W tym dziale będziemy umieszczać nowości książkowe zakupione i polecane przez naszą bibliotekę i krótkie ich recenzje. Prosimy również czytelników o propozycje książek, które ich zdaniem warto zakupić, a zostanie to uwzględnione przy kolejnych zakupach.

REDONDO DOLORE – „OFIARA DLA BURZY”


Minął zaledwie miesiąc od zakończenia poprzedniego śledztwa Amai. Rodzina i koledzy z Policji usiłują zapomnieć o tym, co się zdarzyło. Jedynie Amaia nie może zaznać spokoju. Ucieczkę od problemów znajduje w pracy. Pochłania ją nowe śledztwo. Jedna z sąsiadek z Elizondo składa doniesienie, że nagła śmierć wnuczki, oficjalnie uznana za łóżeczkową, może mieć inną przyczynę - jej zdaniem dziewczynkę zabił lnguma, demon, który dręczy śpiących koszmarami sennymi, paraliżuje ich i dusi. Amaia odkrywa, że `w przeszłości w dolinie Baztan w podobnych okolicznościach zginęło wiele niemowląt. Czyżby istotnie zabijała je mitologiczna bestia? Przerażająca i pełna zwrotów akcja nabiera tempa. Policjantka musi wyjaśnić, jaka jest prawdziwa przyczyna okropnych wydarzeń. Czy uda jej się odkryć prawdę, zanim w Elizondo dojdzie do kolejnej tragedii? Niepowtarzalny klimat, w którym świat rzeczywisty miesza się z fantastycznym, magnetyczna atmosfera baskijskich legend i pełna napięcia, oryginalna fabuła nie pozwolą czytelnikowi oderwać się od tej książki.

 

MOON MAGGIE – „POSIADŁOŚĆ”

Niektóre tajemnice na zawsze powinny pozostać nieodkryte.
Zara Dormer ma się wkrótce o tym przekonać. Wyjeżdżając na warsztaty malarskie do zapomnianej przez współczesność posiadłości Debrettów, jest przekonana, że ucieka przed swoimi problemami. Niezwykły budynek i zabytkowe komnaty pozwalają zatracić się w magii minionych epok. Z czasem jednak zachowanie dumnych arystokratów zaczyna wzbudzać w Zarze podejrzenia. Studentka odkrywa przerażającą prawdę, która może kosztować ją życie.

 

JASZCZUK PAWEŁ – „PLAN SARY”


Maj 1938. Jakub Stern, dziennikarz "Kuriera", zajmuje się najbardziej drastycznymi zbrodniami z lwowskiej kroniki kryminalnej. Pisanie artykułów szybko przestaje mu wystarczać - prowadzi własne dziennikarskie śledztwa. Często ubiega policję, a rozwiązanie spraw podkuwającego swoje ofiary "kowala z lasu" i szaleńca kolekcjonującego prawe kobiece dłonie przynosi mu sławę. W końcu nawet Uniwersytet Jana Kazimierza uznaje go za eksperta i proponuje poprowadzenie ćwiczeń na Wydziale Prawa. Stern wciąga swoich studentów w ryzykowny eksperyment: mają się wczuć w psychikę przestępcy i przygotować scenariusz zbrodni dla mordercy-psychopaty. Niedługo potem, na Rynku - pod rzeźbą Amfitryty - policja znajduje zamarznięte zwłoki młodego, nagiego mężczyzny ze zmasakrowaną twarzą. Stern dostrzega, że ktoś zaczął realizować jeden z psychopatycznych scenariuszy...

 

PETTERSEN SIRI – „ZGNILIZNA”


Drugi tom cyklu "Krucze pierścienie" - oryginalnej sagi fantasy osadzonej na staronordyckim gruncie.
Wyobraź sobie, że zostałeś wygnany do nieznanego świata. Bez tożsamości. Bez rodziny. Bez pieniędzy. I powoli zaczynasz sobie uświadamiać, kim tak naprawdę jesteś.
Hirka utknęła w umierającym świecie, rozdarta pomiędzy łowcami ludzi, martwo urodzonymi oraz tęsknotą za swoim przyjacielem Rimem. W wielkomiejskiej rzeczywistości jest łatwym łupem, ale walka o przetrwanie blednie w obliczu tego, co ma nastąpić, gdy Hirka zdaje sobie sprawę, kim jest.
Zgnilizna to kontynuacja wychwalanego przez krytyków i czytelników Dziecka Odyna, powieść, której stronice zapełniają zachłanność, lęk przed śmiercią i zemsta.
W przygotowaniu trzeci tom cyklu „Krucze pierścienie”- Evna.

 

MUSSO VALENTIN – „ZIMNE POPIOŁY”

Rok 1999, departament Marna, Francja. Niedługo po sobie w różnych częściach regionu, umiera dwójka staruszków. Henri Cochet odchodzi spokojnie, w otoczeniu rodziny, w następstwie udaru mózgu. Nicole Brachet w chwili śmierci ma przy sobie tylko kota i zabójcę, który nie odejdzie, póki nie upewni się, że właściwie wykonał swoje zadanie. Nikt jeszcze nie wie, że tych dwoje ma ze sobą coś wspólnego… Aurélien Cochet, wnuk Henriego, podczas porządkowania archiwów odkrywa film z lat 40-tych, na którym jego dziadek i elegancki esesman stoją ramie w ramię, uśmiechnięci, otoczeni radosnymi, jasnowłosymi kobietami w ciąży. W Düsterwald, klinice programu Źródło Życia, hodowli nadludzi. Z pomocą młodej doktorantki zajmującej się historią II wojny światowej Aurélien próbuje odsłonić prawdę o przeszłości swojej rodziny. Mimo rosnącego niepokoju, splądrowanego mieszkania, napaści na bliskich, coraz częściej powtarzających się gróźb, nie rezygnuje z podjętych poszukiwań i zgłębia zaskakującą i dramatyczną historię swojej rodziny.

 

OLEJNIK AGNIESZKA – „NIEOBECNA”

Dwie bliźniaczki, Julia i Julita, prowadzą osobliwą grę: zamieniają się ubraniem, zmieniają makijaż i fryzurę, żeby przejąć tożsamość tej drugiej. Julita często odwiedza Julię i zajmuje jej miejsce, opiekując się siostrzeńcem, podczas gdy Julia spotyka się z kochankami. W ten sposób obie znajdują szczęście i spełnienie. Do czasu. W trakcie jednej z tych osobliwych zamian Julia i jej kochanek zostają znalezieni martwi. Wszyscy są przekonani, że zginęła jej siostra…

 

FRĄCZYK IZABELLA – „SZCZĘŚCIE W NIESZCZĘŚCIU”

Klara miała wszystko, a przynajmniej tak jej się wydawało – do chwili kiedy cały jej dotychczasowy świat się zawalił. Dziewczyna zdecydowała się jednak zbudować wszystko od nowa. Mimo niepowodzeń w uczuciach i finansach, przy wsparciu przyjaciół, postanowiła stanąć na własnych nogach i wziąć sprawy  we własne ręce. Tylko co począć, gdy życie niespodziewanie staje się czystą kartą do zapisania? Może by tak wyjechać na kilka dni z przyjaciółką i złapać oddech na łonie natury? Poszukać sobie nowego mieszkania? Czy może najpierw rozprawić się kłamliwym kochankiem? Czas złapać byka za rogi, tylko od czego by tu zacząć…

 

BARNABY BRENDA – „SEKRET PRZYCIĄGANIA. POCZUJ W SOBIE WSZECHŚWIAT”

Jesteś okruchem Wszechświata. Jego energia przepływa przez Ciebie. Współtworzysz wszystko to, co nazywamy Kosmosem. Twoje pragnienia, marzenia, obawy i lęki - właśnie one składają się na Twój świat. Podstawowa zasada Prawa Przyciągania jest niezwykle prosta: Wszechświat przyciąga wszystkie Twoje myśli i zwraca je w postaci rzeczywistości w Twoim życiu. Ten praktyczny podręcznik daje Ci niepowtarzalną okazję dokonania niesamowitych zmian. Wskaże Ci konkretne kroki, które pozwolą przeobrazić Twoje życie za pomocą pozytywnego myślenia. Wejdź na drogę wytyczoną przez Rhondę Byrne i Brendę Barnaby w bestsellerach Sekret i Więcej niż Sekret.

 

BRAUN DANKA – „KRWAWY MEDALION”

Pod kołami samochodu ginie pacjentka Roberta Orłowskiego, nazywana przez mieszkańców Żurady Świętą Zośką. Okazuje się, że to lekarzowi  i jego teściowej zapisała w testamencie drewniany dom w lesie i… stary srebrny medalion. Chociaż medalion nie przedstawia znaczącej wartości rynkowej, był dla kobiety wyjątkowo cenny. Pewnego wieczoru Marta, nieślubna córka Orłowskiego, idąc na przyjęcie w Wiedniu, zakłada go na szyję. Medalion wzbudza duże zainteresowanie gości, co wkrótce spowoduje serię tragicznych w skutkach wydarzeń.
Mąż Marty, próbując rozwikłać zagadkę medalionu Świętej Zośki, odkrywa historię zakazanej miłości swojego ojca – czystej krwi Aryjczyka – do młodziutkiej Żydówki. Słuchając opowieści macochy, poznaje losy młodej Gretchen i jej rodziny na tle burzliwych wojennych wydarzeń, których doświadczyła Europa w pierwszej połowie dwudziestego wieku.
Jaką tajemnicę skrywa w sobie niepozorny wisior, skoro ktoś jest gotów dla niego zabić? Co łączyło prostą wiejską kobietę spod Olkusza z jedną z najbogatszych żydowskich rodzin przedwojennego Wiednia?

 

ENERLICH KATARZYNA – „RZEKA LUDZI OSOBNYCH”

W 1830 roku na Mazury, do Puszczy Piskiej, przybywają pierwsi staroobrzędowcy. Karczują puszczę, budują domy, uprawiają ziemię. Wzdłuż rzeki Krutyni, ukryte w lasach, powstają wyznaniowe wsie, między innymi Wojnowo.
Jednym z osadników jest Fiodor Malewan. Jego wyzwolona, jak na tamte czasy, córka Anna daje początek rodowi silnych, niezależnych kobiet, ściśle związanych z ziemią, sadami i... klasztorem nad jeziorem Duś, gdzie mieszkają mniszki  wiodące życie proste i ubogie, a jednocześnie pełne ufności w przeznaczenie.
Ta przejmująca opowieść jest wędrówką po historii wsi nierozłącznie związanej z staroobrzędowcami, ich wiarą i zwyczajami. Pojawiają się tu postaci prawdziwe i fikcyjne, a ich dramatyczne losy rozgrywają się na tle historii Prus Wschodnich.
Pewnego listopadowego dnia we wsi pojawia się obca kobieta. Zamieszkuje w domu Sidora Kurta - najstarszym we wsi. Z niepokojem przygląda się jej sąsiadka, osiemdziesięcioletnia Augusta, potomkini Fiodora Malewana.
Co wyniknie z tej niespodziewanej wizyty? Jakie tajemnice, skrywane przez lata, ujrzą światło dzienne? Co kryje się pod wielkim kamieniem na Głazowisku, niedaleko klasztoru?
Czy staroobrzędowcy rzeczywiście znikną z wyznaniowej mapy Mazur?
Ocalić od zapomnienia. Opowiedzieć staroobrzędowy świat, póki jeszcze żyją wyznawcy - powieść „Rzeka ludzi osobnych” to zaproszenie do wyprawy w przeszłość. Po raz kolejny ziemia mazurska odkrywa swoje tajemnice - mówi o swojej książce Katarzyna Enerlich.

 

HERMAN LESZEK – „SEDINUM. WIADOMOŚC Z PODZIEMI”

Spokojny piątkowy wieczór. W samym centrum Szczecina  nagle zapada się parking niedawno wzniesionego biurowca. Katastrofa budowlana odsłania nieznane podziemia, a w nich, stojący tu od końca wojny, wrak niemieckiej wojskowej ciężarówki. Za podziurawioną kulami szybą szoferki tkwi trup kierowcy. Na pace samochodu leży skrzynia. Ten ładunek sprawia, że spokojne życie kilku osób wywraca się do góry nogami. Architekt, który musiał się tutaj znaleźć z racji pełnionej funkcji, dziennikarka, która zostając po godzinach w redakcji, mimowolnie stała się uczestniczką wydarzeń oraz potomek  starej pomorskiej rodziny, który na wieść o katastrofie przybywa do miasta swoich przodków – wszyscy wpadają w wir nieprawdopodobnej historii. Ich losy łączy niewinna początkowo misja odkrycia tożsamości nieboszczyka. Okoliczności zaczynają się jednak coraz bardziej komplikować, mnożą się pytania. Wszyscy troje poszukują odpowiedzi, a to zmusza ich do zagłębienia się w trudnej i pogmatwanej historii miasta i do rekonstrukcji okruchów wydarzeń sprzed wieków. W lochach wkrótce znajdzie się kolejny nieboszczyk. Tym samym sprawy przybiorą znacznie poważniejszy obrót. Na scenie pojawią się tajemniczy prześladowcy, a w tle nazistowska tajemnica, w którą zamieszany był Werwolf.

 

LEGARDINIER GILLES – „DO USŁUG SZANOWNEJ PANI”

Osiągnąwszy wiek, w którym niemal wszystkie bliskie mu osoby odeszły lub rozjechały się po świecie, Andrew Blake nie ma już nawet ochoty na żarty ze swoim kolegą z młodości, Richardem. Pod wpływem nagłego impulsu postanawia przekazać stery swojej małej angielskiej firmy w ręce zaufanej asystentki i zatrudnić się w charakterze majordoma we Francji, w rodzinnym kraju swojej zmarłej żony. Na miejscu nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości i to mu się podoba. Niestety, kiedy Andrew pojawia się w posiadłości rodziny Beauvillier, nic nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażał… Wdowa Nathalie, jego szefowa, zaskakuje osobliwymi zwyczajami. Z kucharką Odile nie jest łatwo znaleźć wspólny język, biorąc pod uwagę jej wybuchowy charakter i skrywane tajemnice. Młoda gosposia, Manon, wydaje się zagubiona i zrozpaczona. Zarządca majątku, Philippe, mieszkający w głębi parku, z jakiegoś powodu trzyma się na dystans z resztą mieszkańców posiadłości. No i trzeba jeszcze wkraść się w łaski imponującego kocura o imieniu Mefisto. Andrew wie, że nie ma już wyboru. On, który był przekonany, że jego życie dobiega końca, będzie musiał zacząć je od nowa…

 

SLAUGHTER KARIN – „NIEWIDZIALNY”


Agent specjalny Will Trent ukrywa przed ukochaną kobietą, doktor Sarą Linton, szczegóły swojej tajnej misji. Tym razem bierze udział w policyjnej operacji w Macon w stanie Georgia mającej na celu schwytanie dealera narkotyków i broni, a także brutalnego gwałciciela i mordercy. I znowu ryzykuje życie. Wie, że Sara nigdy mu nie wybaczy, jeśli się o tym dowie. A dowie się szybciej, niż Will mógł przypuszczać. Wkrótce Sara zmuszona będzie stawić czoło przeszłości i spotkać się z kobietą, na której punkcie ma swego rodzaju obsesję. Nawet o tym nie wiedząc, wikła się w sprawę, nad którą pracuje Will. Teraz nie tylko życie Willa znajdzie się w poważnym niebezpieczeństwie.

 

SLAUGHTER KARIN – „NIEWIERNY”


Sara Linton i Jeffrey Tolliver znajdują w lesie skrzynię, a w niej zwłoki pięknej dziewczyny. Ofiarę zakopano żywcem i w okrutny sposób zamordowano. Rozpoczyna się dochodzenie, które podda próbie burzliwy związek Sary i Jeffreya  i zmusi ich do konfrontacji z trudną sprawą. Nie ma bowiem nikogo, kto byłby całkiem niewinny.

 

 

SLAUGHTER KARIN – „ZBRODNIARZ”

Trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony thriller Karin Slaughter to opowieść o ludzkich słabościach, ponurych zbrodniach i mrocznych sekretach.
Atlanta, stan Georgia. Will Trent, błyskotliwy agent wydziału śledczego, zostaje z niewyjaśnionych powodów odsunięty od głośnej sprawy zaginięcia studentki Georgia Tech. Do śledztwa nie chce go dopuścić Amanda Wagner, szefowa wydziału. Trzydzieści lat temu miała miejsce seria morderstw popełnionych przez szaleńca opętanego misją zbawiania upadłych kobiet. Tamtą sprawę prowadziła Amanda Wagner, wówczas początkująca policjantka.
Czy zaginięcie studentki ma jakiś związek z tamtymi zbrodniami? Co ukrywa przed Willem Amanda? Czego szuka w opuszczonym dzisiaj sierocińcu, w którym detektyw spędził dzieciństwo?

 

MATUSZKIEWICZ IRENA – „PRZERWANA PODRÓŻ”

Jeszcze w poniedziałek bohaterowie Przerwanej podróży mieli swoje plany i cele, a już we wtorek rano wszystkie ich zamierzenia przestały się liczyć. Wypadek spowodowany przez parę nieodpowiedzialnych szaleńców sprawił, że dla Zofii i Michała był to kres wędrówki, a dla pozostałych bardzo długa przerwa w podróży. A że życie nie lubi pustki, nowa sytuacja wymusza nowe plany i jest poważnym wyzwaniem nie tylko dla poszkodowanych, lecz także dla ich najbliższych.

 

 

LLEWELLYN JULIA – „GDYBYM BYŁA TOBĄ’


Życie Natashy kręci się wokół kariery i ukochanego mężczyzny - niestety już zajętego. Sophie ma byle jaką pracę i cudownego chłopaka… lecz nawet po czterech latach związku nie może go nazwać swoim narzeczonym.
Natasha i Sophie przyjaźnią się od najmłodszych lat. Natasha zawsze była tą bardziej inteligentną, a Sophie atrakcyjniejszą, i do tej pory jakoś im to nie przeszkadzało. Niespodziewanie w ich relacje wkrada się zazdrość. Przyjaciółki będą się musiały zastanowić, ile warto poświęcić dla gasnącej miłości, czy małżeństwo zawsze jest przysłowiową wisienką na torcie i jak sprawić, by zwykły romans dawał poczucie spełnienia? Wnioski mogą się okazać zaskakujące...

 

MANKELL HENNING – „RĘKA”

Gdy w 2009 roku powstała powieść zamykająca serię o policjancie z Ystad, wszyscy byli przekonani, że to koniec przygód Wallandera. Jednakże cztery lata później Henning Mankell postanowił wydać opublikowane dotąd jedynie w Holandii opowiadanie kryminalne, którego akcja rozgrywa się po wydarzeniach opisanych w Niespokojnym człowieku. To nie koniec niespodzianek: książka zawiera obszerny dodatek opisujący świat Kurta Wallandera oraz miejsca i osoby, z którymi komisarz zetknął się w swojej pracy. A Henning Mankell w ciekawym eseju zwierza się z trudów i radości, jakie wiązały się z pracą nad cyklem o Kurcie Wallanderze.
Jesienią 2002 roku Kurt Wallander otrzymuje informację o domu na sprzedaż. Jednakże stare domostwo, które wygląda jak sielski zakątek, kryje w sobie mroczną tajemnicę: w ogrodzie komisarz trafia na ludzkie szczątki. Policja bada miejsce i znajduje dwa pochówki: ekspertyza wykazuje, że ciała zamordowanych leżały w ziemi co najmniej pół wieku. Kim były ofiary? Dlaczego nikt nigdy ich nie szukał? Komu udało się uniknąć kary? Nie ma podejrzanych, śladów ani świadków, a Wallander musi rozwikłać zagadkę morderstwa sprzed lat.

 

ROBINSON PETER – „NIEBEZPIECZNY ROMANS”

Kolejny znakomity kryminał brytyjskiego mistrza gatunku, należący do wielokrotnie nagradzanej serii o inspektorze Banksie. Kiedy Alan Banks otrzymuje niepokojącą wiadomość od brata, Roya, decyduje się opuścić spokojne doliny Yorkshire i wyrusza do Londynu. Ale Roy rozpłynął się w powietrzu…  W międzyczasie detektyw Annie Cabbot dostaje wezwanie w związku z odnalezieniem zwłok młodej kobiety w samochodzie porzuconym przy drodze na obrzeżach Eastvale. Tymczasem Banks, rezydując w opuszczonym mieszkaniu Roya w South Kensington, coraz bardziej zagłębia się w życie brata, którego tak naprawdę nigdy nie znał ani nawet nie lubił. W miarę jak odkrywa nowe, szokujące fakty, obie sprawy zaczynają złowieszczo splatać się ze sobą.

 

BODSTRÖM THOMAS – „UCIEKINIER”

W wyniku walki o wpływy w szwedzkim więzieniu Österiker zostaje zamordowany jeden z osadzonych. Jego kuzyn, Miro, wie, że będzie następny, ale od strachu silniejsza jest żądza zemsty. Żeby jej dokonać, musi tylko wydostać się na wolność. Atmosfera panująca na kolejnych szczeblach władzy wyraźnie mu ... sprzyja. Skłóceni policjanci, skorumpowany adwokat, nieporadna minister sprawiedliwości i żądny władzy dyrektor generalny więziennictwa piętrzą intrygi i dbają wyłącznie o swoje interesy. Czy znajdzie się wśród nich idealista, dla którego sprawiedliwość będzie najważniejsza? Granica między światem zbrodni i polityki zdaje się zacierać, podobnie jak ta między fikcją, a rzeczywistością…

 

CHRISTER SAM – „BRACTWO CAMELOTU”

Sam Christer tchnął życie w legendę o królu Arturze…
Znakomite połączenie historii z mocną współczesną sensacją!
„Niemal czujesz na sobie chłód kamieni, gdy przygniata cię brzemię pradawnych tajemnic. To jedna z tych niewielu książek, które potrafią wstrząsnąć i przyprawić czytelnika o dreszcze”.
- James Becker
„Zręcznie skonstruowana akcja i mistrzowska narracja – to trzymający w napięciu i znakomicie napisany thriller”.
- Daily Telegraph
„Pomysłowa fabuła, intrygujący styl, emocjonująca opowieść”.
- Daily Mail

 

LEMBERG MATEUSZ M. – „PATRON”

Rok 1991. W klasztorze braci żebraczych w Starym Brodzie dochodzi do buntu nowicjuszy. Część młodych zakonników opuszcza wspólnotę i przenosi się do prowincji słowackiej. Ponad dwadzieścia lat później w starobrodzkim kościele zostaje znaleziona w tabernakulum głowa biskupa. Do sprawy zostaje przydzielony komisarz Witczak, który właśnie wrócił z dwumiesięcznego pobytu na zamkniętym oddziale Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Współpracuje z przygotowującą się do zmiany płci aspirantką Cynowską i coraz bardziej sfrustrowanym sierżantem Tymańskim. Nie tworzą już zgranego zespołu. Jedno z nich pragnie wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Kiedy podczas rytualnego mordu ginie kolejny zakonnik, rozumieją, że mierzą się z niezwykłym przeciwnikiem. Zabójcą, którego nazywają "Patron".

 

GIER KERSTIN – „POWTÓRKA Z MIŁOŚCI”

Kati jest szczęśliwa z Felixem, choć proza życia codziennego dawno przygasiła żar uczucia. W głowie Kati rodzi się wątpliwość, czy na pewno powinna spędzić z Felixem resztę swych dni. Poznanie Mathiasa wprowadza w życie kobiety prawdziwy zamęt. Szczególnie, gdy w wyniku wypadku trafia do szpitala i odzyskuje świadomość... pięć lat wcześniej. Tym razem postanawia dokonać właściwych wyborów - szczególnie w kwestiach uczuciowych.
Opowieść o wielkiej miłości, małym szczęściu i niezliczonych potyczkach z losem.

 

 

PARKS ADELE – „SPOTKANIE W CHMURACH”

Jakie są szanse, że osoba, która usiadła koło ciebie w samolocie, na zawsze odmieni twoje życie? Szczególnie jeśli na pierwszy rzut oka różni się od ciebie pod każdym względem?

Ona jest niepoprawną optymistką i w każdym napotkanym mężczyźnie doszukuje się swojej drugiej połówki. On jest zatwardziałym cynikiem - trudne przeżycia sprawiły, że nie potrafi nikomu zaufać.

Ku swemu zaskoczeniu, podczas długiego lotu z Londynu do Chicago, każde z tych dwojga odkrywa w towarzyszu podróży coś niezwykle pociągającego, coś, bez czego nie potrafi się obyć. Ze względu na przeszłość nigdy nie zdołają uszczęśliwić się nawzajem, a jednak kiedy wysiadają z samolotu, ich podróż tak naprawdę dopiero się zaczyna...

 

SACHS DANA – „TAJEMNICA SŁOWICZEGO PAŁACU”

Anna Rosenthal nie może się otrząsnąć po śmierci męża. Niechętnie wychodzi z domu i godzinami rozpamiętuje długie miesiące choroby ukochanego. Pewnego dnia odbiera niespodziewany telefon od babci Goldie, z którą nie kontaktowała się od pięciu lat. Ekscentryczna staruszka domaga się przyjazdu wnuczki do Nowego Jorku, skąd mają wspólnie zawieźć zbór niezwykle cennych japońskich rysunków dawnemu przyjacielowi Goldie, mieszkającemu w odległej Kalifornii. Anna nie ma innego wyjścia, jak tylko spełnić prośbę babci.
Okazuje się, że Goldie nie była z nią szczera co do motywów podróży. Słuchając opowieści starszej pani Rosenthal o tym, co spotkało ją w San Francisco w latach 40. i konsekwencjach przyjaźni z rodzeństwem Nakamura, Anna stopniowo poznaje rodzinne sekrety, które mogą odmienić jej życie. Co jeszcze spotka ją w słynnym kalifornijskim Ogrodzie Herbacianym?

 

PIVNIK SAM – „OCALAŁY”

Sam Pivnik ocalał ze świata, którego już nie ma. Mógł zginąć kilkanaście razy, ale dzięki szczęściu, sile i determinacji przeżył i mógł opowiedzieć swoją nadzwyczajną historię. W dniu jego trzynastych urodzin, 1 września 1939 roku, nazistowskie Niemcy najechały na Polskę, a wraz z tym wydarzeniem życie Pivnika zmieniło się nieodwracalnie. Przeżył będzińskie getto, a potem przez sześć miesięcy pracował jako więzień na rampie w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie dokonywano selekcji ludzi z kolejnych transportów, kierując niektórych do obozu, a innych wprost do komór gazowych. Po tych traumatycznych doświadczeniach trafił do obozu przy kopalni Fürstengrube (dzisiaj kopalnia "Wesoła"). Przeżył morderczy marsz śmierci po obozach w głębi upadającej III Rzeszy i jest jednym z niewielu, którzy wyszli cało z ataków samolotów RAF na statek więzienny Cap Arcona, o którym sądzono mylnie, że przewozi uciekających esesmanów. W końcu dotarł do Londynu. Teraz Sam Pivnik, już po osiemdziesiątce, opowiada, jak wyratował się z najbardziej niebezpiecznych i przerażających opresji wojennych.

 

<< >>