W tym dziale będziemy umieszczać nowości książkowe zakupione i polecane przez naszą bibliotekę i krótkie ich recenzje. Prosimy również czytelników o propozycje książek, które ich zdaniem warto zakupić, a zostanie to uwzględnione przy kolejnych zakupach.

MRÓZ REMIGIUSZ – „REWIZJA”


Rewizja - Mróz RemigiuszSzary człowiek kontra wielka korporacja. Dyskryminacja kontra tolerancja. Chyłka kontra Oryński.
Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak wysoka,  że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z wypłaceniem odszkodowania. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy...
Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę.
„Powieść dynamit: zaczyna się podwójnym morderstwem, a potem rozwój wypadków coraz głębiej wtłacza w fotel oszołomionego czytelnika. Dręczona przez nałóg prawniczka po przejściach z determinacją odsłania drugie, trzecie i kolejne dna sprawy, w którą z jednej strony uwikłany jest wyklęty przez swoją społeczność Rom, a z drugiej stado bezwzględnych i pozbawionych skrupułów prawników. Lektura, od której trudno się oderwać."


Leszek Bugajski, „Wprost’

 

ROBERTS GREGORY DAVID – “SHANTARAM”


Shantaram - Roberts Gregory DavidŚwiatowy bestseller.
“Shantaram to czytelniczy Święty Graal”.
Marcin Meller
 „Shantaram” znaczy „boży pokój”. To imię nadali bohaterowi jego hinduscy przyjaciele, zamykając w nim całą historię opowiedzianą w tej książce - historię odnalezienia prawdy o sobie w Indiach. Ale droga do „bożego pokoju”  wiodła przez tak dramatyczne wydarzenia, że chwilami aż trudno w nie uwierzyć. Szemrane interesy, handel narkotykami, fałszerstwa, przemyt, gangsterskie porachunki, a zarazem romantyczna miłość, głębokie przyjaźnie, poszukiwanie mentora, poznawanie filozofii Wschodu.
To właśnie „Shantaram”.
„To zdumiewająca historia  młodego Australijczyka, który porzucony przez żonę znalazł pocieszenie w heroinie. Zaczął napadać na banki (ubrany zawsze w garnitur okradał tylko ubezpieczone firmy, przez co media zwały go rabusiem-dżentelmenem). Schwytany, został skazany na dwadzieścia lat. W biały dzień uciekł z więzienia i przedostał się do Indii. Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie. Jakby tego było mało, jest jeszcze Karla – femme fatale, jakich mało w literaturze – i zagadka w tle.
‘Shantaram’ to przypadek ciężkiego uzależnienia: jeżeli przeczytasz kilka pierwszych stron, jesteś stracony dla bliskich i pracy na nadchodzący czas. Nigdy w życiu nie kupiłem tak wielu egzemplarzy książki na prezenty dla przyjaciół. Wszyscy są wdzięczni”.


Marcin Meller

 

WACŁAW RADZIWINOWICZ – “CRÈME DE LA KREML”


Creme de la Kreml - Radziwinowicz Wacław172 opowieści o Rosji.
Trzy lata po świetnym „Gogolu w czasach Google’a” Wacław Radziwinowicz zaprasza w kolejną fascynującą podróż po bezkresie rosyjskiej duszy.
Co robi rosyjski spadochroniarz, gdy szczęśliwie wyląduje na polu bitwy? Chwyta za kałacha i rusza w bój? Ależ skąd. On sika. Dlaczego? Czytając tę książkę dowiesz się nie tylko tego. Zrozumiesz, dlaczego Rosja jest jedynym krajem na świecie, który nigdy nie palił kotów na stosach za „diabelstwo”  i w którym przejeżdża się na czerwonym świetle, a na zielonym stoi. No i jedynym, w którym duchowni święcą wodę w wodociągach, a Gerard Depardieu jest w stanie zostać abstynentem.

„Wacek to legenda Moskwy, dobry duch oddelegowany do nas z Polski. Świetnie potrafi oddać naszą trudną do zrozumienia rzeczywistość, najpierw przepuszczając ją przez swoje serce i umysł. Zimnokrwistego obcego raczej nikt nie słucha – sami wiemy, co i jak u nas działa. Ale od bliskiego, kochającego człowieka trzeba uważnie wysłuchać nawet najostrzejszej krytyki, a jeszcze lepiej ją przemyśleć – przecież on razem z tobą martwi się o twój kraj i ciebie samego. Nie ma w nim ani rusofobii, ani rusofili; nie ma propagandowej „aktualności” ani zapleśniałych mitologicznych klisz. Chcecie poznać prawdziwą Rosję? Czytajcie Wacka!”


Dmitrij Muratow, Andriej Lipskij, „Nowaja Gazieta”

 

JAMES HENRY – „AMERYKANIN”


Amerykanin - James HenryHistoria podróży do Europy amerykańskiego biznesmena Christophera Newmana. Zakochuje się on w młodej wdowie Claire de Bellegarde. Jej arystokratyczna paryska rodzina, zszokowana manierami biznesmena, odrzuca oświadczyny. Gdy Newman odkrywa tajemnicę rodziny de Bellegarde, staje przed dylematem moralnym: czy wyjawić ją na światło dzienne, dając upust zemście, czy zachować dla siebie?
„Amerykanin” to połączenie romansu, komedii, dramatu społecznego i realistycznej powieści obyczajowej. Henry James w mistrzowski sposób ukazał kontrast pomiędzy odmiennym sposobem życia czy umysłowością Amerykanów i Europejczyków w XIX wieku.
„Amerykanin”, pierwotnie opublikowany w odcinkach w miesięczniku „The Atlantic Monthly”, w 1877 roku wydany został w formie książkowej.
„Arcydzieło amerykańskiego romantyzmu, w którym James pokazuje nam swoje głębokie zrozumienie dla – jak to nazywał – „amerykańsko-europejskiej legendy”.
Leon Edel
„Henry James przerasta innych powieściopisarzy – tak jak Szekspir wyrasta ponad innych poetów”.
Graham Greene


Henry James (1843-1916) wybitny amerykański pisarz, krytyk i teoretyk literatury, reprezentant realizmu psychologicznego. W swoich znakomitych powieściach zgłębiał mentalność Amerykanów, zderzając ją z kulturą europejską.

 

WIŚNIEWSKI JANUSZA L. – „UDRĘKA BRAKU POŻĄDANIA”


Udręka braku pożądania - Wiśniewski Janusz L.Mimo oszałamiającego sukcesu wciąż czuje się początkującym pisarzem. Jego pasjami od lat pozostają nauka i literatura.
W wolnych chwilach czyta Michała Hellera, Charlesa Bukowskiego, wraca do Braci Karamazow.
O literaturze mówi „kochanka idealna”, która nie poucza, a uczy i nieustannie zaskakuje.
„Udręka braku pożądania” to świadectwo tego, jak Janusza L. Wiśniewskiego nie przestają fascynować ludzie – ich emocje, historie, ich ukryta strona.
Czy znając chemiczne wzory pożądania i wyniki socjologicznych badań, wie, za czym tęsknimy?
„Współczesne kobity tęsknią za bezpieczeństwem w związku. Mężczyźni – za relacją opartą na wolności i samorealizacji. Ale i tak to właśnie intymny związek wyznacza według wszelkich ankiet poziom szczęścia ludzkiego”.


Janusz L. Wiśniewski

 

MÜNZER HANNI – „MIŁOŚĆ W CZASACH ZAGŁADY”


Miłość w czasach zagłady - Munzer HanniJak daleko posunie się matka, by ratować swoje dzieci? Do czego zdolna jest córka, by pomścić ojca?
Czy głęboka, pokonująca wszystkie przeszkody miłość może przetrwać pokolenia i zabliźnić stare rany?
Kiedy Elisabeth Malpran, chcąc ratować rodzinę, wiąże się z SS Obersturmbannführerem Albrechtem Brunnmannem, nie wie jeszcze, że zawiera pakt z diabłem… Pakt, który położy się cieniem na życiu jej córki.
Wiele lat później młoda Amerykanka Felicity wyrusza do Europy śladem matki, która znikła w tajemniczych okolicznościach. Podczas poszukiwań w Rzymie kobieta odkrywa mroczną historię swojej rodziny. Aby ją zrozumieć, musi się cofnąć do najbardziej ponurego rozdziału dwudziestowiecznej historii. Dramatyczne losy słynnej śpiewaczki operowej Elisabeth oraz jej córki Debory poznaje z kart odnalezionego pamiętnika. Sceną jest Monachium i Kraków lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku.
Destrukcyjny splot miłości, poświęcenia, tęsknoty i bólu rzuca się cieniem na cztery pokolenia niezwykłych kobiet, o których losach przesądziły meandry historii.


Jeden z największych sukcesów self-publishingu na świecie! Ponad 500 000 sprzedanych egzemplarzy w samych Niemczech!

 

CLARE CASSANDRA – „PANI NOC. MROCZNE INTRYGI . KSIĘGA PIERWSZA”


Mroczne intrygi. Pani Noc. Księga pierwsza - Clare CassandraMinęło pięć lat od wydarzeń przedstawionych w „Mieście Niebiańskiego Ognia”, po których Nocni Łowcy znaleźli się na skraju zagłady. Emma Carstairs nie jest już pogrążoną w żałobie dziewczynką, lecz młodą kobietą, która zamierza za wszelką cenę dowiedzieć się, kto zabił jej rodziców, i pomścić ich śmierć.
Wraz ze swoim parabatai, Julianem Blackthornem, musi się nauczyć ufać swojemu sercu i rozumowi, gdy odkrywa demoniczny spisek obejmujący zasięgiem całe Los Angeles, od Sunset Strip aż po morskie fale roztrzaskujące się na plażach Santa Monica. Gdyby jeszcze serce nie prowadziło jej na manowce…
Jakby mało było tych komplikacji, brat Juliana Mark – uprowadzony przez faerie przed pięcioma laty – zostaje teraz uwolniony w geście dobrej woli ze strony porywaczy. Faerie rozpaczliwie poszukują mordercy, który zbiera wśród nich krwawe żniwo – i w tych poszukiwaniach potrzebują pomocy Nocnych Łowców. Kłopot w tym, że w krainie faerie czas płynie inaczej i Mark nie tylko prawie się nie postarzał, ale na dodatek nie rozpoznaje nikogo ze swoich bliskich. Czy będzie w stanie naprawdę wrócić na łono rodziny? I czy faerie naprawdę na to pozwolą?


Oto rozdzierające serce wprowadzenie do nowej serii Cassandry Clare, „Mroczne intrygi”, wciągająca gra pozorów, pełna magii i obfitująca w przygody Nocnych Łowców.

 

LØGMANSBØ OVE – “ENKLAWA”


Enklawa - Logmansbo OveZbrodnia na Wyspach Owczych? Tam zbrodnie się nie zdarzają. Fascynująca lektura”.
Mats Olsson,
szwedzki autor kryminałów
Wyspy Owcze. Jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie: od lat 80. doszło to tylko do jednego morderstwa. Farerzy żyją spokojnie i martwią się głównie tym, by w sezonie nie spadła liczba turystów.
Pewnej nocy wszystko się zmienia.  W niewyjaśnionych okolicznościach znika nastolatka. Społeczność Vestmanny natychmiast  organizuje poszukiwania, ale okazują się bezskuteczne. Sprawę przejmuje duńska policja, a cała historia wzbudza zainteresowanie mediów. Na  jaw zaczynają wychodzić mroczne sekrety zamkniętej społeczności…


Czy Wyspy Owcze to na pewno bezpieczna enklawa?

 

KNITTER – ZAKRZEWSKA JOLANTA – „KOBIETA NA KOŃCU PERONU”


Kobieta na końcu peronu - Knitter-Zakrzewska JolantaRodzinna tajemnica, nagłe zniknięcie młodej dziewczyny, plotka, która przykrywa prawdę, uczucie, które potrafi popchnąć ku zbrodni…
Jolanta Knitter-Zakrzewska w mistrzowski sposób łączy w swoich opowiadaniach subtelny zmysł psychologicznej obserwacji z kryminalną zagadką. Ale „Kobieta na końcu peronu” to nie tylko opowieść o meandrach ludzkich motywacji. To również historia o potędze uczuć, które potrafią wznieść nas na wyżyny oraz o tym, że czasem to, co widzimy, nie jest takie, jakie nam się wydaje…
„Kobieta na końcu peronu” zabierze cię w podróż przez życie. Staniesz się pasażerem odwiedzającym najróżniejsze stacje: dotknięte mrokiem, zbrodnią i te, na których widać smugi światła, a miłość jest zupełnie blisko.


Która stacja będzie Twoja?

 

GROFF LAUREN – „FATUM I FURIA”


Fatum i furia - Groff LaurenNajgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku.
Każdy związek ma dwie twarze.
Każda historia ma dwie strony.
Zwłaszcza gdy kluczem do idealnego związku nie jest prawda, ale mroczny sekret.
Książka Roku Amazona.
Bestseller „New York Timesa”.
 
"Misterne i zmysłowe... powieści Lauren Groff są zbyt wyjątkowe i niezwykłe, by pozostały niezauważone."
The New York Times

"To piękna i nieustannie trzymająca w napięciu proza."
The New Yorker

"Tylko Groff potrafi tak subtelnie nasycać każdą scenę sprzecznymi warstwami emocji."
Huffington Post
Żywiołowa, zniewalająca, pełna niepokoju powieść o miłości i zaślepieniu - "Fatum i furia" jest jak rozsypująca się układanka.
Lancelot opowiada o spotkaniu kobiety swego życia, Mathilde mówi, jak było naprawdę. Ich relacje porywają i hipnotyzują, a zwrot akcji sprawia, że czytelnik kwestionuje wszystko, czego dowiedział się wcześniej.
Pokazując ciążące nad człowiekiem fatum i władające w nim demony – furie, Lauren Groff odkrywa istotę bliskości i samotności, porusza to, co sekretne, skrywane i mroczne. O tej powieści nie da się zapomnieć.


Lauren Groff – amerykańska pisarka, urodzona w Nowym Yorku. Autorka powieści „Arkadia” i „Monsters of Templeton”, która zachwyciła Stephena Kinga. Jej „Fatum i furię” za najlepszą powieść 2015 roku uznał Barack Obama.

 

MONK KIDD SUE, KIDD TAYLOR ANN – „PODRÓŻE Z OWOCEM GRANATU”


Podróże z owocem granatu - Monk Kidd Sue, Kidd Taylor AnnAutorka światowych bestsellerów „Sekretne życie pszczół” i „Czarne skrzydła” w duecie z córką o kobiecości, miłości i magii podróżowania.
Sue Monk Kidd i jej córka Ann Kidd Taylor stworzyły oryginalny dziennik, pisany naprzemiennie przez dwie kobiety: dojrzałą i dorastającą.
Obie znalazły się na zakręcie. Niełatwo im się porozumieć. Jedną przerażają oznaki starzenia się, druga rozpaczliwie poszukuje drogi życiowej.
Wspólne podróże do Grecji, Turcji i Francji odkrywają przed nimi zapisane w odwiedzanych miejscach historie i wizerunki kobiet: Marii, Joanny d’Arc, Demeter i Persefony.
Sue i Ann są zaskoczone tym, jak wiele mogą im powiedzieć dawne legendy i opowieści, figury i obrazy, świątynie i kapliczki.
Odnajdują siebie. Wracają odmienione.
„…poruszająca podróż”


‘Publishers Weekly’

 

LEWANDOWSKI RADOSŁAW – “WIKINGOWIE. WILCZE DZIEDZICTWO”


Wikingowie. Wilcze dziedzictwo - Lewandowski RadosławEuropa Północna, X wiek n.e. Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy od lat toczą między sobą krwawe wojny o ziemię, bogactwa i honor. Tłem dla pasjonującej, trzymającej w napięciu akcji są wielkie lądowe i morskie bitwy, wspaniałe zwycięstwa i dotkliwe klęski, tajemne groty wypełnione nieprzebranymi skarbami, gorąca miłość i młodzieńcze zauroczenia.
Ambicje Wikingów sięgały daleko poza granice skutej lodem Skandynawii;  wojownicy z surowej Północy ochoczo wyruszali do Ameryki Północnej i na Półwysep Iberyjski, gdzie nie wahali się rzucić wyzwania  chrześcijańskiemu królestwu Leónu i muzułmańskiemu Emiratowi Kordoby.
Szaleńcza odwaga i niewyczerpana żądza władzy, chciwość i bezwzględność, ciekawość świata i chęć podporządkowania go sobie – w tej książce jest wszystko, co składa się na legendę Wikingów, a także dużo więcej: opowiedziane ze swadą ludzkie losy, historie o miłości i nienawiści, dzieje wielkich przyjaźni i nikczemnych zdrad.
„Podobno nieprawdą jest, że autor to prawdziwy Wiking. Jednak czytając ‘Wilcze dziedzictwo’ śmiem w to wątpić. Jeśli szukaliście polskiej ‘Gry o tron’, możecie przestać. Lewandowski to nasz Georgre R.R. Martin”.
Andrzej Ziemieński
„Lewandowski pisze o X-wiecznych wojownikach z takim znawstwem, jakby się pomiędzy nimi urodził. Polecam”.


Jarosław Grzędowicz

 

ST. JAMES REBECCA, RUE NANCY – „BLIZNY”


Blizny - James Rebecca, Rue NancyŻycie w poczuciu winy, brak umiejętności mówienia o swoich uczuciach i emocjach może nawet doprowadzić do samookaleczania. Istnieje jednak droga uzdrowienia.
Potworny wypadek, rozwód rodziców i emocjonalne katusze rozrywające Kirsten od środka… Ukojenie znalazła w nacinaniu skóry. Radziła sobie. Tak przynajmniej jej się wydawało. Ale osiem lat później, tego wieczoru, gdy spodziewała się oświadczyn ze strony Wesa, Kirsten dowiaduje się, że spotykał się on z jej najlepszą przyjaciółką. Desperacko próbując uciec od własnych uczuć, sięga po jedyną rzecz, która daje jej poczucie kontroli pośród chaosu. Jednak tym razem nacięcie prowadzi niemal do tragedii…


„Niezwykle poruszająca powieść i fantastyczna lektura, która z pewnością trafi do młodych kobiet.”
Kari Jobe – laureatka Dove Award, artystka

 

SCARROW ALEX – „TIME RIDERS T.7. KRÓLOWIE PIRATÓW”


Time Riders. Tom 7. Królowie piratów - Scarrow AlexNie igraj z czasem, bo świat, który znasz, przestanie istnieć.
Liam O’Connor powinien utonąć w 1912 roku.
Maddy Carter powinna zginąć w katastrofie lotniczej w 2010 roku.
Sal Vikram powinna spłonąć w pożarze w 2026 roku.
Jednak cała trójka dostała drugą szansę. Nie umarli, ale zostali zwerbowani do tajnej organizacji, której celem jest ochronić świat przez złymi skutkami podróży w czasie.


Jeźdźcy w Czasie wyruszają ze swojej nowej bazy w wiktoriańskiej Anglii na przejażdżkę do 1666 roku, by na własne oczy ujrzeć wielki pożar Londynu. W chaosie pożogi Liam i nowy członek drużyny, Rashim, wpadają w pułapkę pomiędzy ścianą ognia a Tamizą. Cudem umykają na barkę, aby zaraz potem wpaść w łapska bezlitosnego kapitana, który ostrzy sobie pazury na skarby wielkich mórz.

 

CHAMBERLAIN MARY – „KRAWCOWA Z DACHAU”


Krawcowa z Dachau - Chamberlain Mary”Fascynująca historia, wspaniale opowiedziana. Ada Vaughan to postać głęboko prawdziwa, niedoskonała i urzekająca”.
Saskia Sarginson
Dramatyczna opowieść o młodej dziewczynie, miłości, rozdarciu, zdradzie i pełnej determinacji w walce o przetrwanie.
Londyn, wiosna 1939 roku. Osiemnastoletnia Ada Vaughan, piękna i ambitna szwaczka, właśnie podjęła pracę u modiste na Dover Street. W wyniku przypadkowego spotkania z tajemniczym Stanislausem von Liebenem Ada trafia do świata przepychu i romansów. Kiedy ukochany proponuje jej wycieczkę do Paryża, pozostaje ślepa na sygnały ostrzegawcze o wojnie na kontynencie: to dla niej szansa na nowy początek.


Gdy Niemcy wkraczają do Francji, Ada zostaje uwięziona w Dachau. Chcąc przeżyć, robi to, co potrafi najlepiej: szyje. Ta decyzja zaważy na jej losach w czasie wojny i po jej zakończeniu.

 

PAŹDZIERZ IRENA J. – „TRAUMA EWY”


Trauma Ewy - Paździerz Irena J.Jeżeli nie ma zgody na seks, a mimo to do niego dochodzi, to zawsze jest to gwałt.
Ewa Bercz nie chciała zaprosić swojego chłopaka Maksa wieczorem do mieszkania. Zgwałcił ją na klatce schodowej. Przestraszył się tego, co zrobił, i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ewa urodziła jego dziecko. Maks wraca po trzech latach. Przychodzi do Ewy.


Ona nie może wciąż pozbyć się traumy po tym, co ją kiedyś spotkało. Czy jest w stanie przebaczyć Maksowi i stać się wreszcie dobrą matką dla dziecka poczętego w trakcie gwałtu?

<< >>