W tym dziale będziemy umieszczać nowości książkowe zakupione i polecane przez naszą bibliotekę i krótkie ich recenzje. Prosimy również czytelników o propozycje książek, które ich zdaniem warto zakupić, a zostanie to uwzględnione przy kolejnych zakupach.

MILCZEWSKA WERONIKA – „NA POCZĄTKU JEST KONIEC”

W poszukiwaniu prawdy o współczesnych Majach.
Reportaż Weroniki Milczewskiej łamie stereotypy i zmienia perspektywę widzenia świata. Jest to zaskakująca opowieść o współczesnych Majach, wśród których Autorka spędziła ponad siedem miesięcy, poznając ich mroczne historie.

 

 

INGELMAN – SUNDBERG CATHARINA – „SENIORZY W NATARCIU”

Co robi grupka emerytów, którzy nudzą się w domu opieki? Którzy nie mogą pogodzić się z jedzeniem bez smaku, z brakiem ruchu, ze złym traktowaniem i z tym, że cały czas się na nich oszczędza? I którzy przypuszczają, że lepiej im będzie w więzieniu? Zakładają Emerycką Szajkę, żeby tak jak Robin Hood zabierać bogatym i rozdawać potrzebującym!

 

 

INGELMAN – SUNDBERG CATHARINA – „POŻYCZANIE JEST SREBREM, A RABOWANIE ZŁOTEM”

Märtha i jej przyjaciele przebywają w Las Vegas. Wyposażeni w elektryczne wózki inwalidzkie i sztuczne szczęki napadają na kasyno, żeby tak jak Robin Hood zdobyć pieniądze dla biednych. Po napadzie wracają do Szwecji z policją depczącą im po piętach i wpadają prosto w ramiona przestępczego gangu motocyklowego. Ale Märtha nie daje się zastraszyć, zaprasza członków gangu na wafelki i nalewkę z moroszek, a w międzyczasie dopracowuje plan kolejnego skoku. Może wykorzysta chłopaków z gangu? Tylko czy nie będą chcieli oszukać Emeryckiej Szajki…? Märtha, Geniusz, Grabi, Anna-Greta i Stina stają przed dużym wyzwaniem, lecz nie dają za wygraną i walczą o to, żeby wszystkim, także tym gorzej sytuowanym, żyło się lepiej.

 

INGELMAN – SUNDBERG CATHARINA – „EMERYCKA SZAJKA IDZIE NA CAŁOŚĆ!”

Nic nie jest w stanie powstrzymać Emeryckiej Szajki. Zdeterminowani seniorzy, chcąc poprawić jakość życia starszych i ubogich osób, ruszają do akcji. Przy pomocy śmieciarki i kilku świnek skarbonek dokonują spektakularnego napadu na bank. Niedługo potem otwierają restaurację z szybkimi randkami i potańcówkami dla seniorów. Jednak Märtha i jej przyjaciele mierzą o wiele wyżej. Chcą pomagać wszystkim tym, którzy ledwo wiążą koniec z końcem i polować na prawdziwych przestępców wśród oszustów podatkowych i inwestorów wysokiego ryzyka. W pogoni za fortuną wiodą ryzykowne życie pośród szczwanych miliarderów i mafii we francuskim Saint-Tropez …

 

REYNARD SYLVAIN – „SHADOW”

Mroczny cień padł na Florencję. Inspektor Batelli nie spocznie, zanim nie udowodni Raven udziału w kradzieży bezcennych dzieł sztuki z galerii Uffizi, ale to niejedyny problem, z którym musi sobie poradzić dziewczyna. Oto powrócił książę wampirów, grożąc straszliwą zemstą wszystkim, którzy wyrządzili jej krzywdę. Dziewczyna staje przed trudnym wyborem: sprzysiąc się z siłami ciemności, czy odważnie stawić im czoło, odtrącając bezwzględnego, głodnego krwi adoratora? Cokolwiek postanowi, nie zdoła uwolnić się od burzliwej przeszłości, która i tak może okazać się zaledwie niewinnym wstępem do krwawej, mrocznej, pulsującej namiętnością przyszłości.

 

REYNARD SYLVAIN – „RAVEN”

Niepełnosprawna, poruszająca się o lasce Raven Wood zajmuje się renowacją obrazów w Galerii Uffizi we Florencji. Pewnego wieczoru jest świadkiem brutalnego napadu na bezdomnego. Próbując interweniować, sama ściąga na siebie wściekłość napastników. Z mroku wyłania się tajemnicza postać, która bezwzględnie rozprawia się z bandziorami. Raven traci przytomność, a odzyskawszy ją stwierdza ze zdumieniem, że jest teraz przepiękną, atrakcyjną kobietą. Jeszcze bardziej zaskakuje ją fakt, że w Galerii wszyscy traktują ją jak obcą osobę oraz że ze zbiorów znikła kolekcja bezcennych ilustracji Botticellego.

 

LYNN SANDI – „KONTRAKT NA MIŁOŚĆ”

„Nazywam się Emily Wade. Burzliwe życie mojej matki nauczyło mnie, że nie ma czegoś takiego, jak: I żyli długo i szczęśliwie. Wszystkie związki są z góry skazane na porażkę. Za to jeśli ludzi łączy tylko seks, życie jest przyjemne i nieskomplikowane. Trzymałam się tych reguł do chwili, kiedy spotkałam Jacksona Caine’a – zabójczo przystojnego milionera. Jackson nie wierzył w związki tak samo jak ja. I zaproponował, żebyśmy spisali kontrakt…”

 

 

LYNN SANDI – „NASZE OLŚNIENIE”

„Nazywam się Jack Sutton. Jestem dyrektorem Sutton Magazine. Miałem świat u stóp. Kariera, góry pieniędzy i piękne kobiety na zawołanie. Sześć małżeństw mojej matki kompletnie zniechęciło mnie do związków. Kobiety to tylko zabawki – takie było moje motto. Wtedy spotkałem Lorelei Flynn - piękną i zupełnie dla mnie nieodpowiednią. Była moją osobistą asystentką i kobietą zamkniętą w sobie. Musiałem odkryć, co kryje się za jej urodą. To było coś, czego nie umiałem wytłumaczyć. Coś wyjątkowego…”

 

OPIAT – BOJARSKA JOANNA – „BESTSELLER”


Poznaj ciemną stronę sukcesu.
Emilia Sienkiewicz, 35-letnia niepozorna księgowa, wygrywa telewizyjny literacki talent show. Z dnia na dzień zyskuje ogromną sławę i popularność.
Kilkanaście dni przed premierą swojej książki zostaje odnaleziona martwa we własnym mieszkaniu.
Podczas śledztwa, które ma ustalić przyczynę śmierci pisarki, policyjny duet – Burzyński i Majewski – zagląda za kulisy telewizyjnego talent show i odkrywa pełen cynizmu, intryg i nieczystych gier świat popkultury.

 

OPIAT – BOJARSKA JOANNA – „TO KONIEC, ANNO”

Dziennikarka telewizyjna Anna Rogozińska znajduje w skrzynce pocztowej tajemniczą kopertę. Z przesyłki wypada karta do gry – zaproszenie do morderczej rozgrywki – oraz lakoniczny list od siedzącego za kratami Kapelusznika. Czy niebezpieczny kryminalista pomoże Annie zapobiec serii zabójstw?
Problemy prywatne utrudniają śledztwo, w dodatku zwierzchnicy zlecają Annie zadanie angażujące niemal 24 godziny na dobę – reportaż o pracy pogotowia ratunkowego. Dziennikarka nie ma wyboru, musi podjąć wyzwanie, niestety ratownicy są niechętni do współpracy. Anna musi wytrzymać wycieńczające tempo i stan ciągłej gotowości, co więcej – zadanie może okazać się bardzo niebezpieczne…

 

WALA MAGDALENA – „MÓW MI KATASTROFA!”

Aldona ma wiele talentów, ale największym z nich jest wpadanie w tarapaty i przyciąganie niezwykłych zdarzeń, a przy tym... przystojnych mężczyzn.
W wyniku zaskakującego splotu wydarzeń na jej drodze staje Kamil, i to nie jeden raz! Mężczyzna pojawia się w jak najmniej spodziewanych momentach, w różnych zakątkach kraju i jakby nie przypadkiem. W dodatku jak na złość spotkaniom towarzyszą kompromitujące dla dziewczyny okoliczności. Kim jest tajemniczy przystojniak? Czy zakochana po uszy Aldona nie pomyli się znowu, tym razem z wyborem obiektu swoich uczuć?

 

GRABOWSKA AŁBENA – „ALICJA W KRAINIE CZASÓW. CZAS ODZYSKANY”

Jest rok 1942. Paryż znajduje się pod nazistowską okupacją. Alicja jako agentka Luna pracuje dla aliantów. Jednym z jej zadań jest zdobycie wzorów nowej broni chemicznej, nad którą pracuje znany austriacki fizyk Ludvig Bernstorff. Alicja robi wszystko, by wykonać zadanie.

 

 

 

OLEJNIK AGNIESZKA – „APETYT NA WIĘCEJ”

Życie nie zawsze układa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a szczęście kryje się w najmniej spodziewanych miejscach. Jak rozpoznać drogę, która do niego prowadzi? Ewa czuje, że oszukuje siebie i swojego partnera, trwając w pozornie tylko idealnym związku. Kobieta uświadamia sobie, że jedynym mężczyzną, którego naprawdę kocha jest Andrzej. Jednak na przeszkodzie ich miłości staje ciąg nieporozumień i niedomówień. Tymczasem Klaudia, borykająca się z problemem samoakceptacji, wyrusza na poszukiwania samej siebie i znajduje szczęście w najmniej spodziewanym miejscu.

 

ACKERMAN DIANE – „AZYL”

W zbombardowanym i zrytym pociskami warszawskim ogrodzie zoologicznym Jan i Antonina Żabińscy podczas niemieckiej okupacji zdołali ocalić przed śmiercią kilkadziesiąt osób, udzielając im schronienia w domu, piwnicach i pustych klatkach po zwierzętach. Skoro zaś gościom nadawano jeszcze zwierzęce przezwiska, a zwierzęta nosiły ludzkie imiona, willa Żabińskich w pełni zasługiwała na miano "domu pod zwariowaną gwiazdą".

 

 

SZKARPETOWSKA KATARZYNA – „JEGO PORTRET”

Ksiądz Jan Kaczkowski we wspomnieniach przyjaciół i znajomych. Bezkompromisowy, ale czuły. Zakochany w kapłaństwie. Prowadził hospicjum, jednocześnie zmagając się z chorobą. „Onkocelebryta” – tak mówił sam o sobie. I chociaż wiadomo było, że jego stan jest ciężki, śmierć w marcu 2016 roku wydawała się zdecydowanie przedwczesna. Jednak ludzie, którzy osobiście poznali księdza Jana powtarzają: „on cały czas jest z nami”. W poruszających rozmowach z Katarzyną Szkarpetowską wspominają jego bliskość, pasję i… słabość do steków.

 

LEMBERG MATEUSZ M. – „MENNICA”

W nocy nie słychać w lesie śpiewu ptaków. Pies myśli o swoim panu, warując z środku młodnika. Z nudów i głodu gryzie palec dziewczyny, której ciało wyczuł pod darnią.

 

 

 

SAWICKA WIOLETTA – “WYSPY SZCZĘŚLIWE”

Wrażliwa, ufna, trochę naiwna Joanna pragnęła od życia tylko jednego: chciała mieć rodzinę. Taką jaką miała, zanim rodzice zginęli w wypadku. Skończyła studia, ale nie myślała o pracy i robieniu kariery. Młodzieńcza miłość zaowocowała ślubem i dzieckiem. Joanna była szczęśliwa, spełniły się jej marzenia. Tomasz prowadził firmę, zarabiał na dobre życie, Joanna zajmowała się córeczką, domem, ogrodem – i to był jej bezpieczny świat.

 

CROSSLEY – HOLLAND KEVIN – “MIECZ WIKINGÓW”

Niezwykła podróż ze skutej lodem Skandynawii do gorącego serca Bizancjum dobiegła końca. Solveig odnalazła ojca. Teraz, by go znów nie utracić, musi wziąć udział w jeszcze bardziej niebezpiecznej wyprawie. Wareska gwardia rusza do boju. Rozbrzmiewa szczęk i zgrzyt oręża. To wymarzona okazja do zdobycia łupów i zyskania sławy!

 

 

WOLF SARA – „LOVE ME NEVER”

Isis Blake nie była zakochana od trzech lat, dziewięciu tygodni i pięciu dni… A biorąc pod uwagę, jak to się skończyło ostatnio, zamierza ten stan utrzymać. Od tamtej pory schudła, zrobiła sobie we włosach fioletowe pasemka i razem z mamą, która ucieka przed agresywnym partnerem, przeprowadziła się do jakiejś dziury w Ohio.

 

PROBST JENNIFER – „UMYKAJĄCA PANNA MŁODA”

Genevieve MacKenzie jeszcze niedawno sądziła, że wiedzie idealne życie i lada dzień poślubi czarującego lekarza, który jest spełnieniem marzeń.
Los sprawia, że w dniu ceremonii ucieka sprzed ołtarza przez okno kościoła i ląduje prosto w ramionach… najlepszego przyjaciela! Od tego momentu nic już nie jest proste. Gdzie kończy się przyjaźń, a zaczyna miłość? Czy dla tych dwojga nie jest już za późno na prawdziwe uczucie?

 

KRENTZ JAYNE ANN – „KIEDY WSZYSTKIE DZIEWCZYNY ODEJDĄ”

Są kłamstwa, które skrywamy, namiętności, którym ulegamy, i przeszkody, które pokonujemy, byleby tylko poznać prawdę…

 

BURKHART JESSICA – „AKADEMIA CANTERWOOD. PIERWSZA LIGA”

Trzymaj się, Lauren!
Do Akademii wstępuje nowa uczennica – Lauren Towers. Przyjechała do szkoły ze swoja klaczą Melodią. Dziewczyna czuje się nieswojo, gdyż obawia się, że wyjdą na jaw fakty, które wolałaby ukryć.

 

PROWSE AMANDA – „CÓRKA DOSKONAŁA”

Piękna, rodzinna opowieść, którą powinna przeczytać każda kobieta. Żona. Matka. Córka. Tylko, co zrobić, kiedy ma się tego wszystkiego serdecznie dosyć?

 

 

 

OLSZANOWSKA AGNIESZKA – „TAJEMNICA DZIESIĄTEJ WSI”

Opowieść o ludziach, którzy dla zaspokojenia swych potrzeb nie cofną się przed niczym. Miłość do kobiet obok miłości do ziemi. Nikt nie jest tym, za kogo się podaje. I każdy ukrywa przed światem gorzką tajemnicę.

 

„AUTOBIOGRAFIA. Z OJCEM JOACHIMEM BADENIM ROZMAWIAJĄ ARTUR SPORNIAK I JAN STRZAŁKA”

Autobiografia opowiedziana. Mówi: Ojciec Joachim Badeni dominikanin, słynący z głębokiej wiedzy, pogody ducha i wyjątkowego poczucia humoru. O rodzinie i błędach młodości, o objawieniach i drodze do klasztoru, o lekturach i fascynacjach, o przyjaźniach, starości i radości życia. Słuchają i pytają: Artur Sporniak i Jan Strzałka, dziennikarze „Tygodnika Powszechnego”.

 

 

THEILLIER PATRICK – „ZA PROGIEM ŚMIERCI”

Światło na końcu tunelu – czy tak wygląda śmierć? Co nas czeka po śmierci? Czy faktycznie oznacza ona definitywny koniec życia? Czy można pozbyć się lęku przed tym, co nieuniknione? Wielu paraliżuje świadomość końca ziemskiego życia. Myśląc o umieraniu, zastanawiamy się nad tym, co nas może czekać, gdy już ostatecznie zamkniemy oczy. Chcąc poznać prawdę o wielkiej zagadce końca życia, znakomity francuski badacz i katolik, dr Patrick Theillier pochylił się nad tym, co nazywamy doświadczeniem z pogranicza śmierci. Zebrał on wstrząsające i pełne tajemnic świadectwa ludzi, którzy znaleźli się na granicy życia i śmierci, a następnie skonfrontował je z naukowymi twierdzeniami oraz nauka Kościoła.

 

STRZAŁKA AGATA – „JESZCZE NIE ZWARIOWAŁAM {CHYBA}

Urodziłam się 21 września 1965 roku w Żywcu. Szczęśliwe dzieciństwo upłynęło mi na zabawach tuż za płotem znanego w całej Polsce browaru. Burzliwa młodość, liczne wędrówki w towarzystwie harcerzy, wiersze pisane do starego zeszytu i aktywna działalność w lokalnej społeczności sprawiły, że ze szczególną wrażliwością patrzyłam na życie. Potem matura, praca, miłość, małżeństwo, dzieci…
Zamieszkałam w Krzyżowej – pięknej, malowniczej wsi w Beskidzie Żywieckim. Normalne życie normalnej matki – Polki. W 2013 roku, gdy po wielu perypetiach stanęłam na rozdrożu, musiałam coś ze sobą zrobić. Dzieci odchowane, męża brak, pracy brak, środków do życia brak… Cóż było robić? Wymyśliłam sobie pracę na emigracji.

 

DIMSDALE JOEL E. – „PSYCHOLOGIA ZŁA. JAK HITLER OMAMIŁ UMYSŁY”

Jeszcze przed zakończeniem drugiej wojny światowej psychiatrzy i psycholodzy podejmowali próby przybliżenia sposobu myślenia przywódców Trzeciej Rzeszy. Gdy bitewny kurz opadł i alianci przystąpili do osądzenia zbrodniarzy wojennych w międzynarodowym procesie w Norymberdze, psychiatra Douglas Kelley oraz psycholog Gustave Gilbert podjęli próbę zrozumienia sposobu postrzegania rzeczywistości przez nazistów. W tym celu posługiwali się m. in. wywiadami psychiatrycznymi i testami na inteligencję. Nigdy wcześniej ani później tak szczegółowemu badaniu nie poddano tak wielu zbrodniarzy, którzy doprowadzili do ludobójstwa na masową skalę.

 

KS. BONIECKI ADAM – „POWROTY Z BEZDROŻY”

Grupa przyjaciół. Zbierają się co piątek, aby rozmawiać o tekstach Pisma Świętego. Jest wśród nich ksiądz Adam Boniecki. Piątkowe spotkania są dla niego inspiracją do niedzielnych kazań.

 

 

 

FELLOWES JULIAN – „CZAS PRZESZŁY NIEDOSKONAŁY”

Damian Baxter żyje samotnie w wielkim domu. Jest bogaty. Bardzo bogaty. Jest także śmiertelnie chory. Dręczy go pytanie: czy pozostawił dziedzica? Gdy tuż przed czterdziestką się ożenił, był bezpłodny, ale co z jego związkami i przelotnymi romansami z młodości?

 

 

KAVA ALEX – “EPIDEMIA”

W Chicago młody mężczyzna skacze z osiemnastego piętra luksusowego hotelu. W Alabamie młoda kobieta napełnia kieszenie kamieniami i wchodzi do rzeki. Dwa samobójstwa, dwie sprawy dla lokalnej policji. Jednak gdy okazuje się, że zmarli byli nosicielami zmutowanego wirusa, śledztwo przejmuje FBI i wywiad wojskowy.

 

FAULKNER COLLEEN – „JULIA I JEJ CÓRKI”

Rodzina jest na zawsze…
Julia Maxton staje w obliczu tragedii, gdy jedna z jej trzech córek, siedemnastoletnia Haley, powoduje wypadek samochodowy, w którym ginie jej młodsza siostra, Caitlin. Rodzina jest na skraju rozpadu. Julia stara się nie okazywać Haley wrogości, ale chowa do niej głęboką urazę.

 

 

MRÓZ REMIGIUSZ – „TURKUSOWE SZALE”10024170


Długo oczekiwane wznowienie jednej z pierwszych powieści Remigiusza Mroza!
Do Anglii Polacy przybywają jako przegrani – najpierw kampanii wrześniowej, potem wojny we Francji. Brytyjscy przełożeni lekceważą ich umiejętności i wolę walki, nie spiesząc się z wpuszczeniem ich za stery samolotów. Trwa Bitwa o Anglię, liczy się każdy pilot, ale 307 Dywizjon Nocny Myśliwski pozostaje uziemiony. Morale spada, a szeregi „Lwowskich Puchaczy” topnieją. Gdy w końcu jeden z Polaków weźmie sprawy w swoje ręce, wszystko się zmieni. Z nieba zaczną spadać niemieckie bombowce, dowódcy RAF-u będą rwać włosy z rozpaczy nad niesubordynacją Polaków, a angielskim elegantkom nagle zmiękną nogi. #ad dywizjonem wisi jednak niebezpieczeństwo, w jego szeregach bowiem ukrywa się szpieg…

 

DIAZ JORGE – „LISTY DO PAŁACU”

Jeden list – tysiące ocalonych istnień.
Wojna bezlitośnie pustoszy Europę. Do Pałacu Królewskiego w Madrycie przychodzi list, w którym mała Francuzka prosi hiszpańskiego monarchę o pomoc w odnalezieniu zaginionego na froncie brata. Bożonarodzeniowy gest króla względem Sylvie wywołuje lawinę zdarzeń...
Zainspirowane historycznymi faktami Listy do Pałacu to poruszająca powieść o miłości w czasach zarazy wojennej.

 

RED. KRÓL ANNA – „WSZYSTKO JAK CHCESZ. O MIŁOŚCI JAROSŁAWA IWASZKIEWICZA I JERZEGO BŁESZYŃSKIEGO”

Miłość, która przyszła późno. Nieoczekiwana i nieobyczajna. Trwała na przekór wszystkiemu.
W 1953 roku Jarosław Iwaszkiewicz miał sześćdziesiąt lat, był sławnym pisarzem, szanowaną figurą i głową wielopokoleniowej rodziny. Wtedy w jego domu zjawił się piękny, chory na gruźlicę chłopak. Przypadek, od którego rozpoczęła się namiętna i tragiczna historia miłosna. Bez niej nie byłoby Kochanków z Marony, Tataraku, Sławy i chwały.

 

ROWLING J.K. – „FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA I JAK JE ZNALEŹĆ”

W prawie każdym domu czarodziejów można znaleźć egzemplarz Fantastycznych zwierząt, klasyczne kompendium magicznych stworzeń Newta Skamandera. Teraz, dzięki poszerzonemu wydaniu z nowym wstępem autora, ujawniającemu sześć fantastycznych zwierząt mało znanych poza społecznością czarodziejów, również mugole będą mieli okazję dowiedzieć się, gdzie żyje gromoptak, czym żywi się pufek i dlaczego lepiej chronić błyskotki przed łapkami niuchacza.

 

ROWLING J.K. – „QUIDDITCH PRZEZ WIEKI”

Jeśli was ciekawi, skąd pochodzi złoty znicz, w jaki sposób powstały tłuczki albo dlaczego emblematem Wędrowców z Wigtown jest topór rzeźnicki, weźcie do ręki Quidditch przez wieki. Młodzi miłośnicy quidditcha sięgają po tę książkę w bibliotece szkolnej Hogwartu niemal codzienne!

 

 

WLEKŁY MIROSŁAW – „TU BYŁEM. TONY HALIK”

Setki przygód, tysiące anegdot od Alaski po Australię. Trudno zliczyć ile razy Halik otarł się o śmierć.
Pamiętamy go z programu „Pieprz i wanilia”, w którym opowiadał o swoich egzotycznych podróżach. Ale zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem, przeżył kilka różnych życiorysów.

 

SOKOŁOWSKI JAROSŁAW „MASA” W ROZMOWIE Z ARTUREM GÓRSKIM – „MASA. O ŻYCIU ŚWIADKA KORONNEGO”

Jak wygląda prywatne życie świadka koronnego?
Życie świadka koronnego okryte jest tajemnicą – tylko nieliczni wiedzą, gdzie przebywa i jak jest chroniony. Czy wygląda jak w czasach gangsterskich i czy została zmieniona jego tożsamość? Czy żyje w jednym miejscu, czy też wciąż zmienia swój adres zamieszkania w obawie przed szukającymi do zabójcami?

 

SZWAJA MONIKA – „DUPERSZNYTY… CZYLI ZAPISKI STANU SZWAJOWEGO”

Monika Szwaja. Kobieta, Dama, Człowiek. Mądra, ciepła, myśląca. Z otwartym sercem, pomocną dłonią i optymizmem życiowym. Obdarzona talentem autorka poczytnej literatury kobiecej, którą z żalem i serdecznością wspominają rzesze czytelników i liczne grono przyjaciół. Wspierająca świat i ludzi mądrymi, dobrymi myślami, i uśmiechem na co dzień.
Wspomnieniem tego wszystkiego jest niniejsza książka, której tytuł główny, z tak dobrze znanym dystansem do siebie, wymyśliła sama Monika. […]
Wydawca

 

CROFT KATHRYN – „CÓRECZKA”

Osiemnaście lat temu nieznany sprawca uprowadził Helenę, sześciomiesięczną córkę Simone Porter. Simone i jej mąż Matt powoli otrząsnęli się po tej tragedii, lecz ból po stracie córki nigdy ich nie opuścił.
Pewnego dnia do Simone zgłasza się młoda kobieta – Grace. Twierdzi, że wie coś o jej zaginionym dziecku, a na dowód swoich słów przynosi pluszaka, którego w dniu porwania Helena miała ze sobą w wózku. Tylko kim jest Grace – i czy Simone może jej ufać?

 

ROMANIUK RADOSŁAW – „ONE. KOBIETY, KTÓRE KOCHAŁY PISARZY”

Cztery kobiety. Różni je wszystko – wiek, status społeczny, osobowość. Łączy jedno – życiowa rola, grana z pasją i poświęceniem. Znane jako żony wybitnych pisarzy, są kimś więcej – indywidualistkami, które obracają wyrzeczenia w sukces, a w sztuce i miłości odnajdują sens życia.

 

 

KRÓL ANNA – „RZECZY. IWASZKIEWICZ INTYMNIE”

Miała rok, gdy żegnał się ze światem. Nigdy się nie spotkali. Trzydzieści pięć lat później otwiera jego szafę. Z czułością ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kemów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia.

 

LØGMANSBØ OVE – „PROM”

Dziewiczy rejs promu duńskich linii na Wyspy Owcze nie kończy się tak, jak powinien. Jednostka niespodziewanie zatrzymuje się na wodach przybrzeżnych archipelagu, gdzie sieci komórkowe nie mają zasięgu. Kontakt z załogą urywa się i wszystko wskazuje na to, że prom został uprowadzony.
Na pokładzie jest Katrine Ellegaard, duńska policjanta, która na własną rękę stara się ustalić, co się dzieje. Szybko przekonuje się, że wdrożono procedury awaryjne, uniemożliwiające przemieszczanie się między pokładami, a na statku prawdopodobnie znajdują się terroryści.
Tymczasem czekający na nią w Vestmannie Hallbjørn Olsen odkrywa, że wyjaśnienie sprawy może kryć się nie na promie, lecz na archipelagu…

 

RYAN JENNIFER – „CHÓRZYSTKI”

W Anglii rozpoczyna się druga wojna światowa. W małej miejscowości Chilbury mężczyźni wyjeżdżają na front. Działania żeńsko-męskiego chóru zostają zawieszone. Pewnego dnia zjawia się tam nieustraszona nauczycielka muzyki, Primrose Trent. Zachęca mieszkanki miasteczka, by przeciwstawiły się zarządzeniu pastora o likwidacji zespołu.
Formacja odradza się jako Chilburyjski Chór Żeński i będzie miała ogromny wpływ na życie wszystkich jego członkiń. Każda z kobiet jest inna, każda inaczej przeżywa ten trudny czas, ale łączy je siła, którą czerpią ze wspólnego śpiewania.

 

AUGUSTYNIAK ANNA – „IRENA TUWIM. NIE UMARŁAM Z MIŁOŚCI”

Powiedziała kiedyś, że książka o jej życiu powinna być zatytułowana „Tam, gdzie nie ma uczuć”. Ciągle była ich spragniona, bez uczuć umierała… Ale nie umarła z miłości ani do obłąkanej matki, ani do obu mężów, może jedynie do… brata. „Wszystko cokolwiek się ze mną działo, w jakiś sposób oplatało się dookoła jego osoby”, pisała o Julianie Tuwimie. Nie żyła w jego cieniu. Żyła nim, jego lękami i swoim umiłowaniem go. I zapłaciła za to wysoką cenę - została zapomniana. Siostra poety, poetka, prozatorka i tłumaczka. To jej słowami Kubuś Puchatek zapewniał: „Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”. Oto Irena Tuwim…

 

BARTOSZ IZA, KOBRO-OKOŁOWICZ KAPSYDA – „CZEKAM NA WAS, ALE SIĘ NIE SPIESZCIE. KS. KACZKOWSKI W OPOWIEŚCIACH RODZINY I PRZYJACIÓŁ”

Portret niezwykłego księdza.
Ksiądz Jan Kaczkowski nazwał ją w jednym z wywiadów ”najintensywniejszą” znajomością. Pochodzili z dwóch różnych światów. Ona – Kapsyda Kobro – Okołowicz, zdeklarowana ateistka. Kiedyś szefowa fundacji Rak’n’Roll, sama doświadczona przez chorobę nowotworową. On – niezwykły ksiądz, twórca hospicjum w Pucku. Kapsyda pomagała księdzu Janowi w hospicjum. Podczas wspólnej pracy rozmawiali o wszystkim – o Bogu, o cierpieniu, o złych i dobrych ludziach, jedzeniu, podróżach. Tak narodziła się przyjaźń. A teraz ta książka – opowieść o prawdziwym Hardym Johnnym, jak nazywała księdza Kaczkowskiego Kapsyda.

 

KRAMER GRZEGORZ SJ – „BÓG JEST DOBRY… I DAM SIĘ ZA TO ZABIĆ”

Albo Bóg jest dobry, albo daj sobie spokój z chrześcijaństwem.
Grzegorz Kramer. Jezuita. Jeden z najpopularniejszych księży w Polsce. Kontrowersyjny bloger czytany i oglądany przez wierzących i niewierzących. Bezkompromisowy kaznodzieja, który nie boi się konfrontacji. Czytając jego książkę, zrozumiesz, że albo autor zwariował, albo Ewangelia jest prawdziwa.

 

KARPIŃSKA ANNA – „ODNAJDĘ CIĘ”

Dwie kobiety, jedna decyzja i historia, która poruszy serce każdej czytelniczki.
Dagmara po śmierci matki otrzymuje w spadku nie tylko prowadzoną przez nią przez wiele lat Księgarnię pod Flisakiem, ale również list, z którego dowiaduje się, że została adoptowana. Po rozwodzie postanawia wraz z dziećmi przeprowadzić się do rodzinnego Torunia i przejąć księgarnię. Tylko jak zrealizować marzenia w nowym życiu, gdy dopada nas stare?
Znana pisarka Bożena Zawistowska jako młoda dziewczyna zdecydowała się na krok, który wywarł wpływ na jej przyszłość. Mimo wieloletnich starań nigdy nie została biologiczną matką, wraz z mężem podjęła więc brzemienną w skutkach decyzję o adopcji dwóch sióstr. Po latach dowiaduje się, że jest chora…
Odnajdę Cię to pierwszy tom nowego cyklu „Księgarnia pod Flisakiem”. Drugi tom, Zostań ze mną, już w przygotowaniu!

 

ELSBERG MARC – „HELISA. ONI NAS ZASTĄPIĄ”

To, co brzmi jak science fiction, dzieje się już teraz.
Amerykański sekretarz stanu umiera podczas oficjalnej wizyty w Monachium. W trakcie sekcji zwłok w jego sercu znaleziono dziwną zmianę. Czy mogły spowodować ją bakterie? Pracownik międzynarodowej firmy chemicznej natrafia w Brazylii, Tanzanii i Indiach na rośliny uprawne i zwierzęta hodowlane, które nigdy wcześniej nie istniały…

 

PLESKOT PATRYK – „PRZEKRĘT”              

Daj się oszukać. Pozwól się uwieść. Oddaj mi swoje pieniądze. A później spróbuj mnie złapać!
Genialny fałszerz, którego podrobione banknoty są dziś droższe niż oryginały…
Oszust-dyplomata, którego nikt nie śmie prosić o uregulowanie rachunku za hotel czy obiad w restauracji…
Uzdrowiciel, którego moc przenika nawet przez ekran telewizora…
Uwodziciel, któremu wystarczy dziesięć minut, by każdą napotkaną kobietę zaciągnąć do łóżka. I okraść…
Fałszywa hrabianka, z którą sypia połowa polskiego sejmu…
Tajny współpracownik SB, który zdradza Solidarność, by potem zrobić to samo z komunistami…
Mistrz kierownicy, złodziej polonezów i postrach Peweksów, który kilkanaście razy ucieka milicjantom, by w końcu dosłownie zapaść się pod ziemię na więziennym spacerniaku…

 

MRÓZ REMIGIUSZ – „INWIGILACJA”

Jak daleko posunie się władza, by chronić obywateli?
Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego.

 

MAMOŃ MARCIN – „WOJNA BRACI”

Opowieść polskiego dziennikarza porwanego przez Al-Kaidę.
Kim są ludzie, którzy powołując się na Allaha, gotowi są spalić cały świat? Jak działa wspólnota braci w dżihadzie i jak działają samotni wojownicy?

 

 

JANISZEWSKA AGNIESZKA – „SZEPTY I TAJEMNICE” TOM 2

Paryż, Warszawa i majątek ziemiański Zaborów to w dalszym ciągu miejsca, w których żyją kolejne pokolenia rodziny Matzerów. Dzieci dorastają, rodzą się wnuki. Najbliższych Basi i Alicji nie oszczędza choroba ani śmierć, a dwie bliskie sobie siostry wciąż dzieli nie tylko geograficzna odległość, ale i narastające z czasem pretensje i nieporozumienia.

 

JANISZEWSKA AGNIESZKA – „SZEPTY I TAJEMNICE” TOM 1

 „Szepty i tajemnice” to przedstawiona na tle wielkiej historii opowieść o skomplikowanych i nietuzinkowych losach rodziny Matzerów.
Pierwsze dwudziestolecie XX wieku. Paryż, Warszawa i majątek ziemiański Zaborów. Perspektywa nadciągającej Wielkiej Wojny. Akcja koncentruje się wokół dwóch głównych bohaterek – Alicji i Barbary. Dziewczęta, a później kobiety, łączy tajemnicza duchowa więź, odczuwalna pomimo dzielącej je odległości. Alicja – utalentowana pianistka, kobieta o postępowych poglądach i obyczajach – wychowała się i mieszka w Paryżu, jest częścią środowiska artystycznego. Barbara – dziewczyna skromna, pracowita, uduchowiona, lecz targana namiętnościami i marząca o wielkim świecie – całe życie spędziła, pracując w Zaborowie – majątku, który ma wkrótce odziedziczyć. Obie pragną miłości i obie płacą wysoką cenę za dokonane  w jej imię wybory.

 

GRAHAM WINSTON – „POLDARK. CZARNY KSIĘŻYC”

Dziedzictwo Rodu Poldarków. Część V. Kornwalia, 1794-1795.
Narodziny syna Elizabeth i George'a Warleggana pogłębiają konflikt między Poldarkami a Warlegganami. Kiedy guwernantka syna Elizabeth z pierwszego małżeństwa zakochuje się w bracie Demelzy, pojawia się kolejny punkt zapalny, a rywalizacja i wrogość między Rossem a George'em wybuchają z nową siłą.

 

PULLMAN PHILIP – „BAŚNIE BRACI GRIMM DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY”

50 na nowo opracowanych baśni o zaklętych księżniczkach, odważnych dzieciach, nikczemnych królach i niewiernych żonach. Jeden mały krok dzieli cię od wyjścia z bezpiecznej codzienności. Nie zwlekaj dłużej i poddaj się magii opowieści…

 

 

DAMOUR LISA – „ZAPLĄTANE NASTOLATKI”


Pomóż swojej nastoletniej córce poradzić sobie z dorastaniem!
Życie z nastoletnią córką nie musi przypominać jazdy na rollercoasterze! Dr Lisa Damour, psycholożka i autorka wielu publikacji poświęconych edukacji i rozwojowi dzieci, opisuje w swojej książce siedem etapów rozwoju nastolatek. Poparta badaniami naukowymi wiedza o tych etapach oraz zaakceptowanie ich jako czegoś zdrowego i naturalnego, pozwoli rodzicom uniknąć konfliktów oraz pomoże zbudować głębszą relację z dorastającymi córkami.

 

FREY JAMES – „ENDGAME. WEZWANIE”

Projekt Endgame to multimedialne doświadczenie, w którym rzeczywistość przeplata się z fikcją. Trzy powieści, jedna gra dla miliardów graczy. I 3000000 $ nagrody!
W Ziemię uderza seria meteorytów. Tylko garstka jest świadoma tego, co to oznacza…
W ich żyłach płynie krew starożytnych cywilizacji. W ich umysłach odzywa się głośne wezwanie. W ich rękach znajduje się los świata.

 

FREY JAMES – „KLUCZ NIEBIOS”

Kontynuacja międzynarodowego multimedialnego fenomenu Endgame. Wezwanie.
Ruch. Walka. Gra. Na pewno pomagają w jednym. Zapomnieć.
Czytaj książkę. Szukaj wskazówek. Rozwiązuj łamigłówki.

 

 

FREY JAMES – „REGUŁY GRY”

Czytaj książkę. Szukaj wskazówek. Rozwiązuj łamigłówki. Zwycięzca będzie tylko jeden. Endgame jest prawdziwe. Endgame dobiega końca.

 

 

 

FISHER TARRYN – „MARGO”

W Bone jest dom. W domu mieszka dziewczyna. W dziewczynie mieszka ciemność…
Margo nie jest jak inne nastolatki. Żyje w ponurym miasteczku Bone, które przejezdni omijają szerokim łukiem. Swój dom nazywa „pożeraczem”. Jej cierpiąca na depresję matka nie odzywa się do niej i traktuje niczym służącą.
Dziewczyna trzyma się na uboczu, dni spędza w samotności. Wszystko nieoczekiwanie się zmienia, kiedy poznaje Judaha – starszego chłopaka z sąsiedztwa. Sparaliżowany, na wózku inwalidzkim, odkrywa przed Margo świat, jakiego dotąd nie znała.

 

LØGMANSBØ OVE – „POŁÓW”

Raz do roku wody wokół Wysp Owczych przybierają krwawy odcień. Mieszkańcy urządzają grindadráp, czyli tradycyjny połów grindwali. Jedno z upolowanych zwierząt budzi w Farerach grozę – podczas patroszenia rybacy odkrywają w żołądku ssaka makabryczne znalezisko…
Na wyspę zostaje wezwana z Danii policjantka Katrine Ellegaard, która ma poprowadzić śledztwo w sprawie niepokojącego odkrycia. Tymczasem pojawiają się nowe fakty w sprawie, która wstrząsnęła farerską społecznością w poprzednim roku. Skazany za tamto przestępstwo odwołuje się od wyroku do Sądy Najwyższego.

 

YANIQUE TIPHANIE – „KRAINA MIŁOŚCI I ZATRACENIA”

Barwna opowieść tętniąca karaibskim rytmem miłości.
Początek XX wieku na Wyspach Dziewiczych, gdzie władzę przejmują stany Zjednoczone. Na Morzu Karaibskim tonie statek, na którym ginie szanowany kapitan i ojciec trojga dzieci. Dwie osierocone siostry oraz ich przyrodni brat wyróżniają się wręcz onieśmielającą urodą. Każde z nich jest też w posiadaniu wyjątkowego daru, który może okazać się błogosławieństwem albo przekleństwem.

 

DUTKIEWICZ ANNA – „SZEPTANE OPOWIEŚCI”

Magda, miłośniczka rękodzieła, prowadzi nietypowy sklep. Razem z Piotrem, swoim pracownikiem, jeździ po kraju, wyszukując interesujących artystów. Tak poznaje niezwykłych ludzi, ich kłopoty i troski. Stara się pomóc każdemu, ale sama nie do końca wie, jak wprowadzić ład w swoim życiu. Z Piotrem łączy ją coś więcej, ale Magda wciąż tkwi w nieudanym związku z Grzegorzem. Unikanie sytuacji konfliktowych, jej największa bolączka, stanie się przyczyną większości problemów. Wskutek nieporozumienia znajdzie się w niemałych tarapatach. Czy zaufała właściwemu mężczyźnie? Jak przetrwa najtrudniejsze chwile w swoim życiu?

SOCHA NATASZA – „KOBIETY CIĘŻKICH OBYCZAJÓW”

Matki, czyli córki.
Są kobiety, dla których mężczyzna jest tylko dodatkiem. Do sukienki i do życia. Kwiryna mieszka w barwnej, przedwojennej Warszawie, a splot nieoczekiwanych okoliczności wprowadza ją do świata ekskluzywnych prostytutek. Nie śni o księciu z bajki, szczęśliwej rodzinie ani miłości na zawsze. Kira, jej prawnuczka, dziedziczy po prababce nie tylko różnobarwność tęczówek, ale i nonszalancję, z jaką traktuje płeć męską. Czy Kirze uda się odmienić swoje przeznaczenie, czy powtórzy błędy Kwiryny?

 

CARRISI DONATO – „HIPOTEZA ZŁA”

Zamordowano rodzinę biznesmena. Oszczędzono tylko najmłodszego syna, aby pomógł policji ustalić sprawcę. Detektyw Mila Vasquez, idąc tropem pozostawionej wskazówki, odkrywa kolejne morderstwo i ślady umożliwiające wykrycie następnych zabójstw… Podejrzewa, że zbrodnie mają związek ze śledztwem sprzed dwudziestu lat, dotyczącym zaginięć osób cierpiących na bezsenność.

 

 

GREENE VANESSA – „CZĄSTKA CIEBIE I MNIE”

Podnosząca na duchu powieść o starych przyjaźniach i nowych początkach.
Co byś zrobiła, gdyby Twoje życie nagle legło w gruzach? Poddałabyś się czy walczyła? Dwie najlepsze przyjaciółki Isla i Sophie jeszcze na studiach obiecały sobie, że nigdy nie pozwolą, by życie przeciekło im przez palce. Wiele lat później Isla jest szczęśliwie zakochana, mieszka za granicą i spełnia swoje marzenia. Dla Sophie los okazał się mniej łaskawy – nie udało jej się zrealizować wielu planów.

 

KARPIŃSKI MACIEJ- „MARIA I PAUL. MIŁOŚĆ GENIUSZY”

Maria Skłodowska – Curie i skandal obyczajowy?
W 1910 roku romans niedawno owdowiałej Marii Curie i Paula Langevina wstrząsnął Francję. Ona – laureatka Nagrody Nobla. On- wybitny fizyk, ale mężczyzna żonaty i ojciec czworga dzieci.
Skandal- podsycany przez nacjonalistyczną prasę, która opublikowała prywatne listy Marii – przerodziła się w ogólnonarodową awanturę, stał się przyczyną ulicznych demonstracji i kilku pojedynków. Niektórzy postulowali wyrzucenie Marii z Francji.

 

BROWN SANDRA – „SPIĘCIE”

Pełna trzymających w napięciu zwrotów akcji opowieść o silnych więzach rodzinnych i sekretach, których należy dochować, by ochronić najbliższych.

 

DOUGILL JOHN – „300 LAT MILCZENIA”

Japonia była krainą bogów, ale Franciszek Ksawery przybył, by uczynić z niej krainę jednego Boga.
Fascynujący reportaż i nieznana, wstrząsająca historia. John Dougill niczym detektyw docierał do potomków chrześcijan ukrywających się na wyspach Amakusa, Gotō i Ikitsuki. Ludzi, którzy przez stulecia musieli ukrywać swoją wiarę, której otwarte wyznawanie groziło prześladowaniami, torturami i śmiercią.

 

HENRY NATACHA – „UCZONE SIOSTRY. RODZINNA HISTORIA MARII I BRONI SKŁODOWSKICH”

Maria Skłodowska zostałaby guwernantką, gdyby nie jej starsza siostra Bronia. Nie pojechałaby do Paryża, nie studiowała na Sorbonie, nie poślubiła Piotra Curie. Nie odkryłaby radioaktywności i nie otrzymała dwukrotnie Nagrody Nobla.
Bronia Dłuska zaś bez Marii nie zrobiłaby kariery jako jedna z pierwszych kobiet lekarzy i nie otworzyła najlepszego na ziemiach polskich sanatorium.
Maria i Bronia – siostry żyjące między Polską a Francją dzieliły ze sobą wszystko: ambicje zawodowe, trudne życiowe doświadczenia, radości i osobiste dramaty. Nieustannie się wspierały. Obie ceniły rodzinę i głęboko wierzyły, że postęp w nauce przyniesie ludziom szczęście.

 

ZERLING-KONOPKA ALINA – „ELŻBIETA MATKA KRÓLOWEJ JADWIGI”

Powieść historyczna oparta na biografii Elżbiety z Bośni, matki królowej Jadwigi. Elżbieta- dumna i uparta królowa Węgier i niekoronowana władczyni Polski. Wiodła życie w cieniu męża, świekry i córek. Kochana przez kilku, nienawidzona przez wielu, do dziś wzbudza gorące spory i liczne kontrowersje.

 

 

CZARNOWSKI RYSZARD JAN – „LWÓW. OKUPACJA NIEMIECKA”

Drugi tom opowieści o wojennym Lwowie, tym razem pod okupacją niemiecką, która trwała od 29 czerwca do 23 lipca 1944. Jej początek przyniósł miastu wiele zaskakujących i tragicznych wydarzeń – ogłoszenie przez ukraińskich nacjonalistów „Aktu odnowienia Państwa Ukraińskiego” i powstanie tzw. rządu Jarosława Stećki, pogrom Żydów przeprowadzony na niespotykaną skalę oraz zbiorową egzekucję profesorów lwowskich wyższych uczelni dokonaną na Wzgórzach Wuleckich.

 

GRISHAM JOHN – „SAMOTNY WILK”

Sebastian Rudd to prawnik, który kancelarię ma w kuloodpornym vanie i nigdzie nie rusza się bez broni. Jego jedynym przyjacielem jest ochroniarz, kierowca i asystent w tej samej osobie, z kryminalną przeszłością, ale bezwarunkowo lojalny.
Rudd, adwokat ulicy, bierze sprawy, których nie wziąłby żaden inny prawnik. A ktoś, kto wpada w prawdziwe kłopoty, powinien się cieszyć, że ma go po swojej stronie.
Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę.

 

TABUCCHI ANTONIO – „DLA ISABEL MANDALA”

Wielka mała powieść mistrza prozy.
Tadeus Slowacki, portugalski pisarz o polskich korzeniach, poszukuje śladów dawnej przyjaciółki Isabel. Tropy wiodą go w najrozmaitsze miejsca, od Lizbony z czasów dyktatury Salazara, przez alby Szwajcarskie i Ligurię, po Makau. Czy ją odnajdzie i czego się wtedy dowie…?

<<