W tym dziale będziemy umieszczać nowości książkowe zakupione i polecane przez naszą bibliotekę i krótkie ich recenzje. Prosimy również czytelników o propozycje książek, które ich zdaniem warto zakupić, a zostanie to uwzględnione przy kolejnych zakupach.

GRAHAM WINSTON – „DEMELZA”


Nadchodzą burzliwe czasy poddające próbie małżeństwo i miłość Demelzy Carne i Rossa Poldarka. Wysiłki kobiety, by przystosować się do życia w środowisku kornwalijskich właścicieli ziemskich, niosą gorycz i troski mimo radości z narodzin pierwszego dziecka.
Ross rozpoczyna trudną walkę o prawa właścicieli kopalni miedzi i staje się śmiertelnym wrogiem potężnego bankiera Georgeâa Warleggana.

 

OELHAFEN INGRID & TATE TIM – „ZAPOMNIANE DZIECI HITLERA”


Ta książka to osobiste wspomnienia osoby urodzonej w okresie drugiej wojny światowej, odebranej przez Niemców rodzicom ze względu na „aryjski” wygląd, adoptowanej przez dobrze sytuowaną niemiecką rodzinę i zgermanizowanej. Autorka opisuje powojenne losy – własne oraz przybranej matki, korzystając z odnalezionego dziennika tej ostatniej, a także poszukiwanie swoich korzeni i odkrywanie mrocznej historii hitlerowskiego ptogramu Lebensborn, wylęgania idealnych aryjskich dzieci.

Jednocześnie jest to analiza historyczna napisana w czasie, kiedy świat pęka, kiedy dzieli go coraz większa wrogość między narodami, regionami czy religiami. Część tej wrogości rozkwita w postaci wojen: jedna wspólnota etniczna wycina drugą, jedna grupa wyznaniowa wysadza w powietrze tych, których uważa za gorszych w oczach ich Boga.

 

PŁUŻAŃSKI TADEUSZ M., MICHALKIEWICZ STANISŁAW, ŻEBROWSKI LESZEK – „ROTMISTRZ PILECKI. RAPORTY Z AUSCHWITZ”

Raport rtm. Witolda Pileckiego to jeden z najważniejszych dokumentów II wojny światowej, pisany krwią jednego z największych bohaterów tego konfliktu. Autor dyscyplinuje swoje emocje, aby odmalować przerażający obraz okrucieństwa niemieckich narodowych socjalistów i ich akcji eksterminacyjnej wobec żydów i chrześcijan, a w tym i polskich patriotów. Pilecki jako pierwszy opisał w taki sposób piekło Auschwitz. Wymowa raportów jest ponadczasowa, a wymiar uniwersalny. Każdy myślący, czujący i wierzący człowiek powinien się z nim zapoznać.
Marek Jan Chodakiewicz

SZCZĘSNA JANKA – „WYZNANIE. PRAWDZIWA HISTORIA POLSKIEJ PROSTYTUTKI”

Wyznanie to pasjonująca powieść, pełna niezwykłych postaci i zdarzeń. Wątek biograficzny staje się punktem wyjścia do wielkiej literatury. Jesteśmy świadkami do bólu autentycznej spowiedzi, próby oczyszczenia się po upadku kobiety, której szczerość, inteligencja i zmysł obserwacji wywołują nasz podziw.
Zarysowujący się w tle obraz tajemniczego świata zachodnioeuropejskiej prostytucji w dobie globalizacji zaskakuje swoimi mechanizmami i szerokością zasięgu. Dotyka postacie z różnych środowisk, w tym polityki, które obnażają przed nami swoje ukryte oblicze w fascynujących epizodach i dialogach.

 

KAMIŃSKA ANNA – „ODNALEZIENI. PRAWDZIWE HISTORIE ADOPTOWANYCH”

Anna Kamińska, autorka Simony, największego bestsellera 2015 roku, opowiada prawdziwe historie ludzi, którzy w dorosłym życiu odkrywają prawdę o swojej adopcji i szukają biologicznego rodzeństwa. Odnalezieni to książka, jakiej jeszcze nie było. Przełamujące tabu, przejmujące opowieści o tym, jak dotarcie do własnych korzeni buduje nas, określa naszą tożsamość, jak przywraca porządek rzeczy.
Hanna pracowała w polu, gdy po raz pierwszy, po czterdziestu latach, zobaczyła swojego brata. Przytulili się bez słowa. Jestem córką pani matki - powiedziała Ala. Paulina zamarła, uderzona niezwykłym podobieństwem Ali do zmarłej dziewięć lat wcześniej mamy.
Ania w każde urodziny sióstr zapala na torcie świeczki. Gdy odnalazła rodzeństwo, okazało się, że mają te same ulubione... dania.

 

GARGAŚ GABRIELA – „WYBACZ MI”

Nigdy nie zapomni ich dziecięcych zabaw na łące, wysokiej trawy drapiącej łydki, barwnych motyli, beztroskiego śmiechu, zapachu lata… Ale to minęło. Potem nadszedł dzień, który wszystko zmienił. Przewrotny los zabrał jej to, co kochała najbardziej. Jedna fatalna sekunda na zawsze położyła na jej życiu długi cień.
Ludwika musi żyć z bolesną tajemnicą sprzed lat. Nie ma dnia, by o niej nie myślała. Straszna przeszłość ciąży jej tak bardzo, że postanawia wyznać winy swojej córce.
Klaudia ma jednak własne problemy. Mąż oddala się od niej, a dzieci przestają jej potrzebować. Wstrząsające wyznanie matki sprawia, że córka odsuwa się jeszcze mocniej. Życie, które znała, okazuje się kłamstwem. Nie może znieść tego, że matka przez tyle lat taiła przed nią prawdę.
Prawdę, która mogłaby przecież uzdrowić i przynieść wyzwolenie.
Czy Klaudia będzie potrafiła przebaczyć matce? I czy Ludwika powinna dostać od losu drugą szansę?
A może istnieją winy, których nie można zmazać?
Piękna opowieść o przewrotnym losie, gorzkich łzach, straconych miłościach i przebaczeniu. Przede wszystkim o przebaczeniu sobie, o ile to jeszcze możliwe.

 

GRAHAM WINSTON – „ROSS POLDARK”

Ross Poldark, zmęczony krwawą wojną w Ameryce, wraca do domu w Wielkiej Brytanii. Długo wyczekiwane spotkanie z bliskimi ma jednak gorzki smak: jego ojciec nie żyje, majątek jest zrujnowany, a ukochana zaręczyła się z kuzynem. Ross ciężko pracuje, by odbudować rodzinny majątek i odzyskać kobietę, którą kocha. Pewnego dnia postanawia zabrać do domu ubogą dziewczynę spotkaną na jarmarku. To wydarzenie całkowicie odmienia jego życie.

 

 

SANTOS CARMEN – „POPIOŁY PIEKŁA”

Książka przenosi czytelnika na dziewiętnastowieczne Karaiby. W malowniczy, a zarazem realistyczny sposób autorka ukazuje życie w tej bogatej hiszpańskiej kolonii, zarówno z punktu widzenia latyfundystów, jak i rdzennych mieszkańców wyspy. Jest to historia Valentiny, młodziutkiej hiszpańskiej służącej, która za namową swojego męża, marzącego o lepszym życiu, porzuca służbę w domu madryckich arystokratów i wsiada na statek mający zawieźć ich i wielu im podobnych emigrantów do Nowego Świata. Fabuła toczy się przez 20 lat, od 1858 roku, w którym Valentina i Gervasio postanawiają wyjechać. Wsiadając na statek nawet nie wyobrażają sobie, jaki czeka ich los… Świetnie opowiedziana historia inteligentnej i dzielnej kobiety, której w epoce absolutnej władzy mężczyzn udaje się dojść do bardzo wysokiej pozycji społecznej i uzyskać szacunek tych, którzy pierwotnie gardzili nią, płacąc za jej usługi. Tłem historii są czasy kolonialne, stosunki między bogatymi właścicielami plantacji a niewolnikami. W Polsce mało wydano powieści opisujących ówczesne Karaiby. Egzotyczna atmosfera, a zarazem świetnie udokumentowane tło historyczne to zalety lektury, od której trudno oderwać oczy.

 

SANTOS CARMEN – „PIEKŁO I ZŁOTO”

Valentina, prostoduszna dziewczyna z hiszpańskiej prowincji przybyła na Kubę w poszukiwaniu lepszego życia, a tu została najbardziej pożądaną kurtyzaną w hawańskim burdelu. Następnie dzięki małżeństwu z wiekowym plantatorem porzuciła najstarszy zawód świata. Tymczasem w Nowym Świecie zachodzą gwałtowne zmiany: w Stanach Zjednoczonych wybucha wojna secesyjna, której rezultat będzie miał ogromny wpływ na stosunki społeczne na Kubie. Bogatsza kubańska arystokracja zaczyna dopominać się prawa decydowania o losach wyspy, narastają konflikty... Publikacja Carmen Santos ukazuje zaskakujące losy bohaterki na tle egzotycznych Antyli drugiej połowy XIX wieku. Valentina kocha i walczy o przetrwanie.

 

HARAN MAEVE – „MIEĆ WSZYSTKO”

Pracujesz i brakuje ci dzieci? Zostajesz w domu i zastanawiasz się, czy czegoś nie tracisz?
Liz Ward wierzyła, że można mieć wszystko - spektaklu karierę, udane małżeństwo i szczęśliwą rodzinę. Ale gdy awansuje na wysokie stanowisko w stacji telewizyjnej, trafia się jej szef z piekła rodem, rywalka w pracy robi wszystko, aby tylko się jej pozbyć, a najlepsza przyjaciółka okazuje się podstępną żmiją. I nawet nie ma komu się pożalić, bo wtedy zburzy mit idealnej i wielofunkcyjnej matki, żony i kochanki. Ale Liz już nie może dłużej udawać - za sukces trzeba słono zapłacić. Ma wszystko, a jednak nie ma nic. Brakuje jej rodzinnych kolacji, szkolnych przedstawień, bajek na dobranoc i wspólnego czasu z mężem. Tak jak wszystkie pracujące matki szarpie się między obowiązkami służbowymi, a logistyką domową.
Czy to znaczy, że kobiety nie są w stanie znaleźć równowagi między życiem osobistym i zawodowym? A może wszystkie udają, że to potrafią, a w rzeczywistości żyją z niekończącymi się wyrzutami sumienia? Bo przecież w świecie propagandy sukcesu nie wypada mówić głośno, że nie da się mieć wszystkiego.

 

HARAN MAEVE – „NAJLEPSZE CHWILE W ŻYCIU”

Prowokacyjna, szczera, zabawna i inspirująca powieść, która zadaje pytania o to, co świat proponuje kobietom, kiedy się starzeją. Odpowiedzi potrafią zadziwić.

Claudia kocha swoje miejskie życie - każda myśli o wsi przyprawia ją o dreszcze. Ella wciąż czeka na radykalną zmianę. Laura ulega najstarszemu banałowi z książek (co nie znaczy, że łatwiej jej to znieść). Sal spędziła życie na budowaniu kariery, ale nigdy nie zrobiła niczego, na co nie miała wpływu.
Co miesiąc od ponad czterdziestu lat cztery przyjaciółki spotykają się na drinka. Znają się od podszewki: swoje ambicje, kariery, mężów, kochanków, dzieci, nadzieje, lęki, podjęte decyzje i te niepodjęte... Choć czerpią siłę ze swojej przyjaźni, zdają sobie sprawę, że ich życie dalekie jest od oczekiwań. Pokoleniu, które chciało zmienić świat, trudno zaakceptować fakt, że się starzeje. Co więc zostaje? O tym jest ta książka.

 

LESKI LUCJUSZ - „WYBRANI PRZEZ LOS”

To historia życia wychowanka powojennego domu dziecka. Bohater opowieści, Paweł (nazywany przez bliskie mu osoby Pawełkiem), jest owocem miłości partyzanta i wiejskiej dziewczyny. Jego młodzi rodzice zginęli w czasie drugiej wojny światowej. Był wtedy niemowlęciem, którym zaopiekowała się rodzina mieszkająca na wsi. Najbliższą dla niego osobą była babcia, która, gdy był w wieku szkolnym, zdecydowała, że jej wnuczek, sierota, powinien zdobyć wykształcenie. Dlatego znalazł się w Domu Dziecka w Zarębowie, w pałacowym budynku. Święta i wakacje zawsze spędzał na wsi u babci. W „pałacu” miał bliskich kolegów, a jego pierwszą miłością była koleżanka z tej samej klasy, Marysia.

 

OKRAFKA – NĘDZA MAŁGORZATA – „BÓG LICZY ŁZY KOBIET”

Pierwsza autobiograficzna opowieść ukazująca skrywany przez pół wieku dramat gwałtów Armii Czerwonej na polskich kobietach. Młoda, wchodząca w życie dziewczyna, nieśmiało chodząca za rękę ze swym pierwszym chłopakiem, marzy o wspólnej przyszłości w powojennej rzeczywistości. Nieoczekiwanie, chłopak zostaje aresztowany przez wyzwolicieli ze Wschodu pod pozorem współpracy z Niemcami, a ona sama wezwana do sowieckiej komendantury. Tam, przez wiele dni brutalnie gwałcona jest przez dowódcę, a kiedy wreszcie udaje się jej wydostać z rąk zwyrodnialca, orientuje się, że jest w ciąży. Wbrew naciskom najbliższej rodziny i sugestiom lokalnej społeczności, która poznała już problem niechcianych sowieckich dzieci, nie decyduje się na aborcję. Rozpaczliwie szuka kochającego mężczyzny, który zastąpiłby jej dawnego ukochanego. Próbuje rozpocząć wszystko od nowa, nie sądząc, że nowa rzeczywistość może okazać się jeszcze bardziej okrutnym grymasem losu niż sowieckie gwałty. Przez pół wieku nikomu nie opowiada o swoich powikłanych losach, dopiero u schyłku życia, będąc chora na raka, postanawia wyznać wszystko ukochanej wnuczce.

 

DŻINAN – „NIEWOLNICA ISIS”

Piekło to za mało.
Wojna musiała prędzej czy później dotrzeć do niewielkiej jazydzkiej wioski u podnóża góry Sindżar w północnym Iraku. Osiemnastoletnia Dżinan i członkowie jej rodziny od dawna zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niosła ze sobą ekspansja Państwa Islamskiego na pobliskich terenach. Gotowi do drogi, wciąż opóźniali jednak wyjazd w bezpieczniejsze miejsce. Nie mogli uwierzyć w to, że ich spokojny, położony na uboczu kawałek świata może zniknąć z powierzchni ziemi. Łudzili się, że obronią ich stacjonujący nieopodal kurdyjscy peszmergowie. Niestety, w kluczowym momencie Kurdowie zostawili jazydów własnemu losowi, a kawalkada uciekających cywilów była łatwym łupem dla zwyrodnialców w mundurach ISIS.
To właśnie wtedy zaczął się dramat Dżinan i innych jazydzkich kobiet. Rozdzielenie z rodziną, bicie, poniżanie, tortury i seksualne niewolnictwo — tylko tego mogły się spodziewać od swoich oprawców. Osiemnastoletnia bohaterka tej książki przetrwała i uciekła z tego piekła dzięki swojej odwadze i determinacji, w imię miłości do męża. Nie wszystkie jazydki miały tyle szczęścia.

 

LISOWSCY ELŻBIETA I ANDRZEJ – „POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA”

Południki szczęścia to wyprawa do świata emocji, rytuałów, pragnień i spełnień. Szukanie radości życia na krańcach świata i w samym sobie. Smakowanie chwil od dżungli na Borneo po Broadway. Dotykanie sacrum i profanum. W wonnym dymie sziszy w irańskim Isfahanie, na szlaku pielgrzyma w Birmie i w Dubrowniku, na ścieżkach badacza w Bengalu, czy w czasie masażu na wyspie Lombok. Poszukiwaniom radości życia towarzyszą poważne refleksje na temat cywilizacji.

 

 

CHMIELARZ WOJCIECH – „OSIEDLE MARZEŃ”

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.
Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic…

 

SANDERSON BRANDON – „ELANTRIS”

Elantris było stolicą Arelonu - olbrzymie, piękne, dosłownie emanujące blaskiem, zamieszkane przez dobrotliwe istoty wykorzystujące swoje potężne magiczne zdolności dla dobra ogółu. Jednak każdy z tych półbogów był kiedyś zwyczajny człowiekiem, zanim dotknęła go przeobrażająca moc Shaodu. Przed dziesięciu laty magia bez ostrzeżenia zanikła. Elantryjczycy stali się skurczonymi, pozbawionymi mocy istotami, podobnymi do trędowatych, a samo Elantris wypełniły mrok, brud i rozkład.

 

MYTTING LARS – „PŁYŃ Z TONĄCYMI”

Edvard dorastał w domu dziadków, pośród pól i pastwisk, w sielskim pejzażu Norwegii. Jego rodzice zginęli we Francji, kiedy był jeszcze dzieckiem. Dlaczego właśnie tam? To jedna z wielu rodzinnych tajemnic skrywanych za zasłoną milczenia.
W poszukiwaniu rozwiązania zagadki Edvard trafia na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym pięknem, a zarazem nieustannie wróży katastrofę. Znajduje tam kolejne ślady minionych zdarzeń i tajemniczą kobietę, której nie potrafi zrozumieć.
W końcu kiedy  jedzie do Francji, nad Sommę, której brzegi pokryte są grobami poległych żołnierzy – i wszystko powoli zaczyna się układać w spójną całość, mimo że korzenie tej historii sięgają najbardziej tragicznych wydarzeń XX wieku, a Edward musi rozstrzygać dylematy podobne tym, z jakimi zmagali się antyczni bohaterowie.
Poszukiwanie własnej tożsamości w zamęcie dziejów, porywy namiętności, chciwość i śmierć, a także miłość do cennego drewna, która niczym mitologiczna klątwa zawisła nad losami dwóch rodzin – o tym wszystkim jest ta książka.

 

LEWANDOWSKA – KĄKOL AGNIESZKA – „DZIEWCZYNY OD ANDERSA”

 „Byłam jedną z pierwszych ochotniczek wcielonych do Pomocniczej Służby Kobiet. Dostałam mundur. Wreszcie czysta, syta i ubrana w coś innego niż łachmany. Miałam buty, pończochy, a nawet grzebień i szminkę do ust. Znów poczułam się kobietą, a nie poniżanym i poniewieranym tłumokiem”.
Walki o Monte Cassino zaskoczyły wszystkich bezmiarem ludzkiej krzywdy. Lekarzom i pielęgniarkom w Venafro, gdzie służyła Karola, nie starczało czasu na sen. Zdarzyło się nawet, że nie odchodziła od stołu operacyjnego przez trzydzieści sześć godzin.

„Przez sen usłyszałam przeraźliwy świst, a kiedy przetarłam oczy i usiadłam, było już po wszystkim. Nade mną̨ gwiaździste niebo, a wokół żadnego namiotu, tylko głowy ludzi. Przeszła nad nami trąba powietrzna. Ale przeżyliśmy”.

Koledzy z Polskiej Armii na Zachodzie mówili o nich „PESTKI” (od Pomocniczej Służby Kobiet). Miłości, przyjaźnie, codzienne kłopoty. PESTKI po wojnie wylądowały w różnych zakątkach globu; w Afryce, w Australii, w Szkocji, Kanadzie i na Podkarpaciu.

 

RABINYAN DORIT – „ŻYWOPŁOT”

To, co zaczyna się w chłodzie wczesnej zimy w Nowym Jorku, kończy się w szczycie oślepiającego słońcem lata na plaży w Jaffie. Przypadkowe spotkanie łączy ze sobą losy dwojga obcych ludzi: Liat, młodej Izraelki z Tel Awiwu i Hilmiego, Palestyńczyka urodzonego w Hebronie.
Podczas pewnej mroźnej zimy z dala od domu, na zaśnieżonych ulicach Nowego Jorku, stęsknieni za bliskowschodnim słońcem, Liat i Hilmi znajdują sobie miejsce zarezerwowane tylko dla nich, ich własny, intymny świat. W mrocznych zakątkach oraz w szczelinach życia  czai się jednak rzeczywistość, która dopada ich pod postacią ich izraelskich rówieśników i warczy na nich groźnie.
Ich skomplikowana historia, pełna zwrotów i namiętności, podąża za nimi nawet wtedy, gdy każdy z nich próbuje pójść własną drogą - Liat wraca do Tel Awiwu, a Hilmi do wsi Dżifna, na północ od Ramallah. To historia, która nigdy się nie kończy.

 

DONNELLY JENNIFER – „SAGA OGNIA I WODY. MROCZNY PRZYPŁYW”

Trzecia księga sagi, którą rozpoczął Wielki Błękit.
Serafina, niegdyś zagubiona i niepewna siebie księżniczka, stała się silną przywódczynią Czarnych Płetw – grupy bojowników starających się przeciwstawić jej zdradzieckiemu wujowi oraz jego jeźdźcom śmierci. Podczas gdy Vallerio wraz z żoną knują intrygę mająca na celu przejęcie władzy w całym podwodnym świecie, Sera zbiera sojuszników do wspólnej walki.

 

 

DONNELLY JENNIFER – „SAGA OGNIA I WODY. POMYŚLNE WIATRY”

Finałowa księga sagi, którą rozpoczął Wielki Błękit.
Porywająca opowieść przepełniona magią i mitologią, pełna przygód i niebezpieczeństw, miłości i przyjaźni. Łączy w sobie elementy klasyczne i nowoczesne. Czwarta księga Sagi Ognia i Wody opowiada historię równie tajemniczą i nieprzeniknioną jak sam ocean.

 

 

FABISIŃSKA LILIANA – „WERANDA NA CZARCIM CYPLU”

Półwysep Helski, nietuzinkowa intryga kryminalna, i piękna opowieść o przyjaźni, która wymyka się stereotypom.
Natalia jest uroczą, nieco ekscentryczną starą panną. Zamiast iść na emeryturę, prowadzi zakład fotograficzny, pisze doktorat i hoduje ziółka na parapecie. Kiedy w jej życiu pojawia się pewien żeglarz i całuje ją namiętnie na środku deptaku, ona sama zaczyna nosić mini i malować usta na czerwono. I wtedy na Półwyspie Helskim podnosi się wrzawa… Nina ma problem odwrotny: jej narzeczony zniknął bez śladu, suknia ślubna w niezrozumiały sposób wciąż wraca do jej szafy, a wszyscy wokół próbują ją z kimś zeswatać. W dodatku firma, którą do tej pory prowadziła twardą ręką, wymyka jej się spod kontroli, a trzy młodsze siostry zaczynają się zachowywać kompletnie nieprzewidywalnie.
Helskie sekrety i kłamstwa, fascynujące obrazy holenderskich mistrzów oraz niewinne ziółka o śmiertelnej mocy to naprawdę mieszanka wybuchowa. Natalia i Nina, podejrzane o morderstwo z premedytacją, mogą liczyć wyłącznie na swoja przyjaźń. I na pewno przystojnego policjanta, który – wbrew poszlakom i zdrowemu rozsądkowi – nieoczekiwanie staje po ich stronie.

 

MEACHAM LEILA „PLANTACJA SOMERSET”

To nie tylko historia o rodzinnej tragedii, miłości i stracie, ale także o obsesji i cenie, jaka ludzie gotowi są zapłacić, by spełnić swoje marzenia.

 

 

 

MEACHAM LEILA „RÓŻE”

Historia miłości Mary Toliver i Percy’ego Warwicka, którym nigdy nie dane było stanąć na ślubnym kobiercu, choć wszelkie znaki na niebie i ziemi zdawały się mówić, że są sobie przeznaczeni.
Niezwykła powieść przyrównywana przez amerykańskich krytyków do książek Barbary Taylor Bradford czy Colleeen McCullough. Róże to literatura kobieca w starym, dobrym stylu.

 

 

PRZECHRZTA ADAM – „ADEPT”

Warszawa, początek dwudziestego wieku. W środku miasta pojawia się enklawa, jej rozrost może powstrzymać jedynie mur nabity srebrnymi prętami. Nikt nie wie, skąd się wzięła, dlaczego zmienia się tam układ ulic i wygląd kamienic. Identyczne strefy znajdują się w Moskwie i Petersburgu.
Pozornie normalne życie tuż obok emanacji wynaturzonego świata, pełnego stworzeń rodem z mrocznych legend. Do strefy zapuszczają się jedynie carskie patrole i alchemicy w poszukiwaniu składników do swoich eksperymentalnych leków.
Polski alchemik Olaf Rudnicki oraz oficer elitarnej carskiej gwardii muszą zmierzyć się z zagrożeniem, stawiając na szali nie tylko życie. Na domiar złego narasta konflikt między mocarstwami, nieubłaganie zbliża się wojna. Pojedynki, zakazane eksperymenty i narastające wrzenie w mieście prowadzą do finału, którego nikt się nie spodziewa.

 

SANDERSON BRANDON – “ŻAŁOBNE OPASKI”

Ciąg dalszy opowieści znanej ze Stopu prawa i Cieni tożsamości, dziejącej się w fantastycznym odpowiedniku dziewiętnastowiecznej Ameryki. Żałobne Opaski to mityczne metalmyśli należące do Ostatniego Imperatora, wedle opowieści obdarzające posiadacza wszystkimi mocami, jakie miał do dyspozycji władca sprzed stuleci. Mało kto wierzy w ich istnienie. Oto jednak badacz kandra powraca do Elendel z rysunkami, które przedstawiają Opaski, jak również zapiskami w nieznanym języku. Waxillium Ladrian wyrusza na południe, do miasta Nowy Seran, by zbadać tę sprawę. Po drodze napotyka wskazówki, dzięki którym zaczyna w końcu rozumieć prawdziwe cele wuja Edwarna i tajnej organizacji zwanej Kręgiem.

 

HILDEN KIM – „GUS”

Ciąg dalszy podróży, w którą zabrał Was bestsellerowy Promyczek.
Żal. Gniew. Żal. Gniew. Żal… Gniew…
Oto historia Gusa.
Opowiada o zagubieniu.
O odnalezieniu.
I o stopniowym procesie uzdrawiania.
Szczerze mówiąc, nie wiem już jak żyć.
Promyczek nie była tylko moją najlepszą przyjaciółką,
była moją drugą połówką.
Drugą połową mojego umysłu,
mojego sumienia, mojego poczucia humoru,
mojej kreatywności…
Była drugą połową mojego serca.
W jaki sposób człowiek może wrócić
do swoich zajęć, jeśli na zawsze stracił połowę siebie?

 

KHALAF FARIDA – „DZIEWCZYNA, KTÓRA POKONAŁA ISIS. MOJA HISTORIA”

Farida Khalaf ma osiemnaście lat. Właśnie ukończyła przedostatnią klasę gimnazjum i cieszy się na czekające ją wakacje. Ale ten rok jest pod każdym względem inny: w sierpniu 2014 roku na jej spokojną rodzinną wioskę Kocho napadają terroryści z ISIS. Zabijają wszystkich mężczyzn. Dziewczęta i kobiety biorą w niewolę. Przez cztery miesiące Farida przeżywa piekło na ziemi. Jest sprzedawana jako niewolnica seksualna. Przechodzi z rąk do rąk, jest gwałcona i bita do nieprzytomności. Ale udaje jej się przetrwać. Doznane okrucieństwa umacniają w niej wolę przeciwstawienia się gnębicielom. Wraz z sześcioma innymi dziewczętami, którym przewodzi, ucieka przez pustynię i po wielu perypetiach odnajduje część swojej ocalałej rodziny w obozie dla uchodźców.

 

MAJGIER KATARZYNA – „GRA POZORÓW. KUCHENNYMI DRZWIAMI”

Intrygujące losy mieszkańców XIX – wiecznego Krakowa.
Ludzie z wyższych sfer i ich służący, emocje i wyrachowanie, marzenia i porażki, porywy serca i małżeństwa z rozsądku.
Zaczyna się sielsko i spokojnie. Ale to tylko cisza przed burzą… Z podkrakowskiego dworku zostaje wyrzucona młoda, pokorna podkuchenna, Zosia. Ze swoim skromnym dobytkiem staje nad rzeką i podejmuje ważną decyzję. Rusza do Krakowa. Tam zaś, podczas bezsennej nocy zamożny właściciel kamienicy na Grodzkiej sporządza swój testament. Zgromadzony majątek zapisze między innymi Florianowi, który marzy o zostaniu artystą i ambitnemu służącemu Marcelowi.

 

KLEJZEROWICZ ANNA – „ZAGINIONE MIASTO”

Charyzmatyczny, obdarzony nieprzeciętną intuicją dziennikarz śledczy Emil Żądło powraca!
A wraz z nim tajemnica pewnego zaginionego prastarego miasta i ludzi obsesyjnie poszukujących go w labiryntach niezmierzonej amazońskiej dżungli. Cóż to może mieć wspólnego z Gdańskiem z czasów II wojny światowej i z Gdańskiem współczesnym? Kim jest Percy Fawcett? Podróżnikiem, szpiegiem brytyjskiego wywiadu czy opętanym żądzą odkryć za wszelką cenę człowiekiem?  Dlaczego znów giną ludzie, którzy dali się porwać tej zagadce? Kto nie ulegnie wirowi zdarzeń? Wyruszcie tropem tej historii wraz z głównym bohaterem i jej przyjaciółką, muzealniczką Martą Zabłocką. Będą Wam towarzyszyć na przemian niebezpieczeństwo i śmierć, pasja oraz emocje.

 

MICHAELS FERN – „DEADLINE”

Jedna matka, jedna córka i trzy matki chrzestne ponownie wyruszają na podbój świata! Tym razem sympatyczne bohaterki cyklu autorstwa Fern Michaels będą musiały stawić czoło duchom nękającym pierwszą damę stanu Kalifornia, tajemniczemu zaginięciu młodziutkiej gwiazdy horrorów klasy B i… operacji na otwartym sercu, która sprawi, że wypowiedzą wreszcie wojnę szkodliwym nałogom! Czy Abby, córka Toots, odnajdzie w końcu prawdziwą miłość… a może przyzna się przed samą sobą, że już dawno ją znalazła? Co zrobi Toots, kiedy na horyzoncie zamajaczy kandydat na dziewiątego, tak, DZIEWIATEGO męża. Czy Sophie znajdzie szczęście przy boku szarmanckiego detektywa… i czy rozwikła zagadkę kolejnego morderstwa? Jakie przygody czekają Idę i Mavis w niełatwym biznesie przygotowywania zmarłych do ich ostatniej ziemskiej drogi?

 

BUDZYŃSKA NATALIA – „MATKA MĘCZENNIKA”

To ona nauczyła go wiary.
14 sierpnia 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Auschwitz umiera franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe. Choć dla nas to niezłomny zakonnik gotowy oddać życie za drugiego człowieka, dla Marianny Kolbe był przede wszystkim ukochanym synkiem, za którym wylała morze łez.
Kim była kobieta, po której święty Maksymilian odziedziczył swoją heroiczną odwagę? Skąd czerpała siłę pozwalającą pogodzić się z męczeńską śmiercią syna? Dlaczego tak mało o niej wiemy?
Po raz pierwszy mamy możliwość spojrzeć na świat jej oczami. Poznać jej głębokiej duchowości, poczuć atmosferę domu, w którym wzrastała i dowiedzieć się, jak była wychowywana. A także usłyszeć, jak wychowywała swoje dzieci do tego, by nie bały się przedkładać cudzego życie nad swoje.

 

WIŚNIEWSKI JANUSZ L., WELLMAN DOROTA – „SIEDEM LAT PÓŹNIEJ”

Dwoje przyjaciół. Rozmówców. Wspaniały duet – Dorota Wellman i Janusz L. Wiśniewski – w intymnej, szczerej, drażniącej ciętą ripostą rozmowie, w której wzruszenie, powaga i humor idą łeb w łeb. Wellman przepytuje Wiśniewskiego bez cenzury. Pyta o relacje, wiarę, tęsknotę za krajem, o bycie Polakiem w Niemczech, o to, co daje popularność w Rosji, o postrzeganie męskości we współczesnym świecie, o związki na odległość i w końcu o to, co dla tak wielu z nas najważniejsze – co zrobiłby z miłości. Dopytuje, wierci dziurę w brzuchu, nie odpuszcza. Takiej relacji nie spotyka się codziennie.

 

<< >>