W tym dziale będziemy umieszczać nowości książkowe zakupione i polecane przez naszą bibliotekę i krótkie ich recenzje. Prosimy również czytelników o propozycje książek, które ich zdaniem warto zakupić, a zostanie to uwzględnione przy kolejnych zakupach.

IRVING JOHN – „ALEJA TAJEMNIC”


Aleja tajemnic - Irving JohnPołudniowy Meksyk, lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. W Oaxaca, wśród meksykańskiej biedoty mieszkają czternastolatek Juan Diego i jego młodsza siostra Lupe, która myśli, że zna przyszłość, zwłaszcza swoją i brata. Jest telepatką, czyta w myślach i umie prawie bezbłędnie rozszyfrować przeszłość ludzi, z którymi ma do czynienia. Z przyszłością bywa różnie… Ale co czuje dwunastoletnia dziewczynka, która uważa, że wie, co czeka ją lub – co gorsza – osobę, którą najbardziej kocha? Do czego się posunie, aby odwrócić bieg przeznaczenia?
Z wiekiem, szczególnie w snach i wspomnieniach, żyjemy przeszłością. Bywa, iż żyjemy nią bardziej niż tym, co otacza nas w chwili obecnej.
Po latach Juan Diego wyruszy w podróż na Filipiny; towarzyszyć mu będą sny oraz wspomnienia z dzieciństwa i czasów dorastania – to w nich żyje najpełniej. „Los naznaczył go swoim piętnem”, opisuje John Irving Juana Diego. „Ciąg zdarzeń, ogniwa naszego życia – to wszystko, co wiedzie nas tam, dokąd zmierzamy, szlaki, którymi podążamy do końca, to, czego się spodziewamy i nie spodziewamy, może stać pod znakiem zapytania, trwać niewidoczne albo rzucać się w oczy”.


„Aleja tajemnic” to opowieść o tym, co spotyka Juana Diego na Filipinach, gdzie wydarzenia z przeszłości – z Meksyku – ścierają się z tym, co ma dopiero nastąpić.

 

GOWDA SHILPI SOMAYA – UKOCHANY SYN”


Ukochany syn - Gowda Shilpi SomayaPoruszająca opowieść o losach młodego człowieka u progu  dorosłego życia.
Anil przyszedł na świat w zamożnej rodzinie z rolniczych rejonów Indii. Wszyscy oczekują, że jako najstarszy, ukochany syn przejmie po ojcu rolę głowy klanu. Anil dokonuje jednak innego wyboru. Jako pierwszy w swojej rodzinie skończy studia i zostanie lekarzem, pierwszy opuści też Indie. Tysiące kilometrów od rodzinnej wioski rozpoczyna nowe życie w pełnym pokus Dallas, poznaje smak alkoholu i miłości, odkrywa również mroczne strony swojej przybranej ojczyzny. Praca w obleganym przez najbiedniejszych mieszkańców miasta szpitalu jest wyczerpująca i nie szczędzi mu rozczarowań, mimo to Anil nie zamierza się poddawać.
Tymczasem w Indiach Leena – przyjaciółka Anila z dzieciństwa wychodzi za mąż i opuszcza ukochany dom, by zamieszkać z nową rodziną. Wkrótce zazna okrucieństwa i przekona się, że marzenie o prawdziwej miłości może na zawsze pozostać niespełnione. Źle dzieje się również w życiu Anila. Dramatyczne wydarzenie stawia pod znakiem zapytania jego wartość jako lekarza i przyjaciela. Nawet jego szczęśliwy dotychczas związek zaczyna się psuć. Podczas wizyty w rodzinnej wiosce Anil odnawia znajomość z Leeną, która zdaje się go rozumieć lepiej niż ktokolwiek inny. Na drodze ich miłości stanie jednak pewna fatalna w skutkach decyzja sprzed lat. 

Dwoje młodych ludzi będzie musiało wybierać pomiędzy wolnością a obowiązkiem, lojalnością a prawdziwym uczuciem.

 

MYTTING LARS – „PORĄB I SPAL. WSZYSTKO, CO MĘŻCZYZNA POWINIEN WIEDZIEĆ O DREWNIE”


Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie - Mytting Lars „Tę książkę po prostu musisz mieć na półce nad kominkiem” – pisał o „Porąb i spal. Wszystko, co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie” recenzent norweskiego dziennika „Dagbladet”. 
To w pewnej mierze poradnik dla fascynatów takich jak jej autor Lars Mytting – książka pełna praktycznych informacji i subtelnego humoru, w której pobrzmiewa tęsknota za prostym życiem odbieranym wszystkimi zmysłami. To także deklaracja miłości do ciała i przyrody oraz zachęta do korzystania z dobrodziejstw natury.
Mytting pokazuje, że każdy ma swoją filozofię rąbania drewna, będącą odzwierciedleniem filozofii i stylu życia.
Pokazuje też, jak silna jest dziś potrzeba ucieczki od cywilizacji, bycia sam na sam ze sobą i obcowania z czysto fizycznymi siłami, z naturą. Jego książka przedstawia historie ludzi i miejsc związanych z drewnem, całych pokoleń: dziadków, ojców, synów i wnuków. Mężczyzn, ale też fascynujących kobiet.


Mytting to genialny gawędziarz, który w dowcipny i pełen ciepła sposób przelewa na papier swoją miłość do drewna. To także pasjonat i znawca, który dzieli się z czytelnikami swoją bogatą wiedzą, anegdotami, kulturowo-obyczajowymi ciekawostkami o wszystkim co mniej lub bardziej wiąże się z norweską tradycją rąbania, suszenia i palenia tego nadzwyczajnego surowca.

 

PAWLIKOWSKA BEATA – „JAK POKOCHAĆ SIEBIE”


Jak pokochać siebie? Podręcznik życiowej przemiany - Pawlikowska BeataPodręcznik życiowej przemiany.
Autorka, znana podróżniczka i pisarka, z ogromną empatią i w oparciu o własne doświadczenia, pomaga czytelnikowi przejść proces życiowej przemiany i odnaleźć motywację do pozytywnego myślenia. Wraz z nim podejmuje wyzwanie walki z utrwalonymi schematami i proponuje sprawdzone rozwiązania na osiągnięcie wewnętrznej równowagi, a tym samym satysfakcji z życia. Co więcej, nie tylko pomaga odzyskać utracone szczęście, ale także inspiruje do dalszych działań, które obejmują wszystkie dziedziny życia i wszystkie przejawy ludzkiej aktywności.
W tym autorskim przewodniku znajdziemy również informacje o tajnikach zdrowego odżywiania oraz o najbardziej efektywnych metodach wypoczynku i relaksu.


Przede wszystkim jednak ta książka motywuje i zaraża optymizmem!

 

ESKENS ALLEN – „POGRZEBANE ŻYCIE”


Pogrzebane życie - Eskens AllenEskens pisze z płynnością, swobodą i swadą, takich weteranów jak Connelly, Lehane czy Coben.
Joe Talbert ciężko pracuje, żeby wyrwać się z domu i rozpocząć studia na Uniwersytecie Minnesota. Życie Joego odmienia wizyta w domu opieki w Richfield, gdzie ma znaleźć starszą osobę i napisać jej biografię na zaliczenie z angielskiego.
Joe wybiera Carla Iversona, skazanego wiele dekad temu za gwałt i zamordowanie nastolatki. Wypuszczony z więzienia umierający na raka trzustki Carl zgadza się opowiedzieć Joemu swoją historię. Joe zagłębia się w starą sprawę i tajniki procesu Carla. Gdy dowiaduje się więcej o szczegółach morderstwa, odkrywa przerażającą prawdę skrywaną od trzydziestu lat.
 „Wyborny kryminał! Świetna historia, wspaniałe postacie, suspens… To była doskonała lektura, wciągająca od pierwszej strony… Jeżeli szukasz dobrej lektury, sięgnij po tę książkę”.
‘The Big Thrill Magazine”
„Jeżeli szukasz inteligentnej, wciągającej powieści z bohaterami, których los nie będzie ci obojętny, sięgnij po ‘Pogrzebane życie’ Allena Eskensa. To wspaniała lektura – nie będziesz zawiedziony!”.


‘Suspense Magazine’

 

MAJEWSKI JANUSZ – „CZARNY MERCEDES”


Czarny mercedes - Majewski JanuszJanusz Majewski – mistrz stylu – w prawdziwie akuninowskiej opowieści o nadkomisarzu Rafale Królu, który ma rozwikłać tajemnicę śmierci pięknej młodej kobiety w okupowanej Warszawie. Nie jest ona Krystyną Holzer, jak świadczyć by mogła jej kenkarta, lecz ukrywaną przez Polaka – spolonizowanego Saksończyka – mecenasa Karola Holzera Żydówką, którego studentką (i niespełnionym marzeniem) była przed wybuchem wojny.
Zbrodnia, namiętność, tłumione instynkty, mroczne tajemnice, zakazane związki.
Nielegalny handel żydowskimi nieruchomościami na rzecz głodującego getta, rozgrywki w niemieckich służbach, polskie podziemie.
Tajemnica goni tajemnicę, a w tle Warszawa i Lwów – i ich zaskakujące wojenne oblicza. Choćby droga wykwintna restauracja za murami getta, markowy szampan, kawior na gryczanych blinach. I śpiewająca Wiera Gran…
A to wszystko już niedługo także na ekranach kin, w reżyserii mistrza Janusza Majewskiego.
„To, że Janusz Majewski umie kręcić świetne kryminalne filmy, wiedziałem od zawsze. Teraz okazało się, że umie także pisać świetne kryminalne powieści. „Czarny mercedes” to książka, która aż się prosi by przeniósł ją na ekran jakiś zdolny reżyser”.


Juliusz Machulski

 

MCDONALD BERNADETTE – „ALPEJSCY WOJOWNICY”


Alpejscy wojownicy - McDonald BernadetteNowa książka autorki bestsellerowej „Ucieczki na szczyt”.
Nie tylko Polacy zmienili wysokogórską wspinaczkę w narodowy sport.
Nie tylko oni z ucieczki na najwyższe szczyty Ziemi uczynili sposób na życie.
Choć Słoweńcy przegapili klasyczną erę himalajskich podbojów i pierwsze wejścia na ośmiotysięczniki, nadrobili straty na monumentalnych ścianach i granicach.
Ich osiągnięcia przeszły na zawsze do historii podboju Himalajów.
Oto niezwykła historia wojowników spod góry Triglav.
W swojej najnowszej książce Bernadette McDonald, autorka bestsellerowej "Ucieczki na szczyt", przygląda się losom kilku pokoleń himalaistów ze Słowenii - kraju, którego narodowym symbolem jest góra Triglav - i losom narodu, którego każdy członek musi na tę górę przynajmniej raz w życiu wejść.
Bohaterowie "Alpejskich wojowników" -  Aleš Kunaver, Viki Grošelj,Tomaž Humar i inni - docierali znacznie dalej, a ich wyczyny na zawsze zmieniły historię światowego himalaizmu.
"W książce ‘Alpejscy wojownicy’ Bernadette McDonald ukazuje to tajemnicze pragnienie, które ciągnie wspinaczy ku otchłani, to kuszące królestwo przestrzeni i światła. Lektura jej książki pozwala mi zachować dumę z przynależności do tej ludzkiej wspólnoty nazywanej wspinaczami."

Wojtek Kurtyka, alpinista,


autor "Chińskiego maharadży"

 

GREŃ HANNA – „CYNAMONOWE DZIEWCZYNY”


Cynamonowe dziewczyny - Greń HannaNiedługo zabraknie miejsca na kolejny grób…
"Gdy tak leżała rozciągnięta w literę X, ze złotobrązowymi włosami rozsypanymi na poduszce, stanowiła kwintesencję jego pragnień. Należała do niego. Mógł z nią zrobić wszystko."
W Bielsku-Białej w dziwnych okolicznościach ginie policjant, który zajmował się sprawą morderstwa młodej dziewczyny. Ktoś chciał zostawić obok ciała tajemniczą wiadomość – różę bez kolców – lecz pomylił mieszkania. Czy na pewno był to morderca? Dlaczego wybrał inne drzwi? W śledztwie pojawia się coraz więcej pytań bez jasnych odpowiedzi. Morderca jest bardzo pewny siebie i czuje się bezkarny – mimo że policja odnajduje kolejne ciała jego ofiar, ciągle pozostaje poza kręgiem podejrzeń. Młode dziewczyny o podobnym wyglądzie są bezlitośnie kaleczone i wykorzystywane, a ich napastnik coraz częściej wyrusza na kolejne polowania.
Dwóch młodych policjantów łączy siły, by z pomocą przyjaciół schwytać psychopatę, zanim ten skrzywdzi następną dziewczynę. By choć na krok zbliżyć się do sprawcy, uczynić go realnym, nadają mu imię, Yellowknifer. Czas pokaże kto ukrył się pod tym imieniem, czy jeszcze człowiek czy tylko sadystyczny potwór?


"Wartka akcja, wciągająca fabuła, dosadny język, krwawe zbrodnie. Myślę, że jeszcze nie raz usłyszymy o tej autorce."
Anna Klejzerowicz, pisarka

"»Cynamonowe dziewczyny« to powieść, która pochłania czytelnika nie tylko ciekawą intrygą i świetnie nakreślonymi postaciami bohaterów, ale i opisem relacji międzyludzkich. Hanna Greń stworzyła fascynującą kompilację kryminału z powieścią obyczajową, a całość doprawiła szczyptą bardzo ostrego pieprzu. Polecam."
Augusta Docher, pisarka

 

TARTT DONNA – „TAJEMNA HISTORIA”


Tajemna historia - Tartt DonnaJedna z najważniejszych powieści końca XX wieku.
Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.
Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?
„Tajemna historia” to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.


„Tajemna historia” to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki „Szczygła”. Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku.

 

FOROUTAN PARNAZ – „DZIEWCZYNA Z OGRODU”


Dziewczyna z ogrodu - Foroutan ParnazHipnotyzująca opowieść o ludzkich namiętnościach, obsesji i władzy

Iran, wczesne lata XX wieku. Aszer Malakuti - głowa rodziny zamożnych perskich Żydów z  miasteczka Kermanszah - z całego serca pragnie syna. Niestety, jego młoda żona Rachel, mimo usilnych starań, nie może spełnić tego marzenia. 
Rozpacz bohaterki potęguje się, gdy otrzymuje wiadomość, że w upragnioną ciążę zaszła jej szwagierka Chorszid, a mąż coraz bardziej interesuje się Kokab - żoną swego kuzyna. Aszer, sfrustrowany brakiem męskiego potomka i niepłodnością Rachel, dokonuje wyboru, który zaważy na dalszych losach jego rodziny.
Do czego posunie się Rachel, aby zachować status małżonki Aszera? Co takiego będzie musiała uczynić, aby ocalić samą siebie?
Dziewczyna z ogrodu” to tragiczna historia wielopokoleniowej irańskiej rodziny, dziejąca się w czasach niewyobrażalnego patriarchatu i okrutnego zniewolenia kobiet.
Powieść oparta na prawdziwej historii
„Niesamowity debiut literacki opowiadający o tragicznych wyborach kobiet, których wartość ocenia się nie na podstawie ich czynów, ale zdolności do wydania na świat męskiego potomka. ParnazForoutan bierze na warsztat ponadczasowe motywy miłości, honoru, poświęcenia i zdrady i przedstawia je w zupełnie nowatorski sposób”.


Gloria Steinem

 

FRANCISZEK – „MIŁOSIERDZIE TO IMIĘ BOGA”


Miłosierdzie to imię Boga - FranciszekRozmowa z Andreą Torniellim.
„Kościół nie jest na świecie po to, by potępiać, lecz by pozwolić na spotkanie z tą przenikającą do trzewi  miłością, jaką jest Boże Miłosierdzie. Aby mogło się to zdarzyć, trzeba wyjść. Wyjść z kościołów i parafii, wyjść i pójść szukać ludzi tam, gdzie żyją, gdzie cierpią, gdzie mają nadzieję”.
Franciscus
Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie tej książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do wszystkich tych osób – w Kościele i poza nim – które szukają sensu życia, uleczenia ran. W pierwszej kolejności do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, a nie o odrzucenie: do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary, do homoseksualistów i osób rozwiedzionych.
W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.
Nie ignorując kwestii etycznych i teologicznych, przypomina, że Kościół nie może przed nikim zamykać drzwi.


Tym chrześcijanom zaś, którzy uważają, że należą do „sprawiedliwych”, przypomina: „Również papież jest człowiekiem, który potrzebuje miłosierdzia Bożego”.

 

JANSSON TOVE – „CÓRKA RZEŹBIARZA”


Córka rzeźbiarza - Jansson Tove „Tove Jansson nigdy nie napisała klasycznej autobiografii, choć przez całe życie tworzyła autoportrety – w książkach, listach, ilustracjach i obrazach. Rok po śmierci ojca, rzeźbiarza Victora Janssona, w 1959 napisała kilka krótkich tekstów opowiadających o dziecku i rodzicach artystach. Sześć lat później Tove oddała ojcu hołd, publikując „Tatusia Muminka i morze”, książkę z dedykacją „dla pewnego ojca”.
Jesienią 1967 roku pisała w liście do przyjaciółki: „teraz nie piszę już dla dzieci, ale o pewnym dziecku – dla dorosłych. Ciężko jest i ekscytująco bez pomocy Doliny Muminków”.
W ‘Córce rzeźbiarza’ Tove Jansson nie kryła już historii rodzinnych pod płaszczem muminkowej metafory, nie wymyślała imion dla swoich bohaterów. Opowiadała o zabawach, przygodach, o domu, a przede wszystkim o wspaniałej rodzinie i miłości, bez których z pewnością niełatwo byłoby jej stać się jedną z najwybitniejszych artystek XX wieku.
Justyna Czechowska, tłumaczka
„Byłoby błędem doszukiwać się w ‘Córce rzeźbiarza’ biograficznego klucza do Muminków. To zupełnie inna proza. Tove Jansson, spełniona pisarka, powraca tu do własnego dzieciństwa i otula je dojrzałym, szczęśliwym spojrzeniem. Cudowna książka!”


Piotr Paziński, pisarz

 

MISZCZUK KATARZYNA BERENIKA – „SZEPTUCHA”


Szeptucha - Miszczuk Katarzyna B.Taka miłość zdarza się raz na tysiąc lat.
Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans i ogromna dawka humoru!
XXI wiek.
Polska wciąż jest królestwem rządzonym przez Piastów. Mieszko I jednak nie przyjął chrztu. Gosia po ukończeniu medycyny jedzie na wieś na obowiązkową roczną praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki, która jest podstawowym ogniwem polskiej służby zdrowia. Jako że Gosia jest kobieta na wskroś nowoczesną, nie cierpi przyrody, panicznie boi się kleszczy i wierzy tylko w antybiotyki. Na dodatek jest samotna.


Okazuje się jednak, że wielką miłość można spotkać wszędzie, nawet w świętokrzyskim lesie. Tylko czy uczeń lokalnego wróża, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego Gosia do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła?

 

GALBRAITH ROBERT – „ŻNIWA ZŁA”


Żniwa zła - Galbraith Robert (J. K. Rowling)Gdy morderca wie niepokojąco dużo…
Robin Ellacott dostaje przesyłkę, w której z przerażeniem odkrywa odciętą kobiecą nogę. Jej szef, prywatny detektyw w Cormoran Strike, zachowuje zimną krew. Spotkał już w życiu ludzi zdolnych do niewyobrażalnego okrucieństwa.
Policyjne śledztwo skupia się na mężczyźnie, w którego winę Strike wątpi. Detektyw i jego asystentka biorą sprawy w swoje ręce i zagłębiają się w zdegenerowaną psychikę pozostałych podejrzanych. Czas nagli, gdyż dochodzi do kolejnych zatrważających aktów przemocy…
Żniwa zła to trzeci tom cyklu o prywatnym detektywie Cormoranie Strike’u i jego asystentce Robin Ellacott. Piekielnie zmyślny kryminał, ale też wciągająca historia mężczyzny i kobiety, którzy znaleźli się na rozdrożu w życiu zawodowym i prywatnym.
„Zabójczo dobra rzecz”.
‘SUN’
„Kolejny triumf. Błyskotliwość głównych bohaterów rozjaśnia mroczny klimat powieści”.


‘PEOPLE’

BARTHES ROLAN – „FRAGMENTY DYSKURSU MIŁOSNEGO”


Fragmenty dyskursu miłosnego - Barthes RolandFragmenty…, odniosły po ukazaniu się w 1977 roku niezwykły sukces rynkowy. Niezwykły i zaskakujący, bo to zakorzenione i w semiologii, i w literaturze dzieło profesora College de France Rolanda Barthes’a (1915–1980) stanowi niejakie wyzwanie wobec intelektu czytelnika. Zarazem jednak urzeknie go świeżością mówienia o sprawach miłości istotnych dla każdego.


Patronem jest Goethe między innymi z tego powodu, że autor „Cierpień młodego Wertera”, wokół których krąży myśl Fragmentów…, napisał swoją powieść, aby zaradzić osobistemu kryzysowi. Również u podłoża książki Barthes’a leży głęboko skrywany dramat osobisty. Być może to przydaje jej tyle autentyczności, a dla „podmiotów miłosnych” jest źródłem inspiracji i cytatów. Fragmenty… wystawiano też na scenie zarówno we Francji, jak i w Polsce. Przede wszystkim jednak książka ta stanowi pomnik zmagania się naszej mowy z doświadczeniem miłości i odwrotnie. „Dyskurs miłosny” komponuje się mozolnie z fragmentów oświetlających doznania, by się rychło rozłożyć, rozpaść przy pierwszym nieopatrznym ruchu języka. Nie pozwala na budowę spójnej opowieści lub rozprawy, co unaocznia nam zarazem kruchą naturę wszelkiego ludzkiego dyskursu.

<< >>