovsky

 

LINGAS-ŁONIEWSKA AGNIESZKA – „SKAZANI NA BÓL”


Skazani na ból - Lingas-Łoniewska AgnieszkaNew Adult o miłości ponad podziałami.
Będąc ze mną jesteś skazana na ból. Na cierpienie. I na niebezpieczeństwo.
Aleks ma dwadzieścia lat i od szesnastego roku życia jest skinheadem. Ma swoje bractwo, ideały i prawdy, w które wierzy. Amelia to osiemnastolatka, licealistka, która ma za sobą tragiczną przeszłość.
Drogi Amelii i Aleksa nigdy nie powinny się przeciąć. Nie łączy ich nic – ani pochodzenie, ani poglądy, ani rodzinna przeszłość. A jednak młodzi poznają się w dramatycznych okolicznościach i zakochują w sobie. Od tej chwili zmienia się wszystko.
„Skazani na ból” to historia, która zwala z nóg. Dramatyczna pogoń za miłością silniejszą niż uprzedzenia, bolesne poszukiwanie własnej tożsamości i zakończenie, które nie pozwoli zasnąć.

MUSSO GUILLAUME – „JUTRO”


Jutro - Musso GuillaumeGra kłamstw? Żart wyobraźni? Manipulacja? Jak daleko można się posunąć, żeby ratować kochaną osobę?
Historia w równej mierze tajemnicza, co bulwersująca. Wirtuozerska intryga,, diaboliczny suspens…


Kiedy Matthew kupuje używany komputer, nie ma pojęcia, że ten przedmiot odmieni jego życie. Na dysku laptopa, który wbrew temu, co twierdził sprzedający, nie został dokładnie wyczyszczony, znajdują się zdjęcia, a także adres mailowy osoby, która je wykonała – młodej kobiety, prawdopodobnie poprzedniej właścicielki komputera. Matthew wysyła jej wiadomość, ona mu odpowiada i … rozpoczyna się coś, czego żadne z nich nie jest w stanie pojąć.

 

GRZESIAK MATEUSZ – „100 HAPPYDAYS CZYLI JAK SIĘ ROBI SZCZĘŚCIE W 100 DNI”


100 happydays, czyli jak się robi szczęście w 100 dni - Grzesiak MateuszHistoria o sile szczęścia.
Znasz Mateusza Grzesiaka? To najpopularniejszy coach w Polsce, psycholog i trener. Jeśli go znasz, to nie trzeba mówić Ci nic więcej i z pewnością niecierpliwie czekasz na kolejne przejawy jego twórczości. Jeśli nie znasz — uważaj! Zanim zaczniesz czytać, dokończ lepiej wszystkie zaległe zadania, wyłącz telefon i weź głęboki oddech. Ta książka – ósma w dorobku autora – wciągnie Cię i nie pozwoli odłożyć się na półkę, póki nie skończysz. A potem długo jeszcze wracać będzie do Ciebie w myślach, bo tak jest z mądrością zmieniającą życie.
Ta książka jest inna niż wszystkie. To świadectwo. Świadectwo wyjątkowości w normalności. Świadectwo stu dni szczęśliwego życia, które zaczęły się internetową akcją, a skończyły... No cóż, tego dowiesz się, gdy doczytasz do końca. W książce znajdziesz nie tylko inspirujące historie, ale także ćwiczenia, które pomogą Ci przybliżyć się do swojego szczęścia i rozumienia życia.


Mateusz Grzesiak – międzynarodowy nauczyciel, psycholog, coach i trener.

 

NESBØ JO – „WIĘCEJ KRWI”


Więcej krwi - Nesbo JoPolowanie nigdy się nie kończy.
Jon Hansen zdradził Rybaka – narkotykowego króla Oslo. Ucieka przed jego zemstą i trafia do małej wioski na dalekiej północy Norwegii. Tam poznaje zagadkową kobietę i jej dziesięcioletniego syna. Korzystając z ich pomocy, Jon chroni się w myśliwskiej chatce. Jednak ludzie Rybaka trafiają na jego ślad i rozpoczyna się polowanie. Kto wyjdzie z niego cało?
„Nowa powieść Nesbo zachwyca rozmachem językowym i konstrukcją fabuły”


NRK, Norwegia

 

KINDZIUK MILENA – „RODZICE PREZYDENTA. JANINA MILEWSKA – DUDA I JAN TADEUSZ DUDA W ROZMOWIE Z MILENĄ KINDZIUK


Rodzice Prezydenta. Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda w rozmowie z Mileną Kindziuk - Kindziuk Milena „Skoro nasz syn został wybrany prezydentem, to znaczy, że jako rodzice mamy obowiązek o nim mówić. Podobnie o naszej rodzinie. Po to, by ludzie wiedzieli, skąd wywodzi się Andrzej Duda, co jest dla niego istotne, jaki system wartości wyznaje. Polacy mają do tego prawo”.
/fragment/
 
„Rodzice Prezydenta” to rozmowa o sprawach, które są najważniejsze: o wierze, wartościach, zaufaniu i odpowiedzialności. Janina i Jan Dudowie niezwykle szczerze opowiadają o swoich korzeniach, o domu, o tym, jak zmieniło się ich życie po wyborze syna na urząd prezydenta RP, ale także jak przeżywają medialne ataki na niego. Ich opowieść, bogata w rodzinne historie, anegdoty, uzupełniona fotografiami z rodzinnego albumu, pozwala zobaczyć, kim naprawdę jest i skąd pochodzi Andrzej Duda.


Milena Kindziuk – redaktor prowadzący warszawskiej edycji tygodnika „Niedziela”, adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorka wielu książek, m.in. biografii bł. ks. J. Popiełuszki, prymasa Glempa, Emilii Wojtyłowej.

>>